Maledivy – nejenom rybářský ráj na zemi

1
9 min. čtení
rybolov na Maledivách - plachetník

Maledivy jsou ostrovní stát, který se skládá z 20 korálových atolů a téměř dvanácti set ostrovů a ostrůvků ležících na jihu Asie v Indickém oceánu. Maledivská republika se pyšní krásným počasím a jedinečnou flórou a faunou. Počet obyvatel je skoro stejný jako u nás v Brně. Zatímco místní obyvatelé i turisté mají podvodní svět stále na dosah, my, rybáři z českých luhů a hájů, prožíváme zimní období s velkým sebezapřením. Hlad po velkých rybách se snažíme ukojit četbou článků s rybářskou tematikou a stále více času trávíme před obrazovkou na specializovaném kanále pro lovce všeho druhu.

Někteří z nás ale adrenalinovému vábení neodolají a pravidelně odlétají do exotických krajin za rybářským dobrodružstvím. Jedním z takových rybářů je i Michal Simčo, který pro mnohé příznivce sportovního rybolovu objevil Norsko. Jako protipól chladné, ale inspirativní země přidal do nabídky další zajímavý cíl – exotické Maledivy.

rybolov na Maledivách

Maledivy

Michale, jak dlouho už jezdíš rybařit na Maledivy a co bylo tím prvním impulsem chytat ryby v této exotické zemi?
Poprvé jsem se dostal na Maledivy v roce 2010 na popud kamarádů, kterým se zima zdála moc dlouhá. Postupně jsem vystřídal tři maledivské společnosti, až jsem našel tu, se kterou spolupracuji do současné doby. Vzpomínám si, že když jsem začínal, platil jsem pobyty dopředu v řádech desítek tisíc dolarů. Moc dobře se mi tehdy nespalo. Obchod s Maledivci není vůbec jednoduchý a nikdy nemáte jistotu, že loď, kterou jste zaplatili půl roku dopředu, na vás bude čekat. Začátky byly krušné, ale nyní už vše funguje dobře.

Jaké rybí druhy patří na Maledivách mezi nejatraktivnější?
Myslím si, že nejen pro mě je nejžádanější úlovek plachetníka. To je druh mečouna, který při lovu potravy dokáže útočit rychlostí až 70 km/h. Když vám tato ryba zabere, připravte se na pořádnou porci adrenalinu. Čeká vás hodinový zápas s třímetrovou rybou, která bojuje ve vodě i ve vzduchu. Je to neskutečný akrobat a skokan. Hned po záběru dovede vymotat z multiplikátoru až 700 m vlasce. Kdo tento adrenalinový souboj zažije, vrací se na Maledivy opakovaně.

rybolov na Maledivách - dorado

rybolov na Maledivách – dorado

Jak tam probíhá jeden (ne)obyčejný rybářský den?
Rybářský den tvoříme dle přání zákazníka. Každý den se vás delegát zeptá, jakou aktivitu chcete zítra dělat. Na výběr dostanete ranní trolling, polední koupání, odpolední hladinovou přívlač a noční rybolov. Nabízíme poznávací pobyty na safari lodích pro 6–8 lidí, které s vámi obeplují nádherné atoly (Vaavu, Lhaviyani, Shaviyani atd.) dle vašeho přání. Celou výpravu jsme schopni zařídit „na klíč“.
Detailně máme projety jižní i severní atoly. Nebudete stále na stejném místě, jako je to běžné při pobytu v resortech, ale každý den se budete koupat (šnorchlovat) na jiné pláži s jinými korálovými útesy. Umíme kombinovat rybaření s koupáním a šnorchlováním. Nemáme problém zajistit čistě rybářský nebo rodinný pobyt. Co má během vašeho pobytu převládat, záleží zcela na vás. Celý pobyt trávíte na velké lodi, kde se o vás 24 hodin denně stará profesionální pětičlenná posádka včetně kuchaře a českého delegáta.

Jaké rybářské vybavení je zde potřeba? Předpokládám, že tady už půjde o těžší „sumcový“ kalibr?
Je to tak. Přes den se loví hodně na trolling. Tento způsob rybolovu začíná již při úsvitu kolem sedmé hodiny ráno. Chytá se obvykle na čtyři až šest prutů. Používají se většinou tvrdší pruty osazené rolničkami v gramáži cca 80 liber. Pruty bývají osazeny multiplikátory s bojovou brzdou ve velikosti „80“. Nám se nejvíce osvědčily multiplikátory PENN International 80 VSW, pruty téže značky a jako nástrahy trollingové chobotnice Williamson a woblery Rapala. Trolling je nejpoužívanější způsob lovu, při kterém máte největší šanci ulovit velkého plachetníka nebo mečouna. 

rybolov na Maledivách - kranas

rybolov na Maledivách – kranas

Můžeš nám říci, jaké nejzajímavější a největší ryby jsi tady chytil ty osobně?
Mojí největší rybou je již zmíněný plachetník. Pro ulovení tohoto mečouna jsem absolvoval celých pět výprav na Maledivy, než jsem se naučil, jak na něj. Začínal jsem úplně od píky, kdy jsem pronajal loď jen s číšníky, kteří vaří skvělou kávu, ale o rybolovu neví vůbec nic. Myslel jsem si, že stačí mečouny jen najít a ono to přijde samo. Opak byl pravdou, Marlini skákali všude kolem, ale mým nástrahám se vyhýbali. Bylo to dlouhé tápání v tom, co dělám vlastně špatně.
Kdo si myslí, že na Maledivách hlavního představitele Big Game uloví každý, ten hodně rychle vystřízliví. K úspěšnému lovu je třeba znát řadu dalších podmínek, které výsledek zásadně ovlivňují. Mezi ty hlavní bezesporu patří barva, velikost a druh nástrahy. Velmi důležitá je také rychlost (plus vzdálenost) vedení za jedoucí lodí, dále vzdálenost od reefu a denní doba. V neposlední řadě je důležité rozpoznání mnohdy opatrných záběrů, které se projevují jemným ohnutím špičky.
Pokud si někdo myslí, že se dá při trolligu popíjet, nebo dokonce spát, šeredně narazí. Tato ryba se opravdu sama nechytí! Určitě bych neoznačil trolling za pasivní, nudný způsob lovu, protože jen naprostá bdělost, sledování okolních podmínek, správná reakce na opatrné záběry, kdy mečoun zabere, aniž prohrkne brzda, je jediná cesta k vysněnému úlovku.

Předpokládám, že o veselé příběhy z rybaření není v této exotické krajině nouze. Podělíš se s námi o nějaký?
Při vylovování mečouna jsem si počínal neohrabaně a dostal jsem zásah do břicha mečem, rána nebyla hluboká, ale hodně to štípalo a pálilo. Posádka mně ránu vydezinfikovala, ale nehojilo se to, tak jsem musel druhý den k šamanovi. Přiznám se, bál jsem se strašně. Posádka mě vyložila na břeh a jeden plavčík šel se mnou, aby na vše dohlédl.
Uvnitř ostrova byla pod palmami ukryta krásná vesnička, všude to kvetlo a krásně vonělo. Na ulici bylo liduprázdno, nikde ani živáčka. Přišli jsme k šamanovi do domu a zavolali. Šaman byl velmi zajímavý týpek. Pozval mě do svého pokojíku, kde nebylo žádné okno, teda myslím rám a sklo. Otvor na okno tam byl, ale nebyl důvod ho do otvoru vložit, protože teploty jsou stálé a nežijí zde žádná nebezpečná zvířata ani hmyz.
Posadil mě a něco si povídal sám pro sebe. Buď se modlil, nebo zaříkával. Nad škrábanci od mečouna mávnul rukou, poplácal mě po rameni a naznačil, že je to OK. Pak mi nastrouhal nějaký tvrdý plod s tím, že to mám rozkousat, ale nepolykat, jen rozžvýkat spolu s hnědým práškem, co mi na lžíci přinesla jeho žena. Řekl si o 5 USD, já mu dal 10 USD a on na to, že je to moc, a dal mi s sebou na cestu navíc nějakou plechovku s hákovým křížem. Asi jsem dostal nějaký opiát, protože mi pak bylo mooooc hezky.

Maledivy

Maledivy

Dočetl jsem se, že v místní tradiční stravě převládají prvky indické kuchyně, charakteristické pikantními a kořeněnými pokrmy. Jaké jídlo bys nám mohl doporučit?
Já se nejvíce těším na čerstvé sashimi z tuňáka. Jsou to vlastně na tenko nakrájené plátky syrové ryby, ochucené pouze speciální omáčkou a japonským kořením wasabi. Milovníci orientální kuchyně si tu přijdou na své, ale pokud by někomu lehce pikantní pokrmy nechutnaly, lze se samozřejmě s kuchařem domluvit, aby na jejich „pálivosti“ ubral. Jídelníček obsahuje kuřecí i hovězí maso, a hlavně čerstvě ulovené ryby, po hlavním jídle dostanete ještě velkou porci čerstvého ovoce a zeleniny. Snídaně se podává mezi 8. až 9. hodinou, oběd pak mezi 13. až 14. hodinou a večeře mezi 19. až 20. hodinou. Chuťově je strava velice pestrá hlavně díky tomu, že je to mix maledivské a srílanské kuchyně.

Když vidím ty úžasně zářivé obrázky s blankytným mořem, je jasné, že Maledivy jsou i rájem pro milovníky vodních sportů. Co bys ještě doporučil lidem, kteří sem nepřijeli rybařit?
Jak už jsem zmínil, našimi klienty nejsou jen rybáři. Naši loď si často pronajmou například dvě rodiny, které vůbec nerybaří, ale mají rády aktivní poznávací dovolenou. Rybolov proběhne jen občas pro zpestření jídelníčku. Zařídíme jim šnorchlování, které běžný návštěvník resortů nikdy nezažije. Nabízíme nejen korálové útesy, ale také obrovské manty, želvy, nebo pro ty otrlejší i žraloky. Dále umíme zajistit návštěvy domorodých ostrovů, včetně večeře s domácími Maledivci. Prostě poznáte divoké Maledivy ve své přirozené kráse, a ne jen naleštěný luxus uměle vytvořených resortů.

Díky za rozhovor. Dnes jsem si koupil kokosák a do mléka přidal trochu exotického rumu. V krvi mám nedostatek rybářského adrenalinu a asi tě nepřekvapí, že začínám vážně přemýšlet o odletu do teplých krajin…

Zdroj foto: archiv: Michal Simčo

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

Jeden komentář: “Maledivy – nejenom rybářský ráj na zemi”

  1. Láďa Souček napsal:

    Ahoj,na Maledivách jsem byl již 3x a je to velmi krásný zážitek.Měl jsem možnost se seznámit
    nejen s opravdu velkým žralokem,ale i s plachetníkem,chytli jsme i dost jiných,velmi krásných,
    ale i chutných ryb.Jelikož jsem byl více než 30x v Norsku,ale i na Kapverdách atd.Maledivy
    pokládám za velké zpestření rybářských zážitků.Vřele doporučuji Láďa