Většina z nás se chystá v létě cestovat, vyrazit na český venkov, zaletět někam k moři nebo objevovat krásy evropských měst. Ať už plánujete cokoli, náš výběr nejlepších prázdninových filmů vám přijde vhod. Je libo Řím s Audrey Hepburnovou, nebo snad jižní Francii s Angelinou Jolie? A co takhle zůstat ve městě a nechat se okouzlit překrásnou Marilyn Monroe? S letními filmovými hity není nic nemožné.

  1. Čelisti

Desátou příčku obsadil zcela právem hororový snímek Stevena Spielberga, který ho proslavil po celém světě. Děj je inspirován knihou Petera Benchleye – ten si ve filmu zahrál malou roli televizního reportéra – a i po jednačtyřiceti letech patří k nejoblíbenějším thrillerům vůbec. Na druhou stranu by si asi nikdo nepřál, aby jeho prázdniny skončily setkáním s obřím zabijákem. Osmimetrový bílý žralok je lepší na plátně než v moři.

  1. Dovolená po francouzsku

Francouzský humor je specifický, jak dokazuje i snímek z roku 1975 Les Bronzés režiséra Patriceho Leconta. Turisté z Evropy, kteří přijíždějí do tábora Club Med na Pobřeží slonoviny, musí zapomenout na své každodenní starosti. Čekají je totiž táborové hry, soutěže, výlety a nekonečné ošetřování spálenin od slunce. Komedie se díky oblibě u diváků dočkala dalších dvou pokračování, zvlášť si je užijete při pohledu na dnes již vážené hvězdy francouzské kinematografie, které v Les Bronzés začínaly.

  1. Malá Miss Sunshine

Osmé místo připadlo jedné americké dysfunkční rodince, jejímž členům se zrovna dvakrát nedaří. Otec Richard je neúspěšný řečník, jenž se marně pokouší prodat recept na úspěch, matka Sheryl má zase panickou hrůzu z výstředních tajemství svých bližních. Nejvíce se obává svého labilního bratra. Když se do toho všeho zapojí dvě nezbedné ratolesti a požitkářský dědeček, letní komedie je na světě. Nicméně ani takovou dovolenou bychom nikomu nepřáli.

  1. Jízda

Nezávislý snímek, oceněný tzv. Velkou cenou v Karlových Varech, je dílem Jana Svěráka a Martina Dostála. Jedná se o jeden z mála českých filmů spadajících do kategorie ‚road movie‘, který slavil úspěch i u diváků. Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek) si zakoupí starší kabriolet, svérázně ho upraví a vyrazí v něm za dobrodružstvím. Cestou přiberou i trochu provokativní dívku Annu (Anna Geislerová), kterou pronásleduje žárlivý přítel. Pak už si jen užívají jízdy, svobody a horkých letních dnů.

  1. Vicky Cristina Barcelona

Když dvě mladé Američanky dorazí do španělské Barcelony, netuší, že zde potkají pohledného temperamentního umělce, kterému je v patách šílená a žárlivá exmanželka. Ačkoli bývá tvorba Woodyho Allena často rozdělována na dvě části – na potrhlé komedie a hlubokomyslné filmy –, Vicky Cristina Barcelona se dá jen těžko někam zařadit. Záleží totiž jen na divákovi, jak na snímek nahlíží, což mu přidává na atraktivitě.

  1. Absolvent

„Paní Robinsonová, vy se mě snažíte svést, že ano?“ Pátá příčka připadla sedmnáctiletému Benovi. Nebo spíš atraktivní G. Robinsonové, které absolvent v podání excelentního mladého Dustina Hoffmana nedokáže odolat? Největší zásluhy na vzniku úspěšného snímku z roku 1967 má však beze sporu autor románu The Graduate Charles Webb. V Pasadeně na předměstí Los Angeles vás klidné prázdniny rozhodně nečekají.

  1. Mr. Hobbs Takes a Vacation

Roger Hobbs měl vcelku prostý sen: strávit několik dní jen se svou krásnou ženou. Veškeré plány na romantickou cestu ve dvou se však rozplynou v momentě, kdy se k manželům přidají jejich ratolesti, příbuzní a přátelé. Roztomilá rodinná komedie z roku 1962 s Jamesem Stewartem a Maureen O’Harovou je dnes takřka zapomenutým filmem. Avšak my vám ho vřele doporučujeme. Trocha nostalgie neuškodí.

  1. U moře

Jde o snímek z pera Angeliny Jolie, ve kterém si zahrála hlavní roli bývalé tanečnice Vanessy, jejíž manžel Roland (Brad Pitt) je romanopiscem bez inspirace. Společně odjíždějí na jih Francie do malebného přímořského hotelu, kde plánují oživit svůj skomírající vztah. Dírou ve zdi pak sledují mladý a čerstvě sezdaný pár. Pohled na náruživé milence je však psychicky ničí. Drama ocení nejen příznivci hlubokých příběhů o lásce a osudu, ale i milovníci jihofrancouzské přírody.

  1. Prázdniny v Římě

Druhé místo právem obsadil snímek Roman HolidayAudrey Hepburnovou. Ta získala za roli novodobé princezny, jež se vzpírá životu podle rozvrhu, v roce 1954 Oscara. Film je de facto návodem, jak nejlépe poznat italskou metropoli. Bez plánování a bez průvodců. Takové prázdniny naopak přejeme všem.

  1. Slaměný vdovec

První místo nemůže připadnout nikomu jinému než Marilyn Monroe. Když manhattanské manželky odjedou i s dětmi na venkov, jejich muži se promění ve svůdníky a lovce žen. To ovšem není případ Richarda Shermana, zaměstnance newyorského nakladatelství, který touží jen po klidu a samotě. Avšak i ten nejvěrnější manžel může podlehnout svodům překrásné Marilyn, jejíž vlající sukně nad městským větrákem se stala doslova legendární.коллекции макияжа осень 2017g rsавтоматические водяные насосы

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email