Nafoukněte svůj den!

1
3 min. čtení
organizace času

Taky se vám zdá, že vaše dny mají nějak málo hodin? Občas by se hodilo nějakou tu hodinku přifouknout. Ono je totiž docela oříšek skloubit všechny povinnosti, nezanedbávat přitom své nejbližší, a k tomu ještě najít v denním harmonogramu rozumný počet hodin ke spánku.

Každý z nás se snaží svůj čas spravedlivě rozdělit mezi svou rodinu, práci, koníčky a v neposlední řadě sám sebe. Bohužel ne všem se nám daří své plány a rozvrhy dodržovat. Pro klidnější rána, méně uběhané nohy a dny bez stresu přináším pár rad, které vám mohou vaše dny natáhnout, nebo alespoň budete mít pocit, že jsou delší:

  • Zorganizujte si ráno. Zuby si stihnete vyčistit, než vám zavaří voda na kávu, psa vyvenčíte během cesty ke schránce, věci do práce stihnete sbalit, než se vám dovaří vajíčka nebo ovesná kaše. Taky děti naučte chystat si svačiny a aktovky už večer, ráno uvítají možnost si chvilinku přispat.
  • Udržujte si pořádek v doplňcích. Ráno oceníte, že sluneční brýle a deštník jsou na svém místě a nemusíte pobíhat po bytě a hledat oblíbené náušnice nebo svetřík, který vám ladí k lodičkám.
  • Cestou do práce pouvažujte nad vhodným dárkem k manželovým narozeninám, co koupit vašim k výročí svatby a na co půjdete příště do kina. Nápady si zapište a až přijde jejich čas, už bez dlouhého uvažování skočíte do obchodu a máte vyřešeno.
  • Jestliže si myslíte, že nemáte během týdne čas chodit do posilovny, vybírejte si taková cvičení, která jsou opravdu na pár minut. Místo časově náročného plavání zkuste třeba power plate: cvičební plán trvá půl hodiny, navíc odpadá čas na převlékání z mokrých plavek, sušení vlasů apod. Mnohá cvičení lze též provádět v prodlevách – schválně zkuste zatínat hýždě při čekání na tramvaj nebo dělat squaty při vaření nebo sledování zpráv.
  • Telefonní a e-mailovou komunikaci využívejte na maximum– do knihovny napište e‑mail, že si výpůjčku prodloužíte, nákup vstupenek přes e‑shop vám ušetří čas strávený ve frontě a v neposlední řadě, pokud nestíháte nakoupit, nákupy potravin přes internet už mají pokrytí skoro v celé republice – tak proč nevyužít toho, že vám nákup dovezou až domů, navíc za srovnatelnou cenu.
  • Zkuste si jít lehnout o dvacet minut dřív a číst si. Pokud si na to navyknete, uvidíte, že rázem se hromada knih na vašem stolku bude zmenšovat.

Nerada bych psala sáhodlouhé texty o prokrastinaci, když všichni moc dobře víme, jaké to je, vrátit se po těžkém dnu v práci domů. Při pomyšlení na vaření nebo úklid nás zachvátí pocit paniky. Nakonec je rozhodnutí stejně na vás, jenom je fajn najít rovnováhu, plnit si povinnosti a zároveň si najít čas odpočívat. Nemusíte stíhat vše, stačí se prokousávat seznamem úkolů postupně – naopak i odpolední káva nebo půlhodinka s oblíbeným časopisem můžou váš den zpomalit a hodit vás do pohody.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

Jeden komentář: “Nafoukněte svůj den!”

  1. Markéta napsal:

    Jen teda chudák pes:) toho svého venčím ráno min půl hodiny a ještě je to málo…přece jen pak čeká 8 hodin doma sám, než se z té práce vrátíme…