Pojďte do cirkusu! Letní Letná jede

4 min. čtení
Limbo_11_Frantisek_Ortmann

Snad žádné jiné prostředí není u nás tak romantizované a idealizované jako právě cirkus. Díky knihám Eduarda Basse, a hlavně jejich televiznímu zpracování se svět artistů stal v představách lidí jakousi pohádkou o rodinách, které po generace pečují o své umění, a místem, kde není nic důležitějšího než přinést lidem do života trochu radosti a podívané. Tradici klasických cirkusů však vytlačuje jiný trend, „nový cirkus“, který je daleko víc divadlem. Už 12 let je mu v Praze věnovaný velký festival Letní Letná, který letos probíhá až do 4. září a každý den i večer přiláká stovky návštěvníků.

Co je to ten nový cirkus?

To nejlepší ze dvou světů – ze světa cirkusové artistiky a ze světa tanečního divadla. Umění pro diváky, kteří touží vidět dechberoucí vystoupení a chvílemi se o interprety i zachvět strachy, ale stojí také o podívanou krásnou, estetickou, někdy i znepokojivou, chtějí být překvapováni a udivováni… A také pro ochránce zvířat – protože živé čtyřnohé tvory a drezúru v novém cirkuse na 99,5 procenta nikdy neuvidíte. Vše je jen o lidech a o jejich schopnosti dělat zázraky s vlastním tělem.

Artisté v novém cirkuse pilují staré i nové akrobatické techniky, ale představení, která vytvářejí, se často blíží divadelním inscenacím – řídí jej režiséři a dramaturgové, celovečerní program má jedno společné téma nebo vypráví příběh. Představení jsou někdy i kritickou sondou do společenského prostředí a vztahů mezi lidmi – u nás tento typ nového cirkusu jako divadla rozvíjí hlavně soubor La Putyka. Umělci si musí osvojit i herecké nadání, ačkoli to stěžejní stále zůstává – obratnost, síla a nedosažitelné výkony.

Největší přehlídka v ČR

A právě tenhle mnohotvárný žánr představuje rok co rok Letní Letná. Soubory z Evropy, Ameriky a letos i z Austrálie přivážejí představení pro děti i dospělé – a díky workshopům pro veřejnost je program celodenní. Představuje se i česká scéna, na níž mezi nováčky druhým rokem a třetím projektem vyniká skupina mladých (především) mužů Losers Cirque Company a také nejmladší generace profesionální české pantomimy, ve které máme vedle Francie největší světovou tradici.

  • Festival vznikl v roce 2004 v rámci oslav 120 let připojení Prahy 7 k hlavnímu městu Praze a rovněž ke 100 letům povýšení Bubenče na město.
  • V průběhu dvanácti ročníků uvedl přibližně 1160 představení.
  • Festivalová představení od roku 2004 zhlédlo přes 240 000 návštěvníků.
  • V minulém roce překonal festival rekordní hranici 38 000 návštěvníků.

Naše tipy

Abyste nemuseli kupovat zajíce v pytli, směle vám doporučíme pár kousků, u kterých vám už s jistotou můžeme říct, co vás čeká:

Kluci z Losers Cirque Company si letos hrají na pláži. Jejich inscenace Beach Boys patří do pomyslné kategorie „sonda do situace“. Šest nadšených surfařů dorazí jednoho dne na prosluněnou pláž, má to ale jeden háček – je naprosté bezvětří a po vlnách ani stopa. A tak si mladíci krátí čas vymýšlením neuvěřitelných zábav a her a z každé vykouzlí buď zábavnou pantomimickou scénku, nebo akrobatické číslo. A surfovat konečně lze i na závěsných lanech ve vzduchu…

Když divadlo, tak Cirque Le Roux z Francie a inscenace The Elephant in the Room. Trochu komedie, trochu groteska, trochu detektivka: v atmosféře 30. let à la film noir se odehrává milostný x-úhelník mezi jednou vychytralou ženou, popleteným sluhou, siláckým snoubencem a společenským švihákem. Tajemná lahvička s jedem sice záhadně zmizí, ale účinkující přežijí až do finále. Není to jen svět plný intrik, ale také situačního humoru, gagů a klasické akrobacie.

Australský soubor Limbo na Letné naopak postavil kabaret: v zrcadlovém stanu se návštěvníci ocitnou mimo realitu. Představení s konceptem divadelní inscenace nepracuje vůbec a zůstává věrné staré tradici – každé číslo je velká efektní podívaná, akrobatické a kouzelnické kousky střídá burleskní tanec, artisté nehrají divadlo, ale s publikem živě komunikují a škádlí je. Tady dýchá kouzlo starých časů a vaše vnitřní dítě se začne smát a poskakovat radostí, protože vidí opravdové „cirkusáky“ včetně polykačky mečů a ohně.

Program Letní Letné je ovšem neskonale bohatší. Na druhou polovinu chystá v Praze svou premiéru akrobat, klaun a režisér Daniel Gulko – představí vlastní klaunérii i projekt s českými studenty. Druhý z pozvaných australských souborů s prozaickým názvem Circa vystupuje každý den až do konce festivalu s představením Beyond, které slibuje smazat hranici mezi rozumem a snem. Se svou improvizovanou show Stand’artní kabaret vystupuje soubor VOSTO5, kterému se daří udržovat koncept tohoto představení živý už od roku 2003 a zatím se nezdá, že by hochům slovní humor docházel. Losers opakují svůj loňský hit Walls & Handbags.

Ať si vyberete jakýkoli program, stěží sáhnete vedle. Večery jsou teplé, počasí divadlu v šapitó přeje – tak na co čekat?

Foto: František Ortmann

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email