Oscar

Lidský úsměv dokáže potěšit a inspirovat, pokud ovšem nemáte v puse holoseč, jak to s šibalskými hvězdičkami v oku tvrdí můj oblíbený zubní doktor Pavel Vachulka. Upřímně se musím přiznat, že k zubaři jsem chodil nerad, a navíc jsem se bál bolesti. Tahle situace se změnila, když jsem na rybářské výpravě ve Švédsku poznal zubaře z mých rodných Českých Budějovic. Byl nad věcí, mladý, plný síly a dynamiky, miloval humor a jeho historky z ordinace výrazně posilovaly morálního ducha celého týmu. Po absolvování dvou profesionálně odvedených zákroků bez jakékoliv bolesti jsem se zbavil svých obav a nejednou se přistihl, že se k zubaři docela těším. Bylo tedy nad slunce jasné, že právě Dr. Pavla Vachulku požádám o laskavost.

Díky, doktore, že nám pomáháš odhalit pravdu a mýty o čištění zubů… Co z následujících tvrzení tedy je pravda a co mýtus?

Zdravá ústa znamenají i zdravé tělo

Je pravda. Problém v ústní dutině může detekovat problém i jinde v těle. Chronické záněty dásní jsou často spojovány s cukrovkou a srdečními příhodami. Infekce se často mohou dostat i do jiných orgánů. Pravidelné zubní prohlídky by se proto neměly podceňovat, stejně jako bolest zubů.

Zkažené zuby máme v rodině

Je to mýtus, protože zubní kazy zdědit nemůžeme – patří mezi standardní choroby. Někdy se stane, že zdědíme špatné návyky. Proto je důležité pravidelné čištění zubů (ideálně 2x denně, večer před spaním a ráno).

Zuby mám zkažené kvůli těhotenství

Je to mýtus. Traduje se, že maminky přicházejí o zuby kvůli dítěti, které je připraví o potřebný vápník. Pravda to samozřejmě není, protože hlavní příčinou zubního kazu je zubní plak, který se musí pravidelně odstraňovat.

Citlivost zubů je normální

Je to mýtus. Ve většině případů se bude nejspíše jednat o porušení skloviny, prasklinu v zubu nebo začínající kaz, v každém případě lze doporučit návštěvu odborného zubního lékaře.

Zuby moudrosti je lepší vytrhnout

Je to mýtus. Někomu zuby moudrosti vůbec nenarostou, jiný s nimi má potíže, ještě než se prořezají, další je bez problémů desítky let. Je to výrazně individuální záležitost. Pokud zuby moudrosti nezpůsobují obtíže a ani na nich nebyl odhalen zánět dásně nebo kaz, není třeba je vůbec řešit.

Zuby se dají vyčistit i bez pasty

To je sice pravda, ale pro čištění zubů jsou důležité tři faktory – vhodně zvolený kartáček, správná technika a dostatečná doba čištění zubů. Díky pastě se proces čištění výrazně zkracuje a v dnešní uchvátané době to může být i zásadní faktor pro čisté zuby. Některé pasty navíc nabízejí určitou přidanou hodnotu – např. snižují citlivost krčků anebo dokážou opravit počínající mikroskopické defekty zubní skloviny při vznikajícím zubním kazu.

Na výběru pasty nezáleží

Tvrzení lze obecně označit za pravdu, protože skoro všechny pasty obsahují fluorid, který chrání vaše zuby. Výjimkou jsou pasty s bělicími účinky, které sice pomáhají odstranit hnědé skvrnky, ale mohou také způsobit citlivost zubů.

Ústní voda dokáže nahradit čištění zubní pastou

Snad nejčastější mýtus, který vychází ze snahy člověka si čištění zubů zjednodušit co nejvíce. Zde rád používám příklad, který lze pozorovat všude v přírodě, nejlépe však u vodních řas. Pokud budeme chtít z kamene odstranit přichycené řasy (podobně jako zubní povlak ze zubu), pak nebude stačit jen kámen polít vodou nebo jinou chemicky upravenou tekutinou, ale nejlépe se nám to podaří poctivým vydrhnutím kartáčem…

Žvýkačka dokáže nahradit zubní kartáček

Je mýtus, žvýkačka opravdu kartáček nahradit nedokáže. V dnešní době však můžeme považovat i žvýkání za určitý doplněk zubní hygieny. Pokud používáme žvýkačky bez cukru asi 20 minut po jídle, pak zvyšují tvorbu slin, které „umývají“ ze zubů zbytky pokrmu.

Pití mléka posiluje zubní sklovinu

Je mýtus. Významnou zásobárnou vápníku pro lidský organismus jsou kosti, zub naopak tělo k tomuto účelu nevyužívá. Pokud chceme dodávat kalcium do těla, pak mnohem vhodnějším zdrojem jsou vlašské nebo jakékoliv jiné ořechy, pozor ovšem na stále častější alergie.

Rád bych se ještě na závěr zeptal, jak si podle tebe nejlépe čistit zuby a na tvá případná doporučení ohledně péče o zubní hygienu…

Svým pacientům doporučuji alespoň 1x v roce navštívit zubní hygienistku, která odstraní případný zubní kámen a pigmentace, motivuje pacienta a názorně ukáže různé techniky čištění zubů. Musím říct, že většina pacientů tuto návštěvu hodnotí velice pozitivně a pak už se na další zákroky k hygienistce objednávají sami.

Děkuji za příjemný a poučný rozhovor. i want to be a surrogateлучшие игры для андроид 4.0beyond polus отзывы

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email