Filmy, které boří tabu

3 min. čtení
shutterstock_331054796

Je celá řada způsobů, jak zajistit, aby se zrovna váš film vryl do pamětí diváků a stal se kultovním. Vsadit můžete na vizuální efekty, počet hvězd, které se na filmu podílejí, nebo množství vulgarit ve scénáři. Jinou – trochu těžší – možností je pokusit se zbořit některá tabu, jichž je v zábavním průmyslu nespočet. Ale pozor! Filmů, které nám v minulosti vyrazily dech, je celá řada. Překonat je nebude lehké. Víte, kdy jsme na plátně spatřili první „mezirasový“ polibek či v jakém filmu se prvně objevil prezervativ?

První polibek mezi běloškou a černochem

Píše se rok 1957 a režisér Robert Rossen uvádí svůj snímek Island in the Sun, kterým navždy změní filmový průmysl. Děj začíná na ostrově Santa Marta v dobách, kdy byl v područí Britů. Ačkoli už mají potomci bývalých afrických otroků volební právo, rovnost mezi obyvateli rozhodně nepanuje. Jedinými mocnými a vlivnými lidmi na ostrově jsou totiž bohatí majitelé půdy. Snímek se dočkal rozporuplných reakcí zejména proto, že jako první ukázal polibek mezi běloškou a černochem.

První prezervativ ve filmu

Sandy a Johnatan z filmu Tělesné vztahy jsou dva nerozluční přátelé, kteří se znají už z dob studií. Oba procházejí – nezávisle na sobě – jakousi osobní krizí. Ať se totiž snaží sebevíc, nejsou schopni navázat smysluplný vztah. Vždy to skončí špatně. Tragikomický příběh z roku 1971 proslul jako první snímek, v němž se před kamerou objevil prezervativ. Konkrétně v milostné scéně Sandyho a Susan.

Ženská nahota ve filmu

Dnes není nahota ve filmu nic zvláštního. Je dokonce běžné, aby se lechtivé scény objevily na obrazovkách našich televizorů již za bílého dne. Jenomže před devětadevadesáti lety tomu tak nebylo. První film, v němž jsme zahlédli obnažené dívčí tělo, bylo drama Hypocrites od Loise Webera. Snímek je ovšem zajímavý i z jiného důvodu, vypráví totiž dva životní příběhy – asketického mnicha z dob středověku a moderního pastora, který je věřící jen na oko. Většina herců, včetně představitele hlavní postavy, tak ztvárnila dvě role.

Mužská nahota ve filmu

S mužskou nahotou přišli filmaři o něco dříve. Konkrétně v roce 1911, kdy byl uveden film Dantovo peklo. Příhody Danta Alighieriho, jenž se vydá do samotných pekel, aby osvobodil jedinou duši, kterou kdy miloval, jsou neobyčejně věrnou adaptací knihy Božská komedie. Jde o mysteriózní (až hororový) snímek, který by neměl uniknout žádnému příznivci starých filmů.

První protagonista s Downovým syndromem

Poprvé se v našem výčtu filmových poprvé ocitáme v jednadvacátém století. Je to díky snímku Detektiv Down z roku 2013. V hlavní roli soukromého očka Roberta Bogeruda, který zatím nedostal příležitost prokázat své schopnosti, se představil debutující herec Svein Andre Hofsø. A stejně jako postava, kterou ztvárnil, má i on Downův syndrom. Stal se tak prvním hercem s tímto onemocněním, jenž si zahrál hlavní roli.

Nahá kráska s rakovinou prsu

Španělský snímek Ma Ma vyrazil skalním fanouškům Penélope Cruzové dech. Hrdinka filmu Magda je neobyčejně silná žena, kterou ani série neštěstí nepřipraví o chuť do života. Právě naopak! Kvůli rakovině prsu se navíc rozhodne pro chirurgické odstranění jednoho ňadra a oholí si vlasy, za což se však vůbec nestydí. Herečka se tak před kamerou objevila v trochu jiném světle, než bývá zvykem. Julio Medem, jeden z nejvýraznějších španělských filmařů současnosti, nám představuje mimořádně propracovanou postavu, která bere své trápení s nadhledem.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email