Dnes je čtvrtý čtvrtek v listopadu. Den díkůvzdání. O tomto termínu svátku rozhodl Franklin D. Roosevelt v roce 1941. Zdálo by se, že hlavním poselstvím Dne díkůvzdání by mělo být to, že se rodiny sejdou a poděkují za příležitost být spolu. Ale jak je to doopravdy? Dnešní životní styl nahrává spíše komerčnímu pojetí tohoto svátku.

Troška historie

Poutníci (první severoameričtí osadníci – tzv. Pilgrim Fathers) připluli z Anglie v roce 1620 na lodi Mayflower. Polovina z nich během zimy zemřela, jelikož dovezené zásoby jim nevystačily a na setí plodin již bylo pozdě. Na jaře místní Indiáni kmene Wampanoag osadníky naučili pěstovat obilí a další plodiny. Za první americký Den díkůvzdání je proto považována třídenní slavnost dožínek, která se konala v roce 1621 v kolonii Plymouth (část dnešního státu Massachusetts). První oficiální oslava tohoto svátku byla stanovena prezidentem Abrahamem Lincolnem v roce 1863.

Jak se slaví Den díkůvzdání?

Oslava svátku vrcholí vždy večeří u velkého stolu, kde se sejde celá „široká“ rodina. Američané se s rodinou v takto hojném počtu schází většinou právě na oslavu Dne díkůvzdání. Typická večeře se neobejde bez krocana s brusinkovou omáčkou, sladkých brambor a kaše, kukuřice, fazolových lusků a kukuřičného chleba. Mezi dezerty nechybí různé koláčky, čokoládový krém a hlavně dýňový koláč. Po vydatné večeři se velké večírky nekonají, protože další den je dlouho očekávaný pátek, tzv. Black Friday, který je největším „nákupním“ svátkem v roce. V tento den obchody otevírají již časně ráno a téměř všechny nabízejí vysoké slevy, které mohou dosáhnout až 70% původní ceny. A Američané nakupování milují!

Krocan – symbol Díkůvzdání

Podle odhadů jich každoročně skončí na pekáči přibližně 40 až 50 milionů. Americký prezident Barack Obama s největší pravděpodobností podle zvyku také letos během tradičního rituálu v předvečer Dne díkůvzdání udělil milost krocanovi, kterého veřejnost prostřednictvím internetového hlasování na stránce Bílého domu vybrala. A kde šťastný krocan dožije? Od roku 2005 mají osvobození krocani nový domov v Disneylandu v kalifornském Anaheimu.

Krocana už upéct nestihneme, ale co vyzkoušet „pumkin pie“ neboli dýňový koláč?

Možná nám doma zůstaly nevyužité dýně nebo rádi experimentujeme s různými recepty, proto jako inspiraci můžeme vyzkoušet recept na dýňový koláč a překvapit návštěvu či rodinné příslušníky nejenom čtvrtý čtvrtek v listopadu.sms byvoyage organisé moscouмини насос для фонтана

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email