Roztančené ruce

1
3 min. čtení
třas rukou

Nikdy nenosím v rukou naráz dvě věci, nikdy nejím v restauraci polévku ani rýži, nikdy nedržím v ruce papír, když něco přednáším na veřejnosti, a také zbaběle utíkám ve chvíli, když po mně někdo chce vyfotit na mobil. Teď to zřejmě vypadá, že jsem totální pošuk, co to nemá v hlavě v pořádku. Kupodivu ale netrpím žádnou podivnou obsesí, ale něčím mnohem obyčejnějším. Prostě a jednoduše se mi klepou ruce, chcete-li to v odborné terminologii, mám takzvaný esenciální tremor. A nejsem zdaleka jediná.

Naštěstí nejde o život

Esenciálním tremorem trpí dokonce až každý pátý člověk. Třes se může projevit v mládí, ale i ve středním věku. Nejčastěji se pak objevuje u starších lidí, ale to je především v sepětí s vysokým věkem. Třást se mohou nejen ruce, ale i hlava nebo hlasivky. Pokud se jim něco takového stane, mnoho lidí hned napadne otázka, zda to není počínající Parkinsonova choroba. Příznaky těchto dvou diametrálně odlišných nemocí se však dají dobře rozlišit.

Esenciální třes je spojený s pohybem, třeba když k ústům nesete hrnek nebo provádíte jiný úkon, a v klidu třes odezní. Projevy Parkinsonovy choroby se naopak objevují v klidové pozici, například když máte ruku položenou, tak se jemně chvěje.

Dalším poznávacím znamením je tzv. alkoholový test. Esenciální třes se po požití alkoholu zmírní nebo na chvíli zmizí docela (i když se druhý den může objevit s větší intenzitou, kocovina mu nesvědčí). Třes oznamující Parkinsona se s požitím alkoholu nemění.

Pokud se u vás objeví esenciální třes, nemusíte mít navíc obavy o své zdraví – je to sice nepříjemné, ale naštěstí vás neohrožuje na životě. Tato diagnóza se nepojí s žádnými dalšími zdravotními komplikacemi, maximálně se s věkem třas může zhoršovat, ale ne nijak rapidně.

Léky? Lepší je si zvyknout

U mě osobně se třes rukou objevil v mládí, nevzpomínám si na dobu, kdy by se mi někdo nesmál, že s těmi svými „klepačkami“ (myšleno rukama) nic nenakreslím/neustřihnu/nenalepím. Zajímavé na tomto onemocnění je, že vlastně nemá žádnou zjistitelnou příčinu. Prošla jsem si magnetickou rezonancí, CT, EEG a všemi jinými vyšetřeními (například na ukládání mědi v organismu) a výsledek byl ve všech případech negativní (naštěstí).

Nemoc se prostě vyskytla a už se mnou bude napořád. Já si ovšem vykládám její pojmenování – esenciální – tak, že je tento stav součástí mé esence, mé podstaty. Vyléčit se nedá, protože když medicína nezná důvod, těžko hledat léčbu. Dají se brát léky na zmírnění, které však jako každé medikamenty skýtají nebezpečí vedlejších účinků. Účinnější je si prostě zvyknout.

Na všem hledej pozitiva

Léky neužívám, neunesu sice dvě věci naráz a občas na mě musí být docela komický pohled, ale už jsem si na třes zvykla. Patří ke mně skoro stejně jako můj orlí nosík. Díky svým roztančeným rukám jsem si našla svůj specifický styl kreslení. Můžu se na třes vymlouvat, když se mi zrovna něco nechce, nebo předstírat akutní záchvat nervozity (to se mi skvěle hodilo třeba při studiu na vysoké škole).

A jak se říká, že na všem špatném je třeba hledat to dobré, tak i tahle nemoc se něčím pozitivním může pochlubit. S esenciálním třesem se totiž podle různých studií pojí dlouhověkost a myšlenková svěžest do vysokého věku. A to za nějakou tu rozlitou kávu nebo upuštěný talíř přece stojí.

Perlička na závěr: určitě by nikoho nenapadlo, že jím trpěli i slavní umělci, například Max Švabinský. Na jeho obrazech to však pozná málokdo.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

Jeden komentář: “Roztančené ruce”

  1. Jana napsal:

    Hezky napsané, ale nemusi to byt na pořád. Nedávno jsem zjistila ze se to dá úspěšně operovat. Ja trpím Esencialním tremorem od ranneho dětství, dnes mi je 41 a uz se ani nepodepíši, nenamažu chleba, nebo nenajim príborem. Založila jsem na facebooku skupinu tak ji navstivte. Za necele 2 měsíce mam na klinice v cz konzultaci. Pro svuj lepší zivot se operovat nechám. https://www.facebook.com/groups/1285262181569894/