7 kroků proti stresu aneb Univerzální návod na štěstí

4 min. čtení
Univerzální návod na štěstí

Zatímco se svět vzpamatovával z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, mně se do ruky dostalo několik „osvědčených“ návodů na štěstí, které mohou každému – nehledě na věk, pohlaví či znamení zvěrokruhu – přinést zenový klid. Mně osobně ale přišlo, že základní kroky, jak dosáhnout vnitřního klidu, ve všech těchto návodech chybí. A tak jsem se rozhodl podělit se s vámi o svůj vlastní recept na spokojený život.

  1. Nesledovat politické dění

Devět z deseti lékařů nepochybně potvrdí, že sledování politických debat – zejména před spaním a v poledne – zapříčinilo už stovky žaludečních vředů a desítky infarktů. Je zkrátka lepší a zdravější zajímat se o politické dění jen v nejnutnějších případech. Například já teď čtrnáct dní o české politice neslyšel ani jediné slovo. Ještě nikdy jsem neměl tak klidné spaní.

  1. Odpojit internet

Jak jistě víte, nedávno došlo k výpadku několika důležitých internetových stránek, a světa se tak na čas zmocnila panika. Kdyby činnost těchto serverů nebyla záhy obnovena, do ulic by zajisté vyšly davy rozzuřenýchozbrojených lidí a došlo by dost možná i k další pražské defenestraci. Napadlo mě, zda ještě dovedeme žít bez internetu? Zhruba v té samé době, kdy jsme se museli obejít bez nejznámějšího vyhledavače, jsem totiž přišel o internetové připojení a byl jsem na čtyřiadvacet hodin „odříznutý od světa“. Žádné e-maily, žádné pípání a vibrování mobilního telefonu. A víte co? Bylo to skvělé… samozřejmě jen do chvíle, než jsem zjistil, že mám ten den uzávěrku.

  1. Nechodit do velkých obchodních domů (zvlášť o víkendu)

Právě když vyšel článek o nákupním šílenství před 28. říjnem, zavítal jsem do obchodního domu na Černém Mostě, kde zrovna probíhaly jakési podzimní výprodeje. Nikdy jsem neměl sklony k násilí, ale poté, co mi jedna žena přejela nohu kočárkem a co mě jeden starší muž praštil loktem do žeber, jsem už trochu rozhněvaný byl. O víkendu, a to nemusí být ani žádné slevy, je pak situace mnohonásobně horší. Rád bych proto citoval z mých milovaných Perských listů (Montesquieu), z dopisu číslo 24. V něm Peršan Rica popisuje své dojmy z přelidněné a uspěchané Paříže, kterými věrně vystihuje mé pocity z poslední sobotní návštěvy nákupního centra: „Neudělal jsem ani sto kroků, ale přesto jsem byl unavený, jako kdybych ušel deset mil.“

  1. Pořídit si vanu

Poněkud zvláštní rada, já vím, ale sami časem zjistíte, že není nic lepšího než si lehnout do vany napuštěné horkou vodou, zavřít oči a pár minut jen tak relaxovat. Je to lepší než běžná meditace. Pár let už vanu nemám a přiznávám, že mi docela chybí. Vsadil bych se, že ty nejlepší nápady, za něž se běžně dává Nobelova cena, vznikly právě ve vaně.

  1. Zapomenout na Vánoce

Je to poněkud kruté, ale praktické. Sám jsem si vědom, že jako milovník adventu na Vánoce nikdy zapomenout nedokážu, ale také si uvědomuji, kolik stresu s sebou tento svátek přináší. Nakupování dárků, domácí úklid, pečení, zdobení stromečku atp. Už řadu let si proto pohrávám s myšlenkou, že bych na Vánoce odjel někam daleko. Napadl mě Karibik, kdo se přidá?

  1. Odstěhovat se na venkov

Doporučuji australský venkov, je totiž šance, že tam nepotkáte ani živáčka. Život bez sousedů má jistě své výhody. Žádné pomlouvání, žádné strojené a vynucené konverzace ve výtahu, žádné spory o posunutou rohožku. No, jak jste asi pochopili, se sousedy nemám ty nejlepší zkušenosti a vcelku závidím přátelům Newyorčanům, kteří mi před časem řekli: „My vlastně ani nevíme, kdo vedle nás bydlí, a to tam žijeme už deset let.“ I když musím přiznat, že mám jednoho souseda, se kterým máme ideální vztah. Viděl jsem ho totiž za ty dva roky, co tu žije, všeho všudy třikrát. Je to profesionální workoholik.

  1. Nečíst „univerzální“ návody na štěstí

Asi bude lepší, když si každý z vás sestaví svůj vlastní návod na spokojený život. Není to špatné být čas od času trochu sobec. Důležité je zařídit si vše tak, aby to vyhovovalo vám. Jak může nějaký úplně cizí člověk vědět, co je zrovinka pro vás nejlepší? „Univerzální návody“ prostě většinou nefungují. Samozřejmě s výjimkou tohoto!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email