Kvíz: Jak dobře znáte tyto filmové mýty a legendy?

4 min. čtení
shutterstock_220610260

Stejně jako v každém jiném odvětví existují i ve filmovém průmyslu mýty a legendy, kterým i po letech stále věříme. Občas bývají pravdivé, mnohdy jde ovšem jen o výmysly přespříliš kreativních diváků či bulvárních novinářů. Otestujte své znalosti v našem malém filmovém kvízu a zjistěte, zda jste znalci zábavního průmyslu. Co myslíte: pravda, nebo lež?

Ona je on?

Legenda: V roce 1981 se britské modelce Caroline Cosseyové splnil sen, když si zahrála v bondovce Jen pro tvé oči po boku uznávaného herce Rogera Moora. Neztvárnila sice samotnou Bond girl – tou byla Carol Boquetová – objevila se však po boku jiných spoře oděných krásek ve známé bazénové scéně. Krátce po premiéře filmu se však začalo spekulovat o tom, že Caroline Cosseyová není jen tak obyčejná modelka. Některé bulvární plátky přišly s tvrzením, že Cosseyová je ve skutečnosti přeoperovaný muž.

Skutečnost: Fámy se nakonec ukázaly být pravdivé a překrásná Caroline, jejíž fotografie se objevily i na stránkách Playboye, se tak stala nejznámějším transsexuálem na světě. Tula, jak začala média modelce přezdívat, operaci nakonec přiznala a sdělila, že se cítila být více ženou než mužem.

Až příliš skutečné filmové vraždy

Legenda: Ruggero Deodato je jediným filmovým režisérem, kterému jeden snímek nastartoval kariéru a zároveň ji i pohřbil. Řeč je o hororu Kanibalové, jenž je právem považován za jeden z nejbrutálnějších filmů všech dob. Některé krvavé scény byly natolik věrohodné, až se diváci sami sebe ptali, zda jde jen o fikci. Započalo tedy vyšetřování a Deodato strávil nějaký ten čas ve vazbě. Vše komplikoval i fakt, že herci podepsali smlouvu o mlčenlivosti, podle níž nesměli mluvit o ničem, co se týkalo natáčení. To veřejnost jen utvrdilo v tom, že je něco v nepořádku.

Skutečnost: Jde ovšem jen o mýtus, žádný z herců při natáčení nezemřel. Tedy alespoň žádný člověk. Deodato před soudem přeci jen stanul, a to za týrání zvířat. Pro účely natáčení totiž zabil několik nevinných tvorů, a dokonce tak učinil přímo před zapnutou kamerou. Jaká smůla.

Nevhodné záběry ve filmech pro děti

Legenda: Ani slavným Walt Disney Animation Studios se nedokázaly vyhnout skandály. První se týká filmu Lví král; jeden z dětských diváků si údajně všiml nápisu „sex“ kdesi v pozadí na noční obloze. Okamžitě to řekl své matce, která zalarmovala příslušné orgány. Jiná aféra se točí okolo snímku z roku 1977 s názvem Záchranáři. V roce 1999 – tedy dvaadvacet let po uvedení snímku – studio sdělilo, že VHS verze tohoto filmu obsahuje „nevhodný záběr v pozadí“. Mělo jít o ženu do půl těla.

Skutečnost: Obě tyto legendy jsou kupodivu pravdivé. Nebo alespoň částečně. Walt Disney Animation Studios totiž tvrdí, že se ve filmu Lví král neobjevilo slovo sex, nýbrž písmena s, f a x. Dodnes se o tom vedou spory. Druhý z mýtů, ačkoli se zdá být spíš dobrým žertem, je taktéž pravdivý a kazety byly okamžitě staženy z oběhu. Faktem ale je, že nahou ženu lze vidět jen v případě, že je přehrávání zpomaleno či úplně pozastaveno.

Smrtící zlatá barva

Legenda: Agent 007 přitahuje problémy jak ve fiktivním světě, tak i v tom skutečném. Po premiéře filmu Goldfinger, pojmenovaném podle geniálního zločince, se spekulovalo o tom, že se herečka Shirley Eatonová udusila pod nánosem zlatavé barvy. Maskérka údajně zakryla všechny kožní póry a herečka tak nemohla dýchat povrchem těla.

Skutečnost: Je samozřejmě nesmysl, aby se člověk udusil kvůli vrstvě barvy na kůži. Je pravděpodobnější, že by takového jedince postihlo spíš přehřátí organismu, kdyby měl na sobě nátěr příliš dlouho. To ale nebyl případ Shirley Eatonové, ta natáčení evidentně přežila. Po úspěchu v bondovce Goldfinger totiž natočila ještě několik filmů, než pověsila herectví definitivně na hřebík.

Duch mrtvého chlapce

Legenda: V americkém filmu Tři muži a nemluvně se v jedné ze scén – přibližně kolem šedesáté minuty – objeví v okně domu stín. Traduje se, že jde o bloudícího ducha jednoho chlapce, který před natáčením filmu spáchal sebevraždu, a zanechal tak dům prázdný. A jelikož se zastřelil, v jiné scéně je možné zahlédnout odraz brokovnice v okně.

Skutečnost: Příběh je to vskutku poutavý, pouze se nemohl udát. Důvod? Veškeré interiéry byly natáčeny ve filmových studiích, nikoli ve zmiňovaném domě; stín, který vidíme za oknem, není tak duch mrtvého chlapce, nýbrž jedna ze zapomenutých rekvizit. Stejně je možné vysvětlit i odraz v okně.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email