Nepleťte si asertivitu s agresivitou

2 min. čtení
shutterstock_220125880

Býváme toho svědky každodenně – paradoxně nejčastěji při zdánlivě neškodných situacích. Například při návštěvách samoobsluhy, lékárny, ve veřejné dopravě (nebo dopravě všeobecně). Dozajista jste sami bůhvíkolikrát zažili následující situaci, která mě (zase jednou) potkala nedávno.

Samoobsluha, menší fronta, nic strašlivého. Jelikož mám košík spíše plný než naopak, pouštím před sebe chlapíka, jehož nákup zahrnuje pouze chipsy a kolu. Usmál se a mně zase jednou došlo, jak málo stačí, abyste člověku byť jen o fous zlepšili den.

V tu chvíli zvýšený hlas. Odbarvená ženština v semišovém kabátku huláká na prodavačku, jejíž frontu jsem svou existencí obšťastňoval, že přeci použila čtyřicetikorunovou stravenku a ta v účtence není vidět a ona tak platila plnou cenu kartou, zdůrazňovala – a že ji prodavačka, snad i cíleně – jak naznačoval tón osemišované ženštiny – okradla o čtyřicet (ta ohromná cifra!!!) korun. A mně zase jednou došlo, jak málo stačí, abyste člověku den pořádně zkazili.

Ženština si nechala zavolat vedoucího pobočky, který s ní účtenku projel. Hádejte co? Součet položek v ní byl přesně o čtyřicet korun vyšší, než ženština nakonec zaplatila. Kartou. Tedy žádná krádež a zbytečný tyjátr. A znovu hádejte co? Neomluvila se. Jak už tomu tak bývá.

Při platbě jsem paní pokladní popřál hezký den. Nálada se jí na první pohled o ždib zvedla a mně zase jednou došlo, jak málo stačí…

Nezaměňujme asertivitu s agresivitou, jak se často stává. Mávněte nad drobným problémem rukou, víc se usmívejte, buďte na lidi pracující ve službách a obchodech a vlastně všude slušní a milí, přejte jim hezký den, zdravte a děkujte, uznejte svoji chybu. Uvědomte si, že když vy na někoho prsknete tu špínu a hnus, jen málokdy je daný člověk jejich finálním hostitelem mnohem spíš tyhle parazity pošle zase o dům dál a dál – je to jako lavina a z vaší třeba jen jediné slabé pětiminutovky může mít zkažený den kvantum lidí. Je naší povinností téhle epidemii bránit už v zárodku.

A preventivní opatření? Šiřte dobrou náladu. Není snad potěšující, když vás někdo pustí v obchodě před sebe, nechá vás sednout si v tramvaji, podrží vám dveře nebo píchne s píchlou pneumatikou? TAHLE epidemie za to naopak stojí. A stačí doopravdy málo.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email