Spark: hudební nástroj, který vytváří elektřinu

2 min. čtení
11392863_469190033243846_2889482767470811265_o

Pythagoras řekl, že hudba prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme. Britská hudebnice Sudha Kheterpalová se rozhodla hudbu využít trochu neobvyklým způsobem, když vytvořila hudební nástroj jménem Spark.  Ten dokáže vyrábět a akumulovat elektrickou energii, jež je v některých zemích vzácností. Oddejte se s námi etnickým rytmům a „posviťte si hudbou“.

Síla africké hudby

Spark - shake your power

Spark – shake your power

Britská perkusionistka Sudha Kheterpalová spolupracovala více než dvacet let s hudebníky světového formátu, jakými jsou například zpěvačka Dido či skupiny Faithless a Spice Girls. „Když jsme hráli na velkých pódiích, uvažovala jsem o tom, zda by se ta energie davu dala nějak zachytit a dále využít,“ svěřila se Kheterpalová.

Tato myšlenka stála u zrodu hudebního nástroje Spark, malého chrastítka připomínajícího rumba koule, jež má však i své praktické využití. Třesením vznikají nejen etnické rytmy, ale také kinetická energie, kterou je možné akumulovat.

Spark má celkem tři komory. Ve dvou vnějších jsou kuličky, které vyluzují zvuk, ve vnitřní je pak magnet, jenž pohybuje nahoru a dolů cívkou měděného drátu. Veškerá energie putuje do baterie, kterou může uživatel využít například ke svícení. Pouhých dvanáct minut hraní postačí k jedné hodině svícení baterkou, případně menší lampičkou.

Život bez elektřiny

Spark - shake your power

Spark – shake your power

Kheterpalová pracovala na projektu Spark více než rok a testovala ho v Keni. Tam najde hudební nástroj nemalé uplatnění. K užitku bude zejména dětem, které mohou díky unikátnímu vynálezu déle studovat nebo si posvítit na cestu domů. V některých oblastech Keni se totiž kvůli silným dešťům a husté oblačnosti stmívá kolem čtvrté hodiny odpolední; velká část tamních obyvatel – konkrétně 75 % – je navíc bez elektřiny.

Podle Kheterpalové Keňané hudební nástroj Spark milují, neboť jeho rytmy přesně odpovídají tamní představě o kvalitní hudbě. Spark je mimo jiné nástrojem vzdělávacím, který dává úplně nový rozměr pojmu škola hrou. Jak jinak se dá lépe pochopit kinetická energie než z praktické ukázky?

Vynález Kheterpalové je i pro ty, kdo nejsou školou povinní, zajímavým spojením vědy a umění. Spark V2, nejnovější verze hudebního nástroje, má navíc ještě jeden drobný elegantní detail. Je jím solární panel, který lze k přístroji připojit, čímž se jeho efektivita ještě zvýší.

Foto: FB Shake your power

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email