Procházky Prahou pro otrlé – 2. díl: Temnější, pro otrlejší!

5 min. čtení
shutterstock_341253053

Pokud si vzpomínáte na náš předchozí článek o tajemných místech v Praze, zbystřete. Je tu totiž další porce toho nejtajemnějšího, co se dá v hlavním městě najít. Ať už jste tedy všechna předchozí místa prošli a chcete víc, nebo na vás byla příliš málo děsivá, rozhodně si pokračování nenechte ujít. Čeká vás nějaké to podzemí, opuštěné domy a mnoho dalšího. A možná, že na některých zmiňovaných lokacích dokonce straší!

V předchozím dílu seriálu jste nemohli najít místa s mírou strašidelnosti vyšší než 3. Je to proto, abychom vás neodrovnali hned na začátku, ale naopak zvýšili míru vaší odolnosti vůči prapodivným jevům a děsivým místům. Jestli tedy máte odvahu, čtěte dále!
Podzemní řeka

Pokud vás zajímají kanály, ale bojíte se, kam až byste mohli skrze podzemní tunely zabloudit, můžete navštívit místo, které už je ověřené a je všeobecně známo, že zde návštěvníkům nic strašného nehrozí. Právě takovým místem je Motolský kanál, v němž se Motolský potok skrývá pod zem, kudy protéká městem až do Vltavy. Přestože vstup v Motole je lehce komplikovaný (možná bude vyžadovat žebřík, lano nebo skok z výšky), uvnitř se dá s baterkou pohybovat poměrně pohodlně. Bez holínek se však asi neobejdete. Kromě zajímavé kanálové architektury, temných odboček a dobrodružství v několikakilometrovém podzemním komplexu nabízí tato destinace také možnost pro milovníky geocachingu. Někteří odvážlivci také zkouší vyplout z kanálu na nafukovacím člunu na Vltavu.

Míra strašidelnosti: 3

Bílý kůň

S několika podzemními prostory jsme vás už seznámili. Dalším takovým zajímavým podzemím je rozhodně Bílý kůň neboli Fejkova pískovna. Nachází se v Hloubětíně, konkrétně v lokalitě zvané Hutě. Momentálně není zpřístupněna pro masové návštěvy veřejnosti, a tak se do ní většinou odváží jen speleologové a jiní odvážlivci. Městská část ale celý prostor vyčistila a plánuje jeho zpřístupnění pro každého. Zatím se budete muset spokojit s několika vstupy, které jsou střídavě zavřené a otevřené a do některých je nutné slanit. Informace se dají hojně získat například na webech jeskyňářů. Pískovna je opředená řadou legend. První z nich vypráví, že z jedné podzemní síně vede tajná chodba až do Staré Boleslavi, tzv. Svatováclavská chodba. Oficiálně ale nikdy nebyla nalezena, přestože se o to mnoho dobrodruhů pokoušelo. Najdou se však tací, kteří se dušují, že ji našli a použili. Za druhé světové války byly prostory využívány jako sklad vojenské techniky a povídá se, že zde prchající vojáci zakopali několik mrtvých zajatců. Totéž se ale říká také v souvislosti s ruskými okupanty. Kde je pravda, lze jen těžko posoudit. Každopádně tato lokalita jednoznačně stojí za návštěvu. Jen je třeba zmínit opatrnost, která je vzhledem k náročnosti terénu opravdu na místě.

Míra strašidelnosti: 4

Tam, kde spí blázni

Snad všechny milovníky tajemna lákají hřbitovy. V Praze můžete navštívit jeden obzvlášť děsivý, který je spjat se spoustou legend a možná je zde pohřbeno mnoho temných případů a zločinů minulého století. Jedná se o Bohnický hřbitov, zvaný také „hřbitov bláznů“. Patřil k tamější psychiatrické léčebně a již padesát let se zde nepohřbívá. Své místo posledního odpočinku zde našlo přes 5000 nebožtíků. Většinu z nich tvoří pacienti a zaměstnanci léčebny. Pohřbeni jsou zde ale také italští vojáci z první světové války, kteří sem byli evakuováni z lazaretu a zemřeli na tyfovou epidemii. Jedna z místních nepotvrzených legend dokonce tvrdí, že zde byl tajně pohřben Gavrilo Princip. Tehdejší hrobník připouštěl, že došlo k tajnému nočnímu pohřbu za účasti terezínských strážných, což by tuto teorii potvrzovalo, neboť Princip byl v době své smrti vězněn právě tam. Podle další pověsti zde leží také údajný vrah Otýlie Vranské, která neblaze proslula tím, že byla rozčtvrcena neznámým pachatelem. Jeden z chovanců místního ústavu se ale k vraždě přiznal svému ošetřujícímu lékaři a posléze se ve svém pokoji oběsil. Vinu se mu však nikdy nepodařilo prokázat. Hřbitov není v příliš dobrém stavu a většina náhrobků se již dávno rozpadla. Zbývající bychom mohli spočítat takřka na prstech jedné ruky. Také na márnici se podepsal zub času a vandalismus, který prý mají na svědomí dokonce satanistické spolky. Co dodat, jedná se zkrátka o místo s velmi specifickou atmosférou, které přímo vybízí k prozkoumání. Velmi však doporučujeme chodit pouze po širších cestách. Poměrně často se totiž návštěvníkům stává, že šlápnou vedle a propadnou se do některého z hrobů, které jsou zde velice mělké. A navštívit kostlivce přímo v jeho rakvi je něco, co bychom rozhodně nechtěli.

Míra strašidelnosti: 5

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email