Taktický manuál: jak přežít návštěvu obchodního centra

3 min. čtení
jak přežít návštěvu obchodního centra

Dlouho jste se mu vyhýbali a teď stojí přímo před vámi. Větší než nejbližší kostel, osvětlený stovkou světel. Impozantní chrám materiálních tužeb se vás chystá spolknout a vy kráčíte vstříc osudu. Je čas zachránit Vánoce a nakoupit na poslední chvíli dárky pro všechny. Váš obchoďák vás očekává.

Možná jste si minulý rok slíbili, že nákupy dárků vyřešíte ještě před Mikulášem a po zbytek adventu se budete jen usmívat v houpacím křesle se sklenkou grogu, zatímco se to bude v obchodech hemžit nepoučenými smrtelníky. A dost možná se teď, stejně jako já, ocitáte pár dní před Štědrým dnem s prázdnýma rukama.

Naštěstí v tomto déjà vu nejste sami. Pokud se chystáte vzít na poslední chvíli útokem jedno z obchodních center, připravili jsme pro vás přehled základních pravidel, která rapidně zvýší vaše šance na přežití:

  1. Zvažte alternativy: Nákup přes e-shop, návštěva malých rodinných podniků, štrikování nebo útěk mimo civilizaci. Všechny tyto možnosti byste měli vzít v potaz, než se rozhodnete vstoupit do shopping centra. Že máte jedno jediné odpoledne na nákup dárků pro deset lidí a potřebujete mít všechno koncentrované na jednom místě? No dobrá…
  2. Poznejte nepřátelské území: Chystáte se do uměle vytvořeného prostředí, které bylo navrženo tak, aby vás oklamalo a uvedlo do povolného stavu. Zapomněli jste někdy po příchodu do obchodního domu, proč tam vlastně jste, a odešli s úplně neplánovaným nákupem? V psychologii se tomu říká Gruenův efekt a je to záměrná snaha o dezorientaci návštěvníka. S jeho pomocí se vás obchod snaží proměnit v impulzivního konzumenta. Mějte to na paměti a udržujte si v téhle hře nadhled.
  3. Taktické vybavení: Klíčem k úspěšnému splnění mise je správné vybavení. Sluchátka s dobrou hudbou vám pomůžou odfiltrovat hluky nákupního centra a vlezlé tóny místního playlistu. Nezapomeňte zvolit spíše lehčí oblečení, protože se zvyšující se tělesnou teplotou stoupá zároveň i riziko ztráty sebeovládání.
  4. Pracujte sólo: Štědrý večer je čas socializace, rodiny a příjemných rozhovorů (v ideálním případě). Nákupy ale radši podnikněte na vlastní pěst. Plytké pokusy o rozhovor v přetlaku vjemů a odlišné představy o strategickém postupu by vás v tomhle boji zbytečně vyčerpávaly.
  5. Načasování: Volba času pro váš úder dramaticky ovlivní průběh celé akce. Víkendové odpoledne zkrátka není dobrý nápad. Pokud je to jen trochu možné, zvolte všední den v časných hodinách. Odpor bude o poznání slabší a budete mít víc manévrovacího prostoru.
  6. Držte se plánu: Ještě před výpravou se v klidu posaďte a zkuste si sepsat nákupní seznam. S trochou snahy vysedíte dostatek slibných nápadů. Možná se vám nakonec při plnění úkolu podaří narazit na něco zajímavého úplnou náhodou, ale pamatujte… čistá improvizace se může proměnit v nesoustředěné bloumání a tašku plnou dárků, ze kterých budete nakonec v rozpacích.
  7. Dejte si přestávku: Čas od času si vyjděte na vzduch, uklidněte se a posbírejte síly. V této fázi možná budete náchylní k dezerci a bude vás to táhnout domů. Nedošli jste přece ale až sem, abyste utekli, no ne?
  8. Únik: Splnili jste misi ve zdraví a příčetnosti? Dobře. Teď je na řadě taktický ústup. Běžte a neohlížejte se. Letos jste to zvládli a teď už vás čeká jen samá radost. Užívejte si v zahradách života a veselte se… až do příštího prosince.

A teď mě omluvte. Je načase proměnit slova v činy, a tak jdu i já konečně posbírat pár dárků do obchodní galerie… Nebo radši až zítra?

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email