StreetCulture – mají komunitní rozhlasové stanice šanci?

2
4 min. čtení
shutterstock_39676318

Kolik z nás někdy slyšelo o médiu komunitního typu a jak ho lze uchopit zákonně? Češi jsou obecně vynalézavý národ, avšak neradi přijímají nové věci. Primárním úkolem médií je lidi informovat, přesvědčovat a ovlivňovat. Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání zapomíná vymezit prostor pro média, která se pohybují mimo duální systém, kam patří pouze média veřejná a soukromá.

Nabízí se tedy otázka, zda je takový zákon přínosný, nebo spíše likvidační. Může podat pomocnou ruku z hlediska využívání státních budov, kde se mohou média komunitního typu realizovat. Nebo naopak svou kontrolou omezovat význam slova komunitní. Pokud bude zákon dobře uchopen, mohl by významně pomoci komunitním médiím, tak jak je tomu v zahraničí. Například v Německu jednotlivá města tyto projekty finančně podporují a spolupracují na jejich rozvoji.

StreetCulture, obecně prospěšná společnost a hlavně komunitní rozhlasová stanice, která se více než 5 let pohybuje v městské části Prahy 3, představuje jednu z možností, jak vyzdvihnout městkou kulturu i komunity, které do ní bezvýhradně patří. Ačkoliv byl šířený obsah velkým přínosem pro lokální kulturu, aktuální situace, kdy je stanice bez dostatku finančních prostředků na další rozvoj, jí neumožňuje vysílat.

StreetCulture bylo multižánrovou komunitní rozhlasovou stanicí a nabízelo tak širokou programovou nabídku. Pravidelný program byl rozřazen do jednotlivých dnů, v pondělí si na své přišli vyznavači hip hopové kultury a komiksů, úterky patřily tvrdší škále žánrů od punku až po metal, středa dávala prostor alternativě a elektronice, čtvrtky se zajímaly o společenská témata, pátky přinášely živé koncerty, sobota představovala nové naděje v oblasti elektronické hudby a neděle byla vyloženě diskusní.

Rozhlasová stanice bohužel musela opustit své původní prostory a hledat náhradní. Na přelomu roku 2015 a 2016 fungovala ve veřejném prostoru Klinika na pražském Žižkově, odkud v březnu nuceně odešla. Zastupitelstvo roli komunitní rozhlasové stanice ve veřejném prostoru nepochopilo, a společnost StreetCulture tak nedostala legální práva k jeho využívání. Kam tedy má rádio komunitního typu patřit? Dokáže městská část či stát nabídnout obecně prospěšné společnosti prostor, který by mohla užívat k rozvíjení místních kultur?

Komunitní rádia obecně nemají dostatek prostředků na zakoupení vlastních prostor a následný provoz, společný cíl a jeho naplnění obstarává skupina dobrovolníků. Jedná se o studenty a nadšence motivované předávat pomocí rozhlasu své názory a zkušenosti. Stát by jejich snahu o rozvoj městské kultury měl ocenit a přijít s programem pro integraci komunitních rozhlasových stanic do široké společnosti, který by také finančně podpořil.

Pokud by média komunitního typu byla zařazena do stávajícího Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, můžeme předvídat jejich pomalý konec. K těmto médiím patří určitá volnost v obsahu i v samotném vyjadřování, čemuž bohužel současný zákon není nakloněn. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je státní orgán, který má právo kontrolovat šířený obsah, jazykový projev moderátora, jednotlivé pořady a jejich náplň i nevhodný výběr audio skladeb a současně udělovat vysoké pokuty za porušování zákona. Proč ale zakazovat komunitním rozhlasovým stanicím hrát písničky, které jinde neslyšíme, a podporovat začínající interprety?

Přijďte se přesvědčit 28. 9. 2016 na Nákladové nádraží Žižkov, kde StreetCulture pořádá od 14:00 svůj festival v rámci podpoření městských kultur. Program byl vybrán tak, aby oslovil fanoušky více kultur najednou. Mimo jiné se v otevřené diskusi dozvíte něco o fungování médií komunitního typu…

Komunitní rozhlasová stanice StreetCulture dává prostor všem dobrovolníkům, kteří se chtějí zapojit, třeba by to mohlo zajímat i vás. Nebaví vás ve volném čase sedět doma? Chcete vyzkoušet něco jiného? Zajímá vás svět médií? Nalaďte se na tak trochu jiné vlny a přijďte se podívat, jak komunitní typ média dokáže fungovat.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

2 komentáře: “StreetCulture – mají komunitní rozhlasové stanice šanci?”

  1. jenda napsal:

    Velká škoda, když města místo pomoci, podobným organizacím hází klacky pod nohy. Přitom by měla být ráda, když se mladí snaží vytvářet nějaké hodnoty a podpořit kulturní život ve městě na místo zbytečného poflakovani po ulicích.

  2. Carlos napsal:

    Tak ono ale, jestli si správně vzpomínám, tak tam šlo o to, že to byli squatteři, který tu Kliniku obývali nepovoleně, ne? To přece nemůže nikomu připadat normální, byť by měl cíle sebeušlechtilejší…