JAK CESTOVAT LEVNĚ – 2. DÍL: UBYTOVÁNÍ

4 min. čtení
levné ubytování

Už víte, že i v dnešní době existují způsoby levné přepravy z místa A (vašeho pohodlí) do místa B (nekonečného dobrodružství), ale stále se potýkáte s otázkou, kde se ubytovat, aniž byste museli vyhazovat velké množství peněz za drahé hotely? V tomto díle zaměřeném na levné, či dokonce bezplatné ubytování se tuto hádanku pokusíme rozluštit.

Couchsurfing aneb nocleh na cizím gauči

Neznáte webovou stránku www.couchsurfing.com? Tak to jste pravděpodobně více než deset let zaspali, neboť přesně takovou dobu už tento projekt existuje. Kromě bezplatného přenocování nabízí zejména intenzivnější a reálnější zážitek z cestování. Jedná se o sociální síť, kde je nutné vytvořit si vlastní profil. Poté už je jen na vás, zda ubytování hledáte, nabízíte anebo jste otevření pouze setkávání s cestovateli z různých končin světa.

Pokud však plánujete využít couchsurfing pouze k ušetření peněz, profil si zde raději ani nezakládejte. Koncept je totiž postavený nejenom na poskytování vlastního gauče (jak název projektu napovídá), ale především na kontaktu s místními lidmi, sdílení zážitků z cest a lepším poznání daného místa. Tip na nejlepší hospodu ve městě vám totiž vždy poskytne jedině „místňák“!

Zaujala vás tato myšlenka? Ať už vyrazíte kamkoliv, výběr vhodného hostitele bude určitě pestrý. Filtrovat můžete dle svých preferencí např. pohlaví, věk, jazykové znalosti apod. Každý pobyt je pak následně oboustranně ohodnocen, tudíž můžete vidět, jak velkou zkušenost daný uživatel má a zda je spíše pozitivní, či negativní.

Airbnb – tam se dobře spí

Pokud jste dosud neznali couchsurfing, pojem Airbnb jste už minimálně zaslechli. Aby ne! Airbnb totiž pomalu, ale jistě začíná hýbat světem. Myšlenka zakladatelů těchto dvou projektů je přitom velmi podobná. Rozdíl se skrývá v tom, že poskytovatel služeb si v tomto případě už nárokuje nějaký ten peníz.

Výhodou tohoto portálu oproti hotelům a jiným ubytovnám je kromě nižší ceny především velká škála nabízených typů ubytování. Naleznout zde můžete studentský byt, chatu uprostřed lesa, beduínský stan nebo třeba luxusní vilku. Podle hodnocení každého příbytku předem zjistíte, zda se v něm vyplatí přenocovat, či nikoliv. Na místě jste pak zpravidla v kontaktu s majitelem, který je vám vždy připraven s čímkoliv pomoci.

Kempování

Ať už jste na cestách kdekoliv, s velkou pravděpodobností zde narazíte na kemp. Pozitivy tábořišť jsou především bezpečnost, kontakt s jinými „kempery“, možnost pronájmu stanu, dostupná restaurace a příjemné okolí. Za noc na takovém místě povětšinou ani nezaplatíte obzvlášť závratnou částku, avšak tou největší předností kempování je především svoboda. Postavit stan se dá přeci kdekoliv! Když pomineme zakázané prostory jako pláže, přírodní rezervace či veřejná místa, vždy se najde kus zeleně, na kterém se dá vyspat do růžova. Investice do stanu se tedy rozhodně vyplatí.

Využít, nebo odmítnout pohostinnost místních?

Existuje řada zemí, kde dodnes platí známé rčení: „Host do domu, Bůh do domu.“ Pokud se vám poštěstí a dostanete pozvání od domorodců, dlouze neváhejte a hozenou rukavici přijměte. Není lepší způsob poznání dané země než přímá interakce s místními lidmi. Kromě ušetření financí na vás dost možná čeká také pohoštění a autentičnost jako na dlani!

Nemáte štěstí a nic podobného se vám neděje? Máte-li na zádech stan, zeptejte se vesničanů, zda byste mohli přenocovat na jejich zahradě. Často dostanete víc, než byste čekali.

Pod širákem, či raději v bezpečí automobilu?

Nechce se vám tahat se stanem a máte rádi čerstvý vzduch? Pak je pro vás asi nejlepší variantou spánek pod širákem. Postačí vám buď karimatka, či stále více oblíbená hamaka. Ani jedno nic neváží a hamaku můžete využít třeba i jako deku.

Jste-li trochu bázlivější a cestujete-li autem, proč si neustelete na zadním sedadle? Bez debat se jedná o formu bezplatného a relativně bezpečného ubytování. A třeba na Novém Zélandu dost možná i o životní styl!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email