Nejděsivější filmoví a seriáloví vrazi

4 min. čtení
shutterstock_135615641

My lidé máme jako živočišný druh jednu zvláštní vlastnost. Kromě toho, že milujeme záhady, tajemství a jejich následné rozkrývání, si navíc libujeme i ve strachu a napětí. Hororová literatura je v posledních dekádách na vzestupu zejména díky autorům jako Thomas Harris či Stephen King. A tak byli i filmaři nuceni držet krok s dobou a tvořit záhadné a děsivé postavy. Poznejte s námi sedm filmových a seriálových vrahů, proti kterým byste jako vyšetřovatelé rozhodně stát nechtěli. Bojte se, géniové zločinu totiž nejsou jen pomatení šílenci se sekerou!

John Doe (Sedm)

Obžerství, lakota, lenost, chtíč, pýcha, závist a hněv. Sedm smrtelných hříchů, které přiměly Johna Doa spáchat sérii rituálních vražd. Nenechte se ale zmást, Doe je sečtělý a inteligentní muž, který dá dvojici rozdílných detektivů (Brad Pitt a Morgan Freeman) pořádně zabrat. Seřízne si kůži na prstech, aby nezanechal žádné otisky, o jeho minulosti příliš nevíme; je zkrátka jako duch. Tvůrci si s postavou opravdu pohráli, jméno Joe Doe se totiž běžně dává nalezeným lidem, kteří ztratili paměť. Snímek Sedm je jedním z nejlepších thrillerů hollywoodské produkce a jeho závěr vás bez pochyb zvedne ze židle.

Rudý John (Mentalista)

Patrick Jane býval šarlatánem a podvodníkem, jenž se přiživoval na hlouposti lidí, kteří se nechali ošálit. Ve skutečnosti není žádné médium, spoléhá jen na zdravý rozum a svoji bystrost. Když v médiích zesměšní sériového vraha Rudého Johna, nechtěně na sebe přitáhne jeho pozornost. Rudý John mu zabije ženu i dceru, aby mu tak dokázal svoji nadřazenost. Red John je jedním z nejchytřejších a nejschopnějších seriálových zločinců, na kterého jsou i ti nejlepší vyšetřovatelé krátcí. Ovládá všechny a všechno. I proto čekáme na jeho dopadení dlouhých šest let.

Danny Jennings (Dr. House)

Je to sice těžko uvěřitelné, ale dokonce i v seriálu Dr. House se objeví větší mizera než sám protagonista. Dokáže totiž oklamat všechny. Je jím – zpočátku politováníhodný – bezdomovec Danny Jennings, kterého přivezou do nemocnice v Princetonu zrovna ve chvíli, kdy House chystá svatbu s novou známostí. Když se diagnostickému týmu podaří objasnit Jenningsův zdravotní stav, pacient zmizí. A důvod? FBI ho hledá za třináct vražd a obviňuje ho z kanibalismu.

Adam Rain (Myšlenky zločince)

Veleúspěšný americký seriál Myšlenky zločince se letos chlubí jedenáctou řadou a o jeho úspěších svědčí i dva samostatné vedlejší projekty Myšlenky zločince: Chování podezřelých a nejnovější Criminal Minds: Beyond Borders. Během více jak dvou stovek dílů nám tvůrci představili ty nejhorší a nejzvrácenější vrahy. Zločince, s nimiž si poradí jen ti nejlepší agenti FBI. Jedním z nich je i Adam Rain z desáté epizody osmé řady. Ten si nelibuje v zabíjení jako takovém, důležité je pro něj loutkové představení se živými lidmi. Mentálně je Rain jako malé dítě, které touží převyprávět svůj smutný příběh skrze marionety. Nechápe, že na pódiu jsou bezbranní a vyděšení lidé, nikoli loutky. Vše je následkem Adamova vážného úrazu hlavy a komatu. Těžko říct, zda máme Raina odsuzovat, nebo spíše litovat.

Samantha Malcolmová (Myšlenky zločince)                                                   

Ve světě Myšlenek zločince ještě na pár chvil zůstaneme. Samantha Malcolmová má ráda panenky. Na tom by asi nebylo nic neobvyklého. To platí ovšem jen do chvíle, než zjistíme, že je jí šestadvacet a že si hračky nekupuje v obchodě. Raději totiž unáší drobné ženy, ze kterých si panenky vytváří. Nastrojí je, upraví, zdroguje a posadí ke stolku, aby si s nimi mohla užít čajový dýchánek. A proč to vše vlastně dělá? Jako malá dívka byla zneužívána otcem, který ji – z výčitek svědomí – staré panenky dával.

Hannibal Lecter

Nejděsivějším filmovým (a možná i literárním) vrahem se stává bezesporu Hannibal Lecter z pera Thomase Harrise. Na filmovém plátně se tento psychiatr a kanibal objevil hned několikrát. Za zmínku určitě stojí snímek Červený drak (1986) s britským hercem Brianem Coxem. Do pamětí diváků se zapsal také Anthony Hopkins ve filmech Mlčení jehňátek (1991), Hannibal (2001) a Červený drak (2002). Od roku 2013 běží navíc seriál Hannibal; v roli sériového vraha se tentokrát objevuje dánský herec Mads Mikkelsen.

Buffalo Bill (Mlčení jehňátek)

Hannibal Lecter má však ve snímku Mlčení jehňátek nemalou konkurenci. Agentka FBI Clarice Starlingová se s Hannibalem poprvé setkává v době, kdy je na stopě vrahovi přezdívanému Buffalo Bill. Tento pseudonym si vysloužil proto, že své oběti stahuje z kůže, ze které si chce následně ušít oblečení. Těžko rozhodnout, který z dvou filmových zločinců je horší. Výhodou ale je, že ty z nás, kdo znají příběhy s Hannibalem Lecterem, už nemůže nic vyděsit. Nebo snad ano?

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email