V práci strávíme velkou část života, a i když se to nezdá, nadřízený je jako naše druhá rodina. Musíme s ním vycházet stůj co stůj, jinak přijdeme o zdroj obživy. Ovšem umění zůstat zadobře s nesnesitelným šéfem je někdy těžká disciplína. Ale zvládnout se to dá. Do jaké kategorie patří ten váš? A jste vůči jeho povaze imunní?

Workoholik

Práce je jeho život a svoji rodinu vídá vždy jen na fotce, kterou má postavenou na pracovním stole. Domů chodí zásadně v noci a v kanceláři se objevuje jako první. Šéf workoholik si na sebe dennodenně uplétá bič, který ale zároveň používá na ostatní. Nároky má stejné na sebe i svoje podřízené. Nechápe, jak si vůbec někdo může dovolit mít osobní život. Taková ztráta času!

Jak přežít: Nenechte si vnutit pokřivené vnímání světa a žijte si podle svého. Stačí říct, že z osobních důvodů nemůžete zůstávat v kanceláři přesčas. Postavíte nadřízeného před hotovou věc.

Salámista

Opakem workoholika je flegmatik, který to má zkrátka na salámu. Dokud mu takříkajíc nehoří koudel u zadku, nehne ani brvou a problémy v práci řeší ležérně. Nezvládáš to? Tvoji práci přehodíme na jiného kolegu. Problém vyřešen. Extrémní lhostejnost ale většinou na pracovišti nedělá dobře stejně jako velký tlak na výkon. Když je šéf lenoch, trpí celá firma.

Jak přežít: Pracujte podle svého přesvědčení, ale nerozhodujte za šéfovými zády o věcech, které jsou v jeho kompetenci. Šéfa nepředěláte a jeho „salámismus“ není váš problém.

Hysterik

Jeden den z vás pomalu udělá pracovníka roku, druhý den si vás kvůli banalitě pozve na kobereček. Šéf hysterik je naprosto labilní a jeho rozhodování společně s náladou se odvíjí od počasí, dopravní situace nebo konstelace hvězd. Ať děláte, co děláte, nikdy nevíte, co od něj čekat. To, co bral jednou jako výborný úspěch, vám může podruhé vyčíst jako největší chybu.

Jak přežít: Hysterické výstupy nadřízeného berte s rezervou. Řev stejně jako obdivná slova jsou přece důkazem toho, že něco děláte. Je to způsob, jak vám váš šéf dává najevo, že ví o vaší existenci. Nic víc v tom nehledejte.

Despota

Diskuze je pro despotického šéfa cizí pojem. Když řekne, že něco je černé, tak to tak prostě je. Tečka. On sám je totiž Pravda a každý geniální nápad se zrodil v jeho hlavě. Tak proč by měl před vámi ospravedlňovat své postupy? Jiná cesta než ta jeho není přípustná. Despotové si tímto stylem většinou chtějí vydobýt respekt, přitom si hlavně léčí komplex méněcennosti.

Jak přežít: Despota bývá posedlý kontrolou zaměstnanců. Proto se snažte ho o všem informovat a v důležité e-mailové korespondenci jej dávejte do kopie. Máte pak aspoň důkazní materiál, že o všech vašich krocích ví.

Perfekcionista

Hnidopich, pedant, puntičkář. Všechna taková přízviska patří šéfovi, který se „hnípe“ ve všem. Najde jednu jedinou chybičku nebo zaváhání a hned je oheň na střeše. Někdy chodí po kanceláři, sleduje, jak pracují jeho „ovečky“, a péruje každého, kdo jakkoliv vypadává z perfektního schématu v jeho utkvělých představách. Perfekcionista se povahově blíží despotovi. Jen je mnohem více zaměřený na detaily.

Jak přežít: S perfekcionismem se těžko bojuje, když jste v pozici podřízeného. Nezbývá, než se s tím smířit, anebo uspořádat hromadnou stávku s ostatními kolegy.автомобильные диски купить киевvisite à pied moscoudver-nik

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email