„Darovanému koni na zuby nehleď“ se vánočních dárků týkat nemusí

3 min. čtení
nevhodný vánoční dárek

Rok se s rokem sešel a máme tu opět Vánoce. Už za pár dní budeme se svými nejbližšími sedět u vánočního stromku a divoce trhat balicí papír, abychom se konečně dozvěděli, jaká překvapení skrývají balíčky označené naším jménem. Ačkoliv by materiální stránka neměla být ve vánočním období tím nejdůležitějším, musíme si přiznat, že dárky, a často i hodně drahé, jsou s Vánoci neodmyslitelně spjaty. Rádi obdarováváme a rádi se necháváme obdarovat. Jak se ale zachovat, když po otevření krabice uvidíme místo vysněné značkové mikiny chlupatý svetr, který by se mohl líbit spíš našim prarodičům? Zatnout zuby, nebo jít s pravdou ven?

Stále s úsměvem vzpomínám na předloňské Vánoce, kdy se naše maminka snažila nedávat příliš najevo špatný výběr noční košile, kterou pod stromečkem našla. Jednak by se do ní v žádném případě nedostala, a i kdyby se jí to povedlo, vzhledem k použitému materiálu a vzorování by vypadala v lepším případě jako barevný bonbon. Prvotní poděkování slovy „děkuju, Ježíšku“ vystřídala snaha nezačít se válet smíchy po koberci a nestrhnout k zemi vánoční stromeček. Brzy se však přiznala a všichni jsme se tomu rovněž zasmáli a smějeme se dodnes. Noční košile nakonec putovala ke známé, která měla pro její nošení výrazně lepší předpoklady.

Prodejci počítají s nevhodnými dárky

Musíme si přiznat, že pokud chceme dotyčnou osobu překvapit, vždy vstupujeme do rizika, že se do jejího vkusu a potřeb netrefíme. Na to bychom se měli připravit už předem, což mimo jiné dělají během předvánočního období i samotní prodejci. Naprostá většina internetových i kamenných obchodů nabízí možnost výměny nevhodných dárků či vrácení peněz v povánočním období, někteří na tuto konkurenční výhodu směřují i své reklamní kampaně.

Pokud se tak chystáte své blízké obdarovat něčím, u čeho hrozí reálné riziko nevhodnosti, vždy si před samotným nákupem zjistěte konkrétní podmínky povánočního vrácení zboží. Dopředu si zjistěte také stav, v jakém musíte dárky vrátit. Cedulky nechejte na svém místě a vyhýbejte se zbytečnému rozbalování originálních krabic či fólií. Většina prodejců však zpět přijme i otevřené zboží, pokud je v původním a nepoužívaném stavu.

„Tak to se ti teda nepovedlo“

Do situace, kdy obdržíme ne zrovna šťastně zvolený vánoční dárek, se můžeme dostat i my. Ačkoliv není žádnou ostudou jej po Vánocích vrátit a vybrat si něco jiného, je třeba na jeho nevhodnost nejprve upozornit. To nemusí být vždy snadné. Osoba, která nám vánoční dárek věnuje, je pochopitelně plná očekávání a těší se na pozitivní reakce. Jednoduchá věta „tak to se ti teda nepovedlo“ může zkazit celou vánoční atmosféru. Zkuste na to jít trochu jinak, citlivě, snažte se druhého pochopit a vyjádřit mu své díky. Mnohem lepší je poděkovat a říci: „tvůj záměr byl perfektní, ale mám trošku jinou představu“ nebo „víš, je to super dárek, ale já pro něj nemám využití“.

Také to neznamená, že bychom měli být nespokojení se vším, co od druhých dostaneme. Samotný výběr a nákup dárku vyjadřuje ochotu, snahu a lásku ke druhým, tak si toho važme. Potěšme druhou osobu tím, že její dárek s opravdovou radostí přijmeme. Snažme se najít ideální hranici mezi dárkem, který je skutečně nevhodný a je třeba jej vyměnit či poslat dál, a dárkem, který sice zcela neodpovídá našim představám, ale i přesto nám může dělat radost a připomínat jeho dárce.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email