Pojďme vyhynout!

3 min. čtení
vyhynutí lidstva

Každému z nás je určitě zřejmé, že populační exploze si na naší planetě vybírá svou daň. Snažíme se žít ekologicky, třídíme odpad a pokoušíme se zanechávat za sebou co nejmenší stopu. Podle některých lidí je to však málo. Proto přišli s myšlenkou dobrovolného vyhynutí lidstva.

Hnutí lepších lidí

Možná si teď budete ťukat na čelo a říkat si, jestli se autorka článku nezbláznila a nevymýšlí si jen proto, aby byla zajímavá. Není tomu tak. Při brouzdání na internetu se mi opravdu jednoho dne povedlo najít stránky Hnutí za dobrovolné vyhynutí lidstva, jež samo sebe popisuje jako: „hnutí lepších lidí, jimž není lhostejný život na planetě Zemi.“ Cílem této skupiny však není vyvolat hromadnou vlnu sebevražd anebo jiných pohrom, které by sprovodily ze světa dostatek lidí. Jde tu o něco trochu jiného. Totiž o rozhodnutí, že nebudete mít děti a v případě, že již nějaké máte, tak už si nebudete pořizovat další.

Jednoduše řečeno, jde tedy o zřeknutí se reprodukce, možnosti rodičovství. Díky tomu by se měl obrátit trend neustálého růstu populace (právě teď je nás prý kolem sedmi a půl miliardy) a mělo by se tak ulevit i naší planetě a přetěžovanému ekosystému. Kvůli naší expandující společnosti denně vymírá několik živočišných druhů a příroda je drancována. Zároveň by se měl vyřešit hladomor nebo problémy s nedostatkem vody či neobnovitelných zdrojů. S touto mesiášskou myšlenkou přišel Les Knight, i když na stránkách hnutí nalezneme zmínku, že tyto ideje existují od dob, kdy lidstvo vůbec vzniklo.

Návrat k řízenému životu?

Toto myšlenkové hnutí nefunguje jen u nás, ale i v mezinárodním měřítku. Najdete ho pod zkratkou VHEMT (Voluntary Human Extinction Movement). Reakce na ideu vyhynutí či návrh řízené porodnosti však nebývají úplně kladné. Někteří lidé smýšlení skupiny přirovnávají k eugenice, kterou neslavně proslavil například Adolf Hitler, když experimentoval s porodností, a snažil se tak vytvořit dokonalého (podle jeho měřítek) jedince. Jiní upozorňují, že se neustálým poukazováním na to, že jsou lidé „přemnoženi“, pokoušejí jen umést cestičku tomu, aby se snadněji akceptovaly zásahy, kdy například při válečných konfliktech umírají civilisté.

To vše spěje k vytváření privilegovaných skupin, tedy těch, kteří rozhodují o tom, kolik dětí a zda vůbec nějaké může člověk mít. Známý francouzský filozof Michel Foucault tuto formu jednání nazývá jako biomoc a poukazuje na to, že je velmi lehce zneužitelná. Postupně se tak kruh opět uzavírá a my se jen můžeme děsit toho, kdy si někdo vzpomene na Hitlera a jeho konečné řešení.

Budu sobec!

Pokud byste se k hnutí snad i přesto chtěli přidat, není potřeba se nikam hlásit, jen si v hlavě nastavit potřebné priority. Já osobně si ale stejně myslím, že si s námi jednou poradí příroda sama, vesmír, nebo si od sebe pomůžeme sami nejspíš v nějakém válečném konfliktu. Proto otevřeně říkám, že jednoho dne na svět přivedu nějakého toho potomka a neobětuji se ve jménu vyhynutí. Možná jsem sobec, možná věřím v rozumnější řešení.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email