Halloween je nejzdravější svátek aneb Jak se v Grévinu uvolnit strašením

5 min. čtení
Halloween v Grévinu

Taky jste patřili k těm, co Halloween ještě před pár lety nechápali a brali jako podivný import z Ameriky? Jenže od doby, co máte děti, už týden dopředu vytahujete všechny možné hábity i masky, dlabete a vyřezáváte dýně a díváte se spolu na příběhy se zombíky? A nechápete, proč jsou jimi ti malí strašpytlové fascinováni? Naši synové bledé kostnaté tváře milují odmala.

Proč se děti rády bojí?

Děti milují duchy, strašidla a zombie ve filmech i v počítačových hrách a knihách. Sbírají příšerně ošklivé postavičky, které cení zuby, a berou si je místo plyšáků na spaní. Náš mladší syn na otázku, proč miluje příšery, odpovídá: „Protože se od nich učím strašit. Jinak bych uměl jen baf.“ Na jednu stranu se děti bojí sebemenších stínů, šustnutí či tmy a na druhou stranu jsou fascinovány strašidly i zombíky.

Halloween v Grévinu

Halloween v Grévinu

„Není to nic překvapivého,“ říká psychoterapeut Martin Galbavý. „Dětství není blažený stav, jak si někdy rádi myslíme. Naopak, dětství je velmi komplikované období. Narodíte se do světa, kterému vůbec nerozumíte. Jste závislý na lidech, kteří nejsou dokonalí, a minimálně zpočátku nerozumíte ani sami sobě. Dějí se v nás různé věci. Milujeme mámu, protože se o nás stará a krmí nás, ale také ji nenávidíme, protože tu není, zrovna když ji potřebujeme. I proto, že ovládá přísun mléka (potěšení) a může nám ho odepřít.“

Martin Galbavý dále dodává, že vnitřní život dítěte je komplikovaný.Milujeme a nenávidíme najednou a zvládnout takové situace není jednoduché. Proto si různě pomáháme, například pomocí projekce či externalizace,“ usměje se a dovysvětlí: „Jednoduše řečeno: vezmeme části našeho vnitřního světa a promítneme je ven. Tam se s nimi lépe pracuje. Už třeba jen proto, že je to pro nás bezpečnější. Před strašidlem tam venku se dá utéct, před strašidlem uvnitř sebe ne. A proto jsou pro nás, ať jsme děti či dospělí, tak přitažlivé strašidelné a hororové věci.“

Halloween je jeden z nejzdravějších svátků

Na rozdíl do Vánoc a Velikonoc je Halloween svátkem užitečným pro zdraví. Z dýní si můžete udělat polévku, opečené plátky, řízečky, špízy, kaši, přidat je do různých moučníků… Kulaté plody vás také donutí zastavit se a být kreativní. Na mnoha místech se pořádají soutěže, který dům bude mít před dveřmi nejstrašidelnější dýňové hlavy. Oranžová barva je rovněž velmi optimistická a je to barva, která podporuje vztahy. A možná vám to, že si dovolíte pořádně si zařvat „uáááá“, navíc ještě i uvolní krční čakru.

Halloween v Grévinu

Halloween v Grévinu

A jak to všechno vzniklo? On to vlastně není americký svátek. Kdysi dávno v Irsku vydlabávali lidé na svátek zemřelých řepu nebo brambory, vyřezávali do nich obličeje a rozsvěcovali je žhavými uhlíky. Děsivé tváře dávali za okna, aby odehnali duchy mrtvých. Irové si zvyk dovezli do Ameriky a marketing udělal své. Řepu a brambory nahradila dýně – a kult je na světě! Slaví se 31. října, den před naším svátkem Všech svatých a dva dny před Dušičkami. Dnes se slaví po celém světě a patří k němu to, že se děti oblékají do strašidelných kostýmů, obcházejí domy s říkankou Trick or treat a prosí o sladkosti (to, pravda, zrovna moc zdravé není), nebo vám něco provedou. Všude uvidíte různé ozdoby s motivy čarodějnic, duchů, kostlivců, netopýrů, koček, zkrátka nejrůznějších strašidel – nejčastěji v černých a oranžových barvách.

Kam se můžete jít úspěšně bát?

Halloween v Grévinu

Halloween v Grévinu

Kromě toho, že si ve svém okolí s přáteli a jejich dětmi sami připravíte halloweenskou párty, můžete zavítat také na nějakou oficiálně uspořádanou akci. Například muzeum voskových figurín Grévin Praha se v dušičkovém čase promění ve strašidelné místo, kde se budete bát jako v opravdovém hororu. Po lobby muzea budou rejdit krvežíznivé zombie, magickou laboratoř ovládne šílený vědec a v expozici na návštěvníky čekají další pořádně strašidelná překvapení. Večer mezi 19:00–20:00 vezmou zombíci všechny zájemce na halloweenskou prohlídku. Stanete se svědky výroby dalších neživých příšer a každý den od pátku do pondělí od 20:30 hodin vám v Grévinu představí v krátkém vystoupení opravdové hvězdy.

„V pátek připravujeme unikátní halloweenské divadelní představení pro děti i dospělé, v sobotu se na vás těší herci z filmu Zdeňka Trošky Strašidla, například Jana Bernášková nebo krásná víla Sára Saandeva. V neděli a v halloweenské pondělí se pak u nás setkáte s hvězdami muzikálu Drákula. Zazpívají třeba Pepa Vágner a Kamila Nývltová,“ s nadšením zve všechny malé i velké návštěvníky Daniela Pedret, PR a marketingová ředitelka Muzea Grévin.

Halloween v Grévinu

Halloween v Grévinu

Otevírací doba je navíc rozšířená, takže můžete s menšími dětmi do muzea už od desíti dopoledne a s většími strašit v muzeu až do třiadvacáté hodiny večerní.

My se půjdeme podívat a ti, co nebudou moci do Muzea Grévin přijít sami, si mohou příští týden přečíst reportáž, pokud tam strachy neztuhnu a budu ji schopna napsat. Obávám se, že se budu bát víc než mé děti. Mě na rozdíl od nich i zvenčí vystraší kdeco.

Foto: Muzeum Grévin

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email