Pojďme si hrát na vojáčky

4 min. čtení
shutterstock_115029031

Každý z nás jako malé dítě někdy lítal po lese s kusem dřeva, které mělo představovat pistolku, a hrál si na vojáky. A někteří z toho nikdy nevyrostli. Řeč je o těch, kteří propadli fenoménu zvanému airsoft. Soft sice znamená v angličtině měkký či jemný, ale airsoft rozhodně není hra pro zhýčkané bábovky. Místo kulek vám tu sice kolem uší pískají malé kuličky, ale věřte, že i tenhle zásah může pořádně bolet. V krajních případech může jít i o vyražené zuby nebo natržené uši. Někdy má holt člověk pěkně ďábelskou mušku…

Vítej v realitě, kámo

Některým lidem už prostě nestačí kosit protivníky jen na monitoru svého počítače a chtějí si ten Counter Strike nebo Call of Duty prožít naživo. Často přijde vystřízlivění, boj s pořádně těžkou zbraní je totiž jiný než ten s myší a klávesnicí. Musíte běhat, hýbat se, pořádně se zapotit, přemýšlet, co chystá protivník, a ještě si přitom krýt záda. Najednou nejde stisknout tlačítko „pauza“ a jít si na svačinku, najednou jste „mrtví“, než řeknete „potřebuju cheaty!“ (pro neznalé: speciální kódy či příkazy, jimiž si při počítačové hře můžete podvodem například zajistit nesmrtelnost či opatřit bezpracně více energie, platidel apod.).

O co jde?

Airsoft lze definovat jako hru, která simuluje skutečný boj. Je většinou koncipována jako nácvik střetu dvou nebo více ozbrojených týmů. Na rozdíl třeba od paintballu nebo laser game se tady střílí s replikami skutečných zbraní (od první světové války až po současnost). Místo kulek ale do zásobníků ládujete malé kuličky dnes dokonce vyráběné z degradabilního bioplastu, což znamená, že se časem ekologicky rozpadnou a přírodu tak nezatíží. Hru si lze okořenit i airsoftovými granáty nebo dýmovnicemi.

Kdo si hraje, nezlobí

Zaujalo vás to? Tak proč si to nevyzkoušet? Pro začátek bude nejlepší, pokud navštívíte nějaké hřiště nebo arénu, kde se airsoft hraje (fungují po celé České republice). Tady si můžete za peníze půjčit zbraň a základní vybavení (brýle, obličejovou masku, rukavice). Pokud vás to chytne, není nic snazšího než si pořídit vlastní zbraň a další potřebné propriety. Provětrat peněženku můžete ale jen za podmínky, že je vám více než 18 let. Tyto zbraně totiž spadají do kategorie D, což znamená, že se musí nosit na veřejnosti skrytě a je trestné jimi střílet mimo určený prostor.

Až vyrostu, bude ze mě airsofťák

Zbraň si můžete pořídit ve specializovaných e-shopech i v kamenných obchodech. Ta nejlevnější se dá sehnat zhruba za tři tisíce korun, krom toho budete potřebovat balistické brýle, rukavice, obličejovou masku, kolenní chrániče a samozřejmě kuličky. Za tuhle srandu počítejte pro začátek minimálně pět tisíc korun.

Nejsi neprůstřelnej

Ještě jeden podstatný rozdíl tu je. Střílí se kuličkami, které nezanechávají na oblečení žádné barvy. Proto princip hry spoléhá na to, že hráči přiznají, když „to dostanou“. Prostě fair play. Ale jak známe lidské plémě, upřímnost mu dělá často problémy, a tak se může stát, že po hřišti budou lítat nesmrtelní protivníci, které jste sice už třikrát trefili do hrudníku, ale oni dělají, jako že nic. A co pak? Nezbývá než doufat, že dotyčnému po třicáté ráně konečně dojde, že je po něm.

 Zbraň jako milenka

Jako skuteční vojáci i airsofťáci si své zbraně pořádně hýčkají a ty mívají v jejich životě čestné místo. Je možné k nim dokupovat řadu příslušenství (optické zaměřovače, laserové značkovače, podvěsné granátomety atd.). Ale některým je i to málo a pouští se do upgradu mechanismu zbraně, aby měla  delší dostřel nebo větší kadenci. Svou zbraň rovněž „převlékají“ do slušivých camo oblečků. Ale bacha, ne všechny přítelkyně a manželky pro to mají potřebné pochopení, zvlášť pokud vy jim slušivé oblečky často nepořizujete.

Lovu zdar!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email