Výprava za poznáním německého currywurstu

3 min. čtení
Currywurst

Plánujete návštěvu Berlína? Po prohlídce Braniborské brány, Reichstagu, Muzejního ostrova a dalších turisticky přitažlivých míst vám bezpochyby vyhládne. Chcete-li poznat chutě místní gastronomie a street food vám není cizí, zavítejte do muzea currywurstu. Zde tradiční německou, potažmo berlínskou klobásu na kari nejen ochutnáte, ale především se o tomto kultovním pokrmu dozvíte spoustu zajímavých informací zábavnou formou.

Currywurst, na grilu opečená klobása s kořeněným kečupem posypaná kari, je v Německu populárním rychlým pokrmem již přes 60 let. Prodává se ve stáncích, v bistrech i na fotbalových stadionech. Údajně ji poprvé připravila v září 1949 Herta Heuwerová, která měla v berlínské čtvrti Charlottenburg svůj vlastní stánek s rychlým občerstvením. Pokrm si nejprve oblíbili dělníci pracující na obnově zdevastovaného Berlína. Povědomí o currywurstu se šířilo rychle, a to především díky dobře dochucené omáčce. Tu si Heuwerová o dva roky později nechala patentovat a otevřela si vlastní restauraci.

Muzeum currywurstu – poučné i bizarní

Deutsches Currywurst Museum

Deutsches Currywurst Museum

Deutsches Currywurst Museum se nachází v centru Berlína nedaleko Checkpointu Charlie. Hned při placení vstupného nám dochází, že se muzeum buřtů diametrálně liší od jiných klasických muzeí, která známe. Maskot ve tvaru klobásy, komiksové bubliny s vtipnými nápisy, infantilní obrázky i kečupové zbarvení zdí a nábytku na to samy upozorňují.

Součástí muzea je i bistro, na jehož návštěvu při prohlídce také dojde. Při nákupu vstupenky si rovnou vyberete mezi levnější a dražší variantou. Levnější zahrnuje ochutnávku currywurstu v kelímku, dražší pak menu se 3 druhy klobásy, pečivem a vodou. Cesta po stopách berlínského street foodu může začít!

Párková sedačka, mluvící kečup a obří hranolky

Při psaní o Currywust muzeu se mi v mysli neustále promítá několik bizarností, s nimiž jsem se během návštěvy setkal. Prvním „exponátem“, který vám v muzeu přijde pod ruku, je plastová nádoba od kečupu, která k vám promluví – přiložíte si ji k uchu a uslyšíte několik autentických rozhovorů o německé klobáse na kari.

Záhy si se svými přáteli zašermujete s hranolky obřích rozměrů a následně si odpočinete ve velké sedačce ve tvaru párku, abyste zhlédli dokument o fast foodu v Berlíně. Po krátké pauze postoupíte do další části expozice a oči se vám rozzáří. Uvidíte totiž skutečný stánek rychlého občerstvení se vším všudy. Můžete do něj vejít, nasadit si zástěru, osahat si fritézu a cítit se jako opravdový buřtmistr.

Vzdělávání zábavnou formou

Deutsches Currywurst Museum

Deutsches Currywurst Museum

Návštěva muzea currywurstu však rozhodně není jen pouhopouhou bezduchou zábavou. Během prohlídky se dozvíte spoustu zajímavých informací týkajících se samotného currywurstu, ale také pouličního stravování obecně i historie německé gastronomie. V jedné z expozic se poučíte o jednotlivých ingrediencích, které jsou základem originální kečupové omáčky.

Hned vedle si zase prověříte své senzorické schopnosti v kvízu hádání koření po čichu. Také se dozvíte ekologický postup výroby a následného zpracování voskovaného papíru, v němž se originální currywurst podává. Samozřejmě nesmí chybět mapa míst v Berlíně, která jsou s kari klobásou neodmyslitelně spjatá.

Deutsches Currywurst Museum je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí strávit pár hodin v Berlíně trochu jinak. Díky kombinaci interaktivních prvků, kvízů, her, faktografických údajů i bizarních doplňků je muzeum currywurstu místem zábavy i poznání. Je však třeba počítat s trochou potřebného nadhledu. A pokud vás muzeum neosloví, alespoň si vychutnáte onu pověstnou klobásu, o které jste toho už tolik slyšeli.

Foto: autor

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email