Foto: Beatrijs Irving

Letní kina zažívají v posledních letech doslova renesanci. Vidina kvalitních filmů promítaných pod širým nebem láká diváky i v dobách multikin a výkonných domácích televizí. Některá z kin jsou přitom dosti neobvyklá – řeč je zejména o tom, kde se nacházejí a jaké snímky v nich na diváky čekají. Zde je výběr těch nejzajímavějších českých letních biografů, do kterých by měl zavítat každý milovník filmů.

Kinobus (Praha)

Kdo z Pražanů by alespoň jednou neslyšel o pojízdném filmovém autobusu, který už devátým rokem brázdí hlavní město. Letos je Kinobus na trase od konce června až do poloviny září; příznivci moderních českých i zahraničních filmů z celé Prahy si tak přijdou na své. Nabídka je vskutku pestrá, za zmínku stojí kupříkladu tuzemský snímek Ztraceni v Mnichově či populární Vlk z Wall StreetLeonardem DiCapriem.

Restaurace La Boema (Radnice)

Chcete-li spojit filmy s dobrým jídlem, doporučujeme vám vyrazit do restaurace a kavárny La Boema v Radnicích. Tamní zahrádka je ideálním místem pro posezení s rodinou a přáteli. Po několik letních večerů vás čeká kromě grilovaných specialit i promítání známých českých filmů. Každá projekce je navíc zahájena kratšími dobovými snímky z archivu majitele kinematografu Michala Káry.

Terasa Veletržního paláce (Praha)

Pokud toužíte strávit romantický večer pod širým nebem v pražských Holešovicích a zároveň si užít promítání klasických filmů jako Dobrodruzi či Nebeští jezdci, vyrazte některé srpnové úterý do Veletržního paláce. Národní galerie v Praze ve spolupráci s občanským sdružením Postřeh představí divákům filmy Ateliérů Zlín, Barrandov Studia a Goethe Institutu. Za padesát korun vás čeká zážitek k nezaplacení. Snímky se totiž promítají z 16mm pásů na poválečném projektoru BauerP8, připravte se tedy na šmouhy na plátně i hlasitější klapání přístroje.

Kino v zámecké zahradě (Jičín)

5. srpna se v zámecké zahradě v Jičíně otevírá desetidenní letní biograf, jemuž vévodí hlavně české filmy – komedie Padesátka a Teorie tygra či pohádka Ať žijí duchové! – chybět však nebudou ani snímky zahraniční, kupříkladu španělské Divoké historky, které s nemalým úspěchem zakončily loňský karlovarský filmový festival.

Dejvická Klubovna (Praha)

Kulturní a komunitní centrum Klubovna v pražských Dejvicích, provozované sdružením Povaleč, chystá letos projekci několika žánrově rozličných filmů. Fanouškům skandinávské kinematografie by neměly uniknout snímky Lovci hlav a Melancholia. Na programu jsou pak i americké filmové klenoty jako Tahle země není pro starý bratří Ethana a Joela Coenových či letní klasika Prázdniny v Římě s úchvatnou Audrey Hepburnovou.

Žluté lázně (Praha, Podolí)

V průměru osm tisíc návštěvníků zavítá denně do zmodernizovaných Žlutých lázní, které jsou i dnes kultovním místem, kam Pražané míří za rekreací. Přes léto je v lázních bezplatná projekce filmů nejrůznějších žánrů. Vychutnat si je můžete jak v pohodlí tamních lehátek, tak i na piknikové dece. Program je bohatý, kromě francouzské komedie Muž z Acapulca se hrají i vážnější snímky jako E. T. – Mimozemšťan, Čelisti nebo Klub rváčů.

Foto: Beatrijs Irving

рязанская областькак выбрать ноутбук asusнасос повышения давления воды

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email