Procházky Prahou pro otrlé – 1. díl

3 min. čtení
shutterstock_336675542

Se zlepšujícím se počasím stále více lidí podléhá pokušení procházet se. Někdo si zvesela každý den projde svou obvyklou trasu k cukrárně, jiní se vybaví dekou a vyrazí do parku. Pokud máte ale rádi netradiční zážitky a nuda u vás nemá šanci, možná zatoužíte po dobrodružství a troše strachu.

Snad každý se jako malý vypravil k děsivému opuštěnému domu v sousedství nebo prapodivnému kameni a vyprávěl si s kamarády hrůzostrašné historky. Kdo ještě nezapomněl být duchem mladý, určitě si vybere z pestré škály tajuplných a strašidelných míst, kam se může zajít podívat dokonce i v tak moderním městě, jako je Praha. Následující tipy na výlet jsou ohodnoceny vzestupně číslicemi 1–5 podle míry strašidelnosti a také náročnosti.

Tajuplná zřícenina nad řekou

Pro ty, kteří si rádi užijí tajuplnou atmosféru, ale přesto chtějí zůstat v bezpečí a pohodlí, můžeme rozhodně doporučit zříceninu Baba. Pozor, neplést se stejnojmennými pozůstatky hradní věže v Českém ráji! Jedná se o zborcenou stavbu, která se tyčí nad Podbabou, s výhledem na Troju a Bubeneč. Původ a stáří není úplně jasné. Podle některých zdrojů se jedná o starou viniční budovu ze 17. století, podle jiných o neoromantickou napodobeninu gotické zříceniny z 19. století. Poblíž vede turistická trasa do Divoké Šárky a rozvaliny jsou v noci nasvícené, takže se nemusíte obávat, že byste během večerní vycházky zapadli, kam nemáte. Ideální na romantické dostaveníčko s nádechem tajemna.

Míra strašidelnosti: 1

Zakletá zahrada

Vzpomínáte si na dětskou knížku „Zahrada“ s ilustracemi Jiřího Trnky? Málokdo ví, že tato zahrada skutečně existovala, a to v pražských Košířích. V tamější vile Turbová výtvarník a spisovatel Trnka nějakou dobu žil a tvořil a chátrající zahrada ho inspirovala právě k vytvoření tohoto díla. Vila dodnes stojí, ačkoli se na ní podepsal zub času i lidská lhostejnost. Zahrada pomalu zarůstá a je stále pohřbenější pod nánosy spadaného listí a břečťanu, přesto má dodnes své velké kouzlo. Celý areál se dá obejít, dovnitř se však člověk bez porušení některých předpisů nedostane, a k tomu bychom vás rozhodně nechtěli navádět.

Míra strašidelnosti: 2

Utajená skalní továrna

Málokdo ví, že branická skála skrývá poměrně zajímavé tajemství. Kdysi to byly krasové jeskyně, které však časem musely ustoupit těžbě kamene, a tak vznikly první štoly. Ta, která se dochovala až do dneška, byla dokončena v roce 1945 a původně se využívala k těžbě bauxitu. Za II. světové války v ní pak byla vybudována továrna na vojenskou techniku. Po válce však upadla v zapomnění. Ačkoli je většina chodeb dávno zasypaná, zbytky některých jsou dodneška přístupné. Přístup je poměrně nepohodlný, protože je nutné prolézt úzkým okénkem, na druhou stranu je však právě to nejspíš důvodem, proč se ve štole dodnes natrvalo neusídlili bezdomovci. Prostor byl před několika lety vyčištěn, a tak kromě tmy a stísněného prostoru příliš není čeho se bát.

Míra strašidelnosti: 3

Pokud stále ještě nemáte dost a zmiňované výletní destinace vás nikterak neděsí, s napětím očekávejte další díl seriálu. Čeká vás ještě více podzemí, tmy a tajemna!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email