romantika

Vypnula jsem televizi, v níž se právě párek dokonalých lidí líbal v západu slunce, a v hlavě mi šrotovala jediná otázka: Proč se můj přítel nechová tak jako muži v romantických komediích? Není něco špatně, když mi nenosí květiny a na den našeho výročí nepřichystá minimálně tříchodovou večeři při svíčkách?

Láska nebeská…

Věřím, že nejsem sama, kdo si tuhle zapeklitou otázku občas pokládá. Slaďárny nás totiž živí představou, která naše partnery staví do nelehké pozice. Možná proto odmítají chodit do kina na podobné filmy a děsí se, když čteme romány z červené knihovny. Stejně tak raději vypínají příjem, když jim vyprávíme, jak naši kamarádku její přítel požádal o ruku na pláži v Karibiku a vybalil na ni prsten s brilianty.

Možná si říkáte, že se vás tohle všechno vůbec netýká, protože podobné filmy nesledujete, takové knihy nečtete a nic vám to neříká. Jenže imunní není nikdo z nás, tyto modely totiž mnohdy fungují podprahově, objevují se například v reklamách (podobně jako dokonalé rodinky s dvěma dětmi a psem) či hudebních klipech.

Odborníci na vztahy upozorňují, že v případě, kdy opravdu přijmeme vzorce chování mužů v romantických komediích za vlastní a skutečné, podvědomě budeme muže i podle těchto hollywoodských měřítek hodnotit. Toužit pak budeme po muži s tváří a tělem filmové hvězdy, který nás bude na rukou nosit, ale přitom bude dost silný, abychom se o něho mohly za každé situace opřít. A abych nezapomněla, ještě by rozhodně neměl mít hluboko do kapsy, naopak by nás měl často zasypávat originálními dary.

Chtěly byste žít s Kenem?

Jenže dovedete si život po boku takového dokonalého partnera představit třeba po třiceti letech? Nezačala by vás ta velká zamilovaná gesta nudit? A nepostrádala byste naopak zcela obyčejné věci? Dlouhodobé vztahy totiž nejsou o květinách, veledarech, červených srdíčkách a srdceryvných vyznáních lásky. Jsou o každodenních maličkostech, o kompromisech a toleranci. Když pak totiž přijdou skutečné problémy, romantika vám z nich nepomůže a vztah postavený na pouhém pozlátku se pod tlakem rozpadne.

Dnešní doba internetových seznamek bohužel nahrává tomu, že pokud nenajdeme svůj vysněný ideál, ze vztahu utečeme a jdeme to zkusit o dům dál. Jenže stojí to čekání na prince na bílém koni opravdu za to? Nebylo by lepší někdy slevit ze svých nároků? A co když se vysněný pan Božský neobjeví a vy budete stále narážet jen na docela obyčejné chlápky? Zůstanete sama, nebo je vezmete na milost. Jiné řešení se nenabízí.

Romantika trochu jinak

Nemyslete si, že co muž, to antiromantik. Spíš je potřeba si uvědomit, že muži mohou vnímat zamilovaná gesta jinak než my ženy. Mnohdy možná svou lásku projevují způsoby, kterých si ani nevšimneme. Pro muže může být romantické už to, když vás drží za ruku a hladí po vlasech.

Vím, o čem mluvím. Mám doma totiž ukázkového muže, co romantiku vidí zcela po svém a sladkým pasážím ve filmech se směje. Místo květin dostávám starožitné lampičky, židle anebo nové vychytávky na počítač. Když mi pyšně ukazuje, co pro mě opravil/sehnal/nainstaloval, říkám si, že ty kytky a bonboniéry vlastně vůbec nejsou důležité. A co vy? Jaký důkaz lásky potřebujete?сковорода биол отзывысковорода чугунная отзывыкатушки кобра

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email