Připravte si dirndl – Oktoberfest 2016 se blíží!

3 min. čtení
shutterstock_118095880

Že nevíte, jak takový dirndl vlastně vypadá? V tom případě máte kromě piva další důvod, proč vyrazit do Mnichova na letošní Oktoberfest, který začíná již 17. září a bude trvat až do 3. října. Vzhledem k tomu, že na výlety k vodě pomalu přestává být vhodná roční doba, v redakci našeho online magazínu si myslíme, že je to ideální tip na výlet. A o co že se to vlastně jedná?

Letos se koná již 183. Oktoberfest. Ten úplně první se uskutečnil v Mnichově v roce 1810, kdy si korunní princ Ludvík Bavorský bral za ženu Terezu Sasko-Hildeburskou. A protože radost byla veliká, princ pozval celý dvůr na velkolepé oslavy, které trvaly déle než týden a byly zakončeny velkým koňským dostihem. Protože se tato veselice setkala s úspěchem, v dalších letech se opakovala. Postupně se prodloužila až na současných 16 dní a její začátek byl přesunut na září, údajně kvůli počasí, končí ale vždy tradičně 3. října, jako tomu bylo při prvním pořádání.

Jak už to tak bývá, postupně se původní účel oslav vytratil a z Oktoberfestu se stal největší pivní festival světa. Spotřeba tohoto lahodného nápoje je během něj tak vysoká, že prý činí celých 30 % z roční produkce bavorských pivovarů. Pro obsloužení všech návštěvníků a veškeré přípravy je třeba najmout zhruba 12 000 lidí, z toho 1600 činí číšníci. Tím ale zábavné statistiky nekončí. Během festivalu se údajně sní 880 pečených volů, 219 443 klobás a 459 279 kuřat. A to už je docela pořádná hostina!

Na informačním webu Oktoberfestu se můžete podrobně informovat o programu. Každý z pivních stanů má vlastní webové stránky, kde se dočtete, jaké pivo nabízí a jaké kapely vám k degustaci budou hrát. Možná by někoho mohlo zajímat, že velkých pivních stanů je celkem patnáct. Kromě nich ale můžete navštívit také 21 stanů malých, které nabízejí různé pochutiny. Naleznete zde například knedlíkárnu, rybárnu, několik kaváren, pekárnu a mnoho jiných zajímavostí.

Pořadatelé ale myslí i na ty, kdo se chtějí předvést v již zmiňovaném dirndlu. Jedná se o tradiční bavorský kroj se šněrovačkou, jež vlastní většina bavorských žen v několika provedeních a s hrdostí se v něm při příležitostech, jako je Oktoberfest, parádí. Existuje mnoho specializovaných obchodů, kde se neprodává nic jiného než právě dirndl a na něž přímo odkazuje informační web Oktoberfestu, abyste si zde mohli zakoupit ten pravý pro sebe. Také byl vydán informační článek o tom, jak dirndl správně nosit, jak dlouhá má být sukně, jaké zvolit barvy a doplňky a podobně. V jiném zase naleznete ty nejlepší účesy, které se k dirndlu hodí. Pokud jste muž, nezoufejte! Můžete si obléci podkolenky a kalhoty s padacím mostem, které zakoupíte v týchž obchodech jako dámskou verzi kroje. A uznejte, kdo by nechtěl?

Na festivalu je kromě dobrého jídla a pití možné zakoupit také tradiční upomínkové předměty, vydávané každý rok ve speciální kolekci. Jsou jimi například obrovské porcelánové pivní korbely s aktuálním letopočtem a originální grafikou, vždy novou pro konkrétní rok, nebo také poměrně pěkně zpracované plakáty Oktoberfestu a mnoho dalšího. Čeká vás rovněž spousta muziky a doprovodných atrakcí, například kolotočů a jiných kratochvil pro celou rodinu.

Možná to není zábava pro každého, pokud ale máte rádi například moravská vinobraní a lidové krojované slavnosti, určitě si Oktoberfest užijete. Kromě toho je Mnichov krásné město, které určitě stojí za návštěvu, ať už právě koncem září, nebo kdykoli jindy. Největší svátek všech milovníků piva je rozhodně dobrou příležitostí!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email