Pět spolehlivých zabijáků dovolené. Znáte je?

3 min. čtení
shutterstock_405291070

Na velkou letní dovolenou čekáte celý rok a konečně je tady – jenže najednou to není takové, jak jste si představovali? Pravděpodobně jste se nechali ovlivnit jedním z častých zabijáků dovolených. Nezáleží, jestli jste odletěli do Thajska, nebo si jen odskočili na Lipno. Na vlně blbé nálady se můžete nechat unášet všude a je to vcelku snadné.

Napjaté plánování: co, kdy, kde a jak

Vždy jsem obdivovala, když někdo umí vzít do ruky mapu a naplánuje si volný čas do puntíku. Na dovolené se nenudí, ba co víc, nic ho nepřekvapí. A možná toho stihne i víc než běžný smrtelník, který žije jen ze dne na den a budoucnost si dopředu nemaluje. Nebo je snad plánování každého dne svazujícím rituálem, který nám nedovolí opravdu si volné chvíle užívat plnými doušky?

Každému vyhovuje něco jiného. Problém začíná ve chvíli, kdy nám naplánovaný den svazuje ruce. V 11 hodin do muzea, ve 13 hodin trajektem na výlet, v 16 hodin na promenádu… a běda, pokud něco nepůjde podle rozvrhu! Některé to znepokojí tak, že se raději pohádají, budou trucovat a roztřeseným prstem ukazovat na stanovený harmonogram: Nesplněno! Dovolená je pak jako honička za naplánovanými zážitky. Co takhle trochu vzrušení z „neplánovaného“?

Zapnutý internet a mobil

Být online a na telefonu za každých okolností, to je mor jednadvacátého století. Každý, kdo vám volá, si myslí, že má právo vědět, proč jeho hovory nezvedáte. Protože přece když už jednou mobil máte, musíte na jeho zvonění odpovídat, ne? Takové pravidlo se ale nevztahuje na čas dovolené, kde si „dovolíte“ ten komfort a od moderních výdobytků se odstřihnete . Volno je od toho, abychom dělali věci, co si běžně nedopřáváme – a to je třeba klid od ostatních lidí. Internet a mobil ruší a tříští pozornost.

Dieta

Redukovat váhu na dovolené jednoduše nemá význam. Dieta znamená omezení a je zabijákem příjemně stráveného času mimo domov. Pokud není nutné dodržovat dietní opatření ze zdravotních důvodů, vyplatí se striktní hlídání v jídle odložit. S dietami je spojována i nechvalně proslulá alkoholová abstinence. Takže nejen, že bychom si odepřeli dobré jídlo, ale i super koktejly. Alkohol ani jídlo sice nejsou vším, ale umí dovolenou okořenit a bez těchto pozemských hříchů bychom se okrádali.

Konfliktní „spoludovolenkáři“

Spolehlivým zabijákem všech dobrých dovolených je hádající se pár, nevrlá tchyně či ufňukaný kamarád. Jestliže chcete vyrazit na cesty se známými nebo rodinou, pečlivě vybírejte. Pohodoví spoludovolenkáři jsou nedostatkoví. Takže raději sami než s těmi „nevhodnými“. A pokud přece jen uvažujete o parťácích, zjistěte, zda opravdu nejsou příliš nároční na sebe a na ostatní. Dávejte přednost flegmatikům.

Odlišná očekávání

Představovali jste si, jak se s partnerem či partnerkou budete romanticky tulit v bazénu, ale on/ona si raději zaleze s knížkou pod slunečník? Každý vnímáme volno jinak a je dobré naučit se to respektovat. Vždycky nebude po našem. Dejme prostor i lidem kolem nás, aby se realizovali po svém, a očekávání nechme stranou, či je spolu ještě před dovolenou řádně prokonzultujme.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email