Vyrazte o prvním říjnovém víkendu do ulic. Budou se dít věci!

4 min. čtení
jurkovicova-vila_brno

Pokud patříte mezi ty, kteří po svém městě nechodí s hlavou skloněnou, ale naopak se rádi kochají skvosty z betonu, cihel a kamene, můžete se letos už pošesté těšit na monstrózní akci Den architektury. Je do ní zapojeno 62 měst hostujících více než 150 různých akcí. V Praze se můžete těšit i na pětidenní přehlídku Film a architektura, která vyvrcholí přednáškou známé nizozemské architekty Liesbeth van der Pol.

Den architektury 1. a 2. října jako každý rok nabízí zájemcům možnost poznat svoje okolí z netradiční perspektivy – můžete třeba v Jablonci nad Nisou se členy spolku PLAC vyrazit po stopách fasádní kreativity zateplených domů na kole, objevit známé i méně známé architektonické skvosty, kolem kterých možná každý den chodíte do práce, například vily pražských umělců na Ořechovce, ale také navštívit interiéry a místa, která jsou veřejnosti běžně nepřístupná – kdo by se nechtěl dojmout nad velkolepými industriálními prostory vysočanských továrních budov včetně Ateliérů Pragovka?

Známé osobnosti české architektury

obchodni-dum-maj_praha

Obchodní dům Máj Praha

Do akce je zapojeno zhruba 200 architektů a odborníků, kteří slouží jako průvodci, přednášející i mentoři. Setkat se tak můžete i s mediálně známými tvářemi, jako je David Vávra, který v Šumperku předvede svojí přednáškovou one-man-show, nebo propagátor architektury Adam Gebrian, jenž se podílí na dramaturgii spoluprobíhajícího filmového festivalu v kině Světozor. Den architektury jako každý rok pořádá pražský spolek Kruh v úzké spolupráci s experty a iniciativami daných regionů. Nejbohatší program si letos připravila města Brno, Šumperk, Hořice a Praha, zkrátka nepřijdou ale ani v jiných obcích nebo dokonce ve dvou partnerských městech na Slovensku. Celý program si můžete prohlédnout na stránkách www.denarchitektury.cz.

Přednášky, procházky, cyklovýlety i program pro děti

Program prvního říjnového víkendu, který je součástí oslav Světového dne architektury (ten připadá na první říjnové pondělí – letos tedy 3. 10.) je rozdělený do několika okruhů. Město pro lidi má klást otázky a hledat odpovědi stran využití veřejného prostoru. Společně s místními architekty se nad problematikou můžete zamyslet v Berouně, Šumperku, Kolíně, Mělníku nebo třeba v Olomouci. Část Hurá dovnitř! přivede zájemce do běžně nepřístupných míst, jako jsou v Brně prostory v Besedním domě nebo podzemí Místodržitelského paláce, v Praze například Kongresové centrum, sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu, vodárna Bruska v Dejvicích nebo neznámá technická stavba ikonického architekta Karla Pragera – kotelna ve Všeobecné fakultní nemocnici. Na různých místech budou připraveny i architektonické workshopy pro rodiny s dětmi, které se tak budou moci seznámit s prací architekta zábavnou formou.

Socialismus, industriální architektura i historické klenoty

tkalcovna_lomnice-nad-popelkou

Tkalcovna Lomnice nad Popelkou

Těšit se ale můžete i na další tematicky zaměřené procházky a přednášky. Osloví vás Architektura éry socialismu, která se stále výrazně podílí na vnímání našeho okolí – například s Martinem Malečkem budou mít zájemci poslední možnost projít si původní podobu areálu Obzor na sídlišti v Brně – Lesné, který byl v roce 2010 navrhovaný na kulturní památku. Ztracená sláva industriálu má ukázat, kolik nevyužívaných míst by mohlo posloužit pro konverzi místo výstaveb nových a neosobních továrních hal. V rámci tohoto programu budete moci nakouknout do skláren v Josefově Dole, tkalcovny v Lomnici nad Popelkou, do běžně nepřístupních částí dolů v Dolních Vítkovicích nebo do Turnovského železničního depa. Návštěvníci se nevyhnou ani klasice v podobě významných Historických klenotů jako je secesní Jurkovičova vila nebo Vila Tugendhat od slavného Miese van der Rohe, jehož nejznámější citát, že „méně je více“, se stal mottem letošního festivalu.

Jak vidíte, program blížícího se festivalu architektury je opravdu pestrý a vybere si v něm téměř každý. Důležité je i zmínit, že všechny akce pro veřejnost jsou jako každý rok ZDARMA a to včetně zmiňovaných videoprojekcí a přednášek. Pokud tedy najdete o prvním říjnovém víkendu trochu času, navštivte stránky Dne architektury a vyberte si akci ve svém okolí.

Foto: www.denarchitektury.cz, titulní foto: Jurkovičova vila Brno

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email