Jak cestovat levně – 1. Díl: Doprava

2
6 min. čtení
shutterstock_311556671

Nebaví vás vyhazovat zbytečně peníze za předražené zájezdy? Jste spíše typ cestovatel než turista? Dokážete uniknout z komfortní zóny pohodlí a občas přitom trochu zatnout zuby? I pokud je vaše odpověď na tyto otázky záporná, třeba vás následující řádky povzbudí ke změně názoru. A snad nejenom z důvodu ušetření peněz, ale zejména za účelem intenzivnějšího prožitku na vašich cestách.

Starý dobrý stop

Ačkoliv se může zdát, že tento fenomén už je dávnou minulostí, stopování je stále oblíbeným způsobem dopravy mnoha cestovatelů. I když vezmete v potaz, že u silnice musíte se zvednutým palcem mnohdy stát dlouhou řádku minut, někdy i hodin a v některých zemích je jízda stopem dokonce ilegální, zjistíte nakonec, že existuje i spousta výhod, které vám tento druh cestování nabízí.

Stopování je dobrodružství, risk, vášeň. Nikdy nevíte, kdo vám zastaví. Ale možná právě proto nadšenci autostopu tento styl dopravy tolik milují. Nebát se neznáma, rád poznávat nové lidi a mít trpělivost – to je výčet základních předpokladů stopaře, které by mu rozhodně neměly scházet.

Připustíme-li, že malé riziko u autostopu opravdu existuje, je také nutné říct, že právě zkušení stopaři potvrzují jen mizivé procento špatných zkušeností. A stejně jako u jiných, mnohdy nebezpečnějších aktivit můžete těmto nepříjemným zážitkům předcházet. Necestujte sami, ale s kolegou. Obzvlášť pokud jste toho něžnějšího pohlaví. Rovněž se vyvarujte nebezpečných lokalit, a pokud se vám po cestě cokoliv nelíbí, řidiči to řekněte.

Rozhodně se však nejedná o tak nebezpečnou záležitost, jak se na první pohled může zdát. Strach může být oboustranný, a většinou bývá větší ze strany řidičů. Proto ty, kteří kolem vás projedou a nehnou ani brvou, prostě ignorujte. Stejně to asi nebudou nejlepší partneři na pokec. Naopak se nebojte nastoupit do auta, jež vám u krajnice zastaví. Většinou právě díky řidičům těchto vozů může být stopování tak zajímavé.

Na světě je stále dostatečné množství dobrých lidí, kteří rádi pomůžou. Mnohdy vás vezmou i stopaři, kteří tak poskytují takzvanou protislužbu (je dobré to dělat taky). Nakonec přijdete na to, že cesta s takovým člověkem je mnohem záživnější než nudná jízda autobusem/vlakem. Někdy zažijete skvělou konverzaci a vyprávění neuvěřitelných zážitků, leckdy se dozvíte řadu nových informací a občas dostanete tajné tipy na místa, jež stojí za to navštívit.

Nesčetněkrát vás řidič zaveze na místo, kam míříte, i když tam sám vůbec nejede a pak se musí spoustu kilometrů vracet. Může vám zastavit policie, taxikář nebo třeba koňský povoz. Pokud máte štěstí, vyměníte si s řidičem kontakt. Často se po dlouhé cestě stává ze vztahu řidič–stopař přátelství na celý život. Přihodit se může opravdu cokoliv. Koneckonců, to i po cestě vlakem. Tam je to však většinou pištění malých dětí a spolucestující nervózní kvůli několika minutám zpoždění.

Spolujízda, dobrá jízda

Pokud vás nebaví stát u silnice, vyrazte vstříc svému cíli ve vlastním auťáku. Předtím si ale s jistým předstihem nezapomeňte založit účet na www.blablacar.com a vložit tam informace o své cestě (start a cíl cesty, datum a čas, počet míst). Jedná se o klasickou spolujízdu, která existuje po celém světě pod různými názvy. Nyní však všechny poníky skupuje velký francouzský kůň s podivuhodným názvem BlaBlaCar, který je na trhu už celých deset let. Pokud vám nevadí sdílet prostor v autě s cizími lidmi, vězte, že stejnou trasu jako vy mají naplánovanou i jiní cestovatelé, kteří se rádi svezou a přispějí nějaký ten groš na benzín. Čím více auto naplníte, tím méně za palivo sami zaplatíte.

A stejně tak to platí i obráceně. Nevlastníte-li auto a na stopování nemáte koule, vyhledejte si na výše zmiňovaném serveru, zda někdo čirou náhodou nejede stejným směrem. Jestli zrovna nehodláte cestovat z Červené Lhoty do Rančířova (nebo podobných malých vesniček), téměř vždy se najde někdo, kdo vás rád za malou finanční injekci sveze. Kromě jména a kompletních informací o uživateli a jízdě naleznete na webových stránkách tohoto giganta spolujízd např. také typ vozu, počet míst, hodnocení, předpokládaný čas příjezdu a mnoho dalších užitečných věcí.

I létat lze za pár kaček

Chce to jenom nebýt úplně pohodlný, mít v merku všechny nízkonákladovky a pravidelně je sledovat. Často totiž poskytují různé slevy, akce či dárky a pak se dají sehnat letenky i za babku. Je potřeba tomu obětovat trochu času, vytvořit si systém a v dané oblasti se takříkajíc zaběhnout. Výsledek však může stát za to.

V dnešní době se lze dostat do atraktivních evropských destinací i za pár stovek a do mimoevropských za nějakou tu tisícovku. Někdy to sice není úplný luxus, ale o tom tento článek v zásadě ani nepojednává.

Může se totiž stát, že než do vámi zvolené destinace přiletíte, přistanete ještě na dalších třech letištích, která dokonce nemusí být úplně po cestě. Máte v místě mezipřistání dlouhou chvíli nebo tam musíte dokonce přenocovat? Klikněte na svém chytrém telefonu na adresu www.sleepinginairports.net a zhodnoťte, zda dané letiště stojí za případného šlofíčka. Protože co letiště, to jiné „pohovky“. Někde se dá přenocovat lépe než v hotelu a jinde to stojí za starou belu.

Potom se naskýtá jiné řešení. Objednejte si odsud let až na druhý den a běžte prozkoumat město! Nakonec navštívíte namísto jedné destinace rovnou dvě, tři anebo třeba čtyři. Kombinujte dle vlastní fantazie. Letíte z Vídně do Barcelony a letenka je drahá? Vyhledejte si Vídeň–Londýn a Londýn–Barcelona. Kromě Sagrady Familie uvidíte i Big Bena, a ještě ušetříte!

Využili jste zmíněných tipů a nevíte si rady s ubytováním? Počkejte si na druhý díl, kde si povíme, jak najít nocleh za dobrý peníz či úplně zadarmo!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

2 komentáře: “Jak cestovat levně – 1. Díl: Doprava”

  1. Honza napsal:

    Pěkně sepsané informace a plno užitečných tipů. Přesto, pokud někdo přemýšlí o stopování, tak bych doporučil přečíst článek na ara.cz o tom, jak se na to připravit a na co si dát pozor: http://www.ara.cz/rady-na-cestu/rady-a-tipy-pro-stopovani Je zde plno inspirací a tipů, které se můžou hodit každému :)

  2. Martin napsal:

    Brzy Vás čeká článek s podobnou tématikou i zde na Tukutuku :)