Gdaňsk: objevte historii, zaplavte si v moři a ochutnejte swiderki

5 min. čtení
centrum-uvodni

Nejlepší zážitky jsou ty neplánované a u cestování to platí dvojnásob. Severské pláže, historické město a kouzlo bydlení přes airbnb. I když jsem o polském Gdaňsku dříve téměř nikdy neslyšela, má opravdu co nabídnout.

Pláž, Gdaňsk, foto: Viktorie Šmajstrlová

Pláž, Gdaňsk, foto: Viktorie Šmajstrlová

Gdaňsk leží na severním pobřeží Polska a spolu s Gdyní a Sopotem patří do významného Trojměstí Pomořského vojvodství. Gdaňsk láká turisty z celého světa svým historickým centrem, zajímavými dějinami a také mořem. To je sice i v létě pro kohokoli zvyklého na koupání ve Středomoří studené, i tak se v něm však bez okolků koupe mnoho Poláků. Ale pojďme pěkně na začátek. Jak se do našeho cíle levně dopravit, kde se ubytovat a co navštívit?

Pokud nevlastníte auto, využijte polské obdoby Student Agency a Eurolines. S Polskim Busem můžete levně cestovat přes celé Polsko pohodlným autobusem. Jízdenka z Katovic nás vyšla přibližně na 400 Kč. Jen pro představu, následná zpáteční cesta z Katovic do Ostravy nás stála téměř stejnou částku, i přestože je daná vzdálenost mnohonásobně kratší. Na Polski Bus můžete nasednout i v Praze a Brně a dopravit se tak do mnoha polských a dalších zahraničních měst.

Další možností, jak ušetřit, je využít ubytování přes airbnb.com. Pokud jste o něm ještě nikdy neslyšeli, jedná se o síť lidí z celého světa, kteří pronájem ubytování poskytují. Na webových stránkách nabízejí volné pokoje ve svém bytě či domě, popřípadě celý byt pro cestovatele, pracující, kteří se potřebují na daném místě ubytovat na pár dní, nebo kohokoliv jiného, komu se zrovna zamane pobýt někde jinde než doma. Nejdůležitější je, že se vám tímto způsobem naskytne zajímavá možnost, jak poznat místní obyvatele. V nabídce naleznete bezpočet ubytování, některá jsou levná, jiná zase drahá. Vždy si ale najdete to pravé pro sebe.

Naše první zkušenost v roli hostů s airbnb dopadla skvěle – bydleli jsme v plně vybaveném menším bytě v části Wrzeszcz (tento název je údajně těžko vyslovitelný dokonce i pro samotné Poláky), vše pro nás bylo nachystané a pokud se bojíte o soukromí, můžu vás uklidnit. Hostitelé jsou v drtivé většině případů milí, rádi se vším pomůžou a o své hosty se starají s láskou a nadšením. Naše hostitelka nám dokonce věřila natolik, že nám nechala klíče od bytu pod rohožkou. Za celou dobu pobytu jsme se s ní ale bohužel ani jednou nesetkali, protože v tu dobu nebyla ve městě. Už na této situaci můžete vidět, v jak důvěrném a přátelském duchu se celý projekt airbnb nese.

Dluga, Gdaňsk, foto: Viktorie Šmajstrlová

Dluga, Gdaňsk, foto: Viktorie Šmajstrlová

Pokud chcete poznat co nejvíce, vyplatí se kupovat si jízdenky na tramvaj, pěšky toho bohužel moc neuvidíte. Po samotném centru se samozřejmě dokážete pohybovat nezávisle na dopravních prostředcích, když se ale chcete vydat na jakoukoli pláž, musíte nasednout na tramvaj. Centrum se nachází okolo ramene Visly, kterému se říká Mrtvá Visla. A právě tam najdete to nejznámější a nejkrásnější na celém Gdaňsku. Procházek podél kanálu se jen tak nenabažíte. Lemují ho historické budovy a najdete zde například nejstarší kladkový jeřáb v Evropě. Na hlavní ulici, která se jmenuje Dlouhá (Dluga), objevíte ty nejvýznamnější památky Gdaňsku. Za zmínku stojí Neptunova kašna, radnice a Zlatá brána. Bran ve městě koneckonců najdete hned několik a každá z nich má něco do sebe. Nás ale ještě více uchvátila ulice Mariacka. Úzká, plná starodávných domů a malých obchůdků. Slunce odrážející se v oknech vytvářelo opravdu krásnou atmosféru, do které jsme se museli ještě několikrát vrátit.

Do Gdaňsku se vyplatí jet na 3 a více dní, stále budete mít co dělat. Určitě navštivte Westerplatte, místo, kde začala druhá světová válka. Jedná se o poloostrov, na který se dá dopravit autobusem nebo lodí a najdete na něm památník a informační tabule, z nichž se dozvíte, jak se všechno v minulosti odehrálo. Dalším způsobem, jak se vrátit do historie, je Evropské muzeum Solidarity v centru města. Zvenku vypadá jako obrovská plechovka a uvnitř vás zase překvapí moderním vzdušným prostorem. Během stálé výstavy se dozvíte, jak v Gdaňsku začal boj proti komunismu. Určitě vám neunikne ani zmínka o České republiceVáclavu Havlovi.

Muraly, Gdaňsk, foto: Viktorie Šmajstrlová

Muraly, Gdaňsk, foto: Viktorie Šmajstrlová

Pokud vám zbyde čas, zajeďte se podívat do Zaspy. Obrovské sídliště z panelových domů je ozvláštněno obrovskými nástěnnými malbami zvanými muraly. Při procházení mezi domy budete zvědaví, jaký námět na vás vykoukne zpoza rohu – je to opravdu zajímavé využití prázdných ploch, díky kterému se nepříliš pěkná zástavba stala vlastně krásnou a unikátní.

Za pět dní strávených v Gdaňsku jsem přišla na několik poznatků. Bez přehánění na každém rohu tam uvidíte obchodníky prodávající vafle na mnoho způsobů a je jim opravdu těžké odolat. Stejně tak budou vaše oči přitahovat pro nás neobvyklé zmrzliny zvané swiderki, jejichž čokoládová příchuť je vážně čokoládová. Dalším postřehem, který mě uchvátil, jsou pouliční umělci. Nepředstavujte si je ale jako chudé lidi žebrající o peníze. I když i tito mají před sebou klobouk na drobné, jedná se většinou o mladé lidi, kteří to opravdu umí a je zážitkem je poslouchat. Vystupují nejen, aby o sobě dali vědět, ale především proto, že je to baví.

Zdroj foto: autorka

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email