Za extrémním zážitkem až do oblak

2
4 min. čtení
Stezka v oblacích. Foto: Dagmar a Pavel Českých

Pokud jsou i pro vás letní měsíce synonymem dovolených a výletů, možná vám přijde vhod malý tip. Unikátní rozhledna se vzletným názvem Stezka v oblacích (nebo také Sky Walk) se od konce roku 2015 stala vděčným turistickým cílem. Ať už hovoříme o jejím vzhledu, umístění, konstrukci nebo ceně, nejpříznačněji ji vystihuje slovo „extrém“. Pojďte se s námi na chvilku vznést mezi mraky…

Stezka v oblacích. Foto: Dagmar a Pavel Českých

Stezka v oblacích. Foto: Dagmar a Pavel Českých

Domovem Stezky v oblacích je Dolní Morava u Králík, přesněji řečeno hřeben Skalka v Kralickém Sněžníku. Bývá přirovnávána ke starší Stezce v korunách stromů na Lipně, ve skutečnosti je ale velice odlišná. Už jen proto, že se nachází v neuvěřitelné výšce 1116 m n. m. a tyčí se 55 metrů nad zemský povrch. I v nepříjemně parném letním dni jsme na sebe po cestě na vrchol postupně natáhli všechno, co se podařilo v batohu najít. Povětrnostní podmínky jsou zde totiž nekompromisní. Proto je ostatně stavba dimenzovaná na vichřici o síle 200 km/h. I když nárazy větru v některých místech s lávkou trochu cvičí, bát se nemusíte. Věž je kotvená až 6,5 metru do hloubky místního skalního masivu.

rukáv

Stezka v oblacích. Foto: Dagmar a Pavel Českých

Let nočního motýla

Netradiční stavbu zainvestovala společnost Sněžník, provozující místní resort Dolní Morava, a podle Olomouckého deníku se cena pohybovala okolo částky 100 milionů korun. Autorem návrhu je známý brněnský architekt Zdeněk Fránek, jehož inspirovala dráha letu nočního motýla – na první pohled chaotická a nahodilá, přesto pečlivě organizovaná. Tvorby projektu a vlastní realizace se ujala společnost Taros Nova, která se ideovým návrhem nadchla a postavila se k profesní výzvě čelem. Jak tomu u podobných konstrukcí bývá, tvorbu projektu i vlastní realizaci tlačil čas a velmi ji komplikovalo počasí. Lepené lamelové dřevo je z modřínu pocházejícího z Rakouských Alp, kde roste v nadmořské výšce nad 1000 m n.m. a je tak velmi trvanlivý.

Stezka v oblacích. Foto: Dagmar a Pavel Českých

Stezka v oblacích. Foto: Dagmar a Pavel Českých

Výlet bez bariér i adrenalinový zážitek

Až na samotný konec stezky v oblacích – k velké kapce z pevné sítě, „levitující“ ve výšce zhruba 45 metrů nad zemí, se navíc můžete dostat extrémně komfortně. Zhruba 50 metrů od rozhledny vás přiblíží sedačková lanovka, která si poradí i s koly, kočárky a invalidními vozíky, po cestě vzhůru pak nenarazíte na jediný schod. Najdete zde ale i adrenalinové zpestření – kromě zmiňované sítě na vrcholu je to provazový „rukáv“, jehož prolezením se dostanete o „patro“ výš, nebo nerezový tobogán dlouhý 100 metrů, kterým se od vrcholu sklouznete až na samý začátek stoupání. Upozorňuji, že je to pořádně slušný sešup ve strmé kovové trubce s několika okénky.
Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří pomoc lanovky nepotřebují, vede k rozhledně hned několik tras. Od těch pozvolnějších a kilometrově delších, až po ty kratší a strmější. Každopádně musíte zdolat bezmála 400 výškových metrů, u kterých se, zejména v letních měsících, poměrně dost zapotíte.

Stezka v oblacích. Foto: Dagmar a Pavel Českých

Stezka v oblacích. Foto: Dagmar a Pavel Českých

Architektonický skvost, nebo nepřirozená dominanta?

Rozhledna dodnes vyvolává rozporuplné reakce. Pro některé představuje stavbu světových architektonických i konstrukčních kvalit, která je zároveň v lokalitě velkou atrakcí, jiní se s její charakteristickou siluetou v krajině nechtějí smířit. Pravdou zůstává, že obdivuhodné dílo se stalo takovým turistickým cílem, že podpořilo rozvoj celého regionu. Na druhou stranu si ho i přes zdánlivou subtilnost konstrukce nejde mezi vlnícími se hřebeny nevšimnout. Je proto na každém, aby se při stoupání do oblak zamyslel nad tím, zda ty dechberoucí výhledy na masiv Králického Sněžníku, údolí řeky Moravy i hřebeny Jeseníků a Krkonoš, opravdu stojí za to.

Zdroj informací: www.dolnimorava.cz
Foto: Dagmar a Pavel Českých

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

2 komentáře: “Za extrémním zážitkem až do oblak”

  1. Michal napsal:

    Dobry vecer. Cetl jsem Vasi recenzi. Vsecko mate hezky napsane, ale jednu chybu to ma. Je prisny zakaz lezt nahoru ke stezce po cerne strme sjezdovce! Ackoliv nekteri to podstupuji. Akorat to pridelava praci uz tak vytizene horske sluzbe. Tak prosim pokud to jde, clanek opravte. Dekujeme, tym infocentra Dolni Morava

    • Dagmar Česká napsal:

      Dobrý den, děkujeme za pochvalu i faktickou opravu. Nechtěli jsme samozřejmě navádět čtenáře k zakázaným činnostem, proto článek opravujeme. Musím přiznat, že jsem si při osobní návštěvě nevšimla žádných „přísných zákazů“, možná by bylo vhodné na to návštěvníky důrazněji upozornit, protože touto cestou proudily doslova davy.