kamarádství s výhodami

„Kamarádství s výhodami“, anglicky „friends with benefits“ – pojem, který můžeme slýchat poslední dobou poměrně často. Co to vlastně je a proč se s oblibou říká, že se jedná o trend současnosti? Někdo tento typ přátelství dokonce chápe jako nový druh vztahu 21. století. Myslíte, že kamarádství s výhodou v minulosti nebylo, nebo se o něm jen tolik nemluvilo? Dnešní generace se často označuje jako generace singles. Je tomu tak?

Zadala jsem si „kamarádství s výhodami“ do vyhledávače a vyjelo mi tohle: „Spát spolu ano, žít ne.“ Takže vlastně se jedná o typ vztahu, který je obohacen o sex, ale zároveň bez očekávání něčeho víc. Taky se všude píše, že je nutné určit si pravidla ihned ze začátku. A ta pravidla vesměs znějí: žádná láska, žádné závazky, žádná společná budoucnost. Prostě jen si občas užít. Samozřejmě to kromě již zmíněných výhod má i své nevýhody.

Na co si dát pozor?

Nevýhodou takového vztahu by mohla být absence lásky, citová prázdnota a následná neschopnost navázat dlouhodobé partnerství. Nezávazné sexuální přátelství samozřejmě skýtá i jiná rizika, která je potřeba si uvědomit ještě před tím, než do něj vstoupíte. V případě častého střídání takových „kamarádů“ se mohou objevit pohlavní choroby, které určitě nejsou žádoucí. Také se může stát, že se po čase jeden z páru do toho druhého zamiluje, ale tento cit mu nemusí být opětován.

Co naopak uvítáte?

Výhody takového spojení uvidí především ti, kteří po vážném a dlouhodobém vztahu netouží. Žádné závazky. Žádné plánování společné budoucnosti. Většina respondentů internetového průzkumu na otázku, jak dlouho tento druh vztahu provozovali, uvedla, že se jednalo o 3 měsíce až jeden rok.

Další výhodou může být tedy fakt, že nemusíte lovit každý týden na diskotéce jiného potencionálního sexuálního partnera. Budete mít totiž toho svého, pokud zrovna neprovozujete kamarádství s výhodou pouze na jednu noc.

Je to pro vás to pravé?

Psycholožka Alex Doležalová si myslí, že by si takový vztah měl zkusit každý. Buď se v něm najde, nebo zjistí, že to není nic pro něj. V dnešní době internetu existují dokonce i aplikace pro vyhledávání lidí, kteří mají o podobné výhodné přátelství zájem. Ať už je váš názor jakýkoliv, výzkumy ukazují, že se jedná o stále vyhledávanější možnost.

Svobodné rozhodnutí, ale pevná pravidla

Může z takového vztahu přece jen vzniknout něco víc? Neztratí člověk vlastní identitu, když tímto způsobem řeší partnerství? Identita, jakožto uvědomění si sebe samotného, s tímto druhem partnerství není v rozporu – důležité ovšem je, aby oba účastníci měli stejná očekávání a věděli, co si od daného vztahu slibují. Rozčarování z nevědomosti totiž může velmi zásadním způsobem ovlivnit i ochotu člověka k jakémukoliv dalšímu navazování ať už přátelství či partnerského soužití.

Pokud člověk ví, co dělá, identitu by ztratit neměl. Každý má svou představu, co pro něj osobně pojem „vztah“ znamená. A koneckonců každý má také právo svobodného výběru a je jen na něm, co si nakonec zvolí. Jakékoliv odsuzování tedy rozhodně není na místě – jedná se o legitimní možnost, jakou dnešní doba nabízí. Jakou volbu si vyberete vy? Máte vy sami s kamarádstvím s výhodou nějakou zkušenost? Šli byste do toho znovu?шнуры для рыбалкиbarkпромышленные безвентиляторные компьютеры

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email