Oživme Prameny! – nový festival v nejzadluženější obci České republiky

3 min. čtení
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oživme Prameny! je týdenní multižánrový festival a sympozium, které má za cíl přinést život do umírající obce s pohnutou minulostí. Vystoupí zde například Dominik Zezula (autor projektu Děti mezi reprákama), Space Love nebo mladí básníci z Bezejmenné generace. Organizátorem ojedinělé akce je občanské sdružení Obnova obce Prameny v čele se zastupitelem obce, Janem Leblem, kterého jsme pro vás vyzpovídali.

Co je akce Oživme Prameny! a jak bude probíhat?
Od 12. do 21. srpna bude celý týden v obci tvořit skupina sochařů, malířů, architektů a etnologů, a to v teoretické rovině i přímo fyzicky ve formě drobných zásahů a uměleckých děl. Souběžně je nachystán bohatý a rozmanitý program pro veřejnost – koncerty, performance, autorská čtení, taneční vystoupení, přednášky, vernisáže, výstavy a diskuze.

obec_prameny

Obec Prameny, archiv obec

Co bychom měli vědět o obci Prameny a jak se dostala do stavu, ve kterém se teď nachází?
Sudetská obec Prameny u Mariánských Lázní si prošla krušnými časy. Kromě vyhnání původní, německy mluvící populace došlo v roce 1947 k záboru obce do vojenského výcvikového prostoru – za krátkou dobu pod děly československé armády padla většina domů včetně kostela. Z půvabného historického městečka tak zbylo poměrně neutěšené torzo se sto obyvateli. Pořád je tu ale krásně – nacházíme se uprostřed nádherné panenské přírody CHKO Slavkovský les a máme tu prý nejčistší vzduch v celé republice.

Jak vznikl nápad na pořádání takové akce?
Původně to měl být jen čistě studentský architektonický workshop – akce velmi podobná té, kterou jsme minulý rok organizovali v městečku Krásno. Postupně se to trochu samovolně rozrostlo do této podoby. Iinspirací nám samozřejmě je řada podobných akcí jak u nás, tak v zahraničí, žádná však není zcela totožná. Je to první ročník, ale už teď se těšíme na další.

Z jakých zdrojů je projekt financován?
Převážně z naší kampaně na Hithitu, kde probíhala veřejná sbírka. Cílem bylo vybrat 70 000 Kč a povedlo se to dokonce maličko přesáhnout. Vybraná částka tvoří zhruba 90 % celkového rozpočtu, zbytek je doplněn sponzorskými dary několika firem. Jsme připraveni na několik set lidí v případě například prvního večera, ale počítáme i s variantou, že přijede lidí dvacet. Zásadní je, aby se o Pramenech mluvilo a aby z týdenního sympozia byly pořádné výsledky. 

mineralni_prameny_v_obci

Obec Prameny, archiv obec

Bude snaha uvést na místě vymyšlené počiny do praxe? Jakým způsobem?
Určitě bude. Někteří ze studentů architektury tak možná učiní již v průběhu akce, kdy své nápady budou přímo realizovat. Stejně tak všichni sochaři – jejich díla nám v Pramenech zůstanou. Od architektů, kteří budou pracovat v teoretické rovině, budeme chtít, aby všechny jejich projekty byly do co největší míry reálné a realizovatelné buď svépomocí, nebo jen s menšími výdaji. Jejich úkolem tak nebude vymyslet ideální vesnici, ale spíše drobné iniciační zásahy, které daným místům pomohou. Věřím, že když se následně na zastupitelstvu dohodneme, že nám některý z projektů přijde smysluplný, najde se cesta, jak ho převést do reality. 

A jak o vašem počínání smýšlí obyvatelé obce?
Zatím je slyšet jen nadšení a radost z toho, že se v Pramenech něco děje. Určitá část místních obyvatel projekt podpořila i finančně skrze kampaň na Hithitu, u místních máme zajištěné i ubytování pro účastníky a dá se v podstatě říci, že festival organizujeme ve spolupráci s nimi.

Budeme držet palce, aby akce dopadla co nejlépe!

Více informací najdete na http://www.ozivmeprameny.cz/.

Zdroj foto: obec Prameny a ACCEDO

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email