Festival SIGNAL letos počtvrté v pražských ulicích! A tentokrát v trochu jiném světle…

4 min. čtení
Garden in Development, Javier Riera, Karlovo náměstí, foto: Pavel Český

Začalo to v roce 2013. Praha se tehdy poprvé v polovině října rozsvítila několika speciálními instalacemi a přilákala statisíce návštěvníků. Od té doby se festival rozrostl a nabyl na důležitosti. Letos poprvé ho hlavní město Praha a Ministerstvo kultury zařadily mezi prioritní kulturní akce České republiky. Až do neděle 16. října tak rozhodně neváhejte vyrazit do ulic Prahy 1, 2, 3 a potěšit se z 23 instalací od umělců z 11 zemí světa…

Fantastic Planet, Amanda Parer, Náměstí Jana Palacha, foto: Pavel Český

Fantastic Planet, Amanda Parer, Náměstí Jana Palacha, foto: Pavel Český

Festival světla SIGNAL se letos rozrostl o spoustu doprovodných akcí, složených z koncertů, workshopů a aktivit pro rodiny s dětmi. Velký důraz je kladen na interaktivitu většího počtu instalací, které návštěvníky vtáhnou do děje. Oproti temnějšímu a intimnějšímu loňsku kladli pořadatelé důraz především na bohatou barevnost a různorodost.

Dvě třetiny vystavených prací mají navíc letos v Praze svoji světovou premiéru. SIGNAL už loni navštívilo přes 400 tisíc diváků, proto je třeba počítat s přelidněnými ulicemi i vozy MHD. Instalace jsou venkovní, některé ale probíhají i ve vnitřních prostorách a je nutné vyčekat si na ně frontu. Většina programu je zdarma, v kopuli SIGNAL Dom na Klárově je, stejně jako loni, nutné pro vstup na projekci uhradit vstupné. Vstupenky je možné získat i v předprodeji.

Ohromné zářící postavy fascinují i děsí

Fantastic Planet, Amanda Parer, Střelecký ostrov, foto: Pavel Český

Fantastic Planet, Amanda Parer, Střelecký ostrov, foto: Pavel Český

Australanka Amanda Parer vypustila do pražských ulic pět zářících obrů, měřících od 8 do 12 metrů, kteří letos svojí velikostí suverénně vévodí celému festivalu. Inspirací prý byl animovaný sci-fi film Divoká planeta ze sedmdesátých let, natočený v československo-francouzské koprodukci.

Postavy se dají jedním slovem popsat jako monumentální, a i když možná trochu na první pohled nahání strach, zblízka vypadají mírumilovně. Nejpovedenější je humanoid vykukující zpoza Filozofické fakulty u náměstí Jana Palacha.

Dron~list, Jakub Nepraš, Kampa, foto: Pavel Český

Dron~list, Jakub Nepraš, Kampa, foto: Pavel Český

Vydařený audiovizuální objekt Dron~list na Kampě inspirovaný stroji Leonarda da Vinciho má reflektovat dvojakost naší doby – videomalba střídá přírodní, klidnější fázi animace, do které se prolíná dramatičtější civilizační tvář dnešní společnosti.

Jakub Nepraš, absolvent AVU, tak vyjadřuje pochybnosti nad super rychlým pokrokem dnešní doby a zamýšlí se nad tím, zda nás pokrok vede dopředu, nebo se nakonec stane naší zkázou.

 

Třikrát hurá pro interaktivní instalace

V prostorách Klementina si můžete vyzkoušet hru na světelný hudební nástroj, laserové struny Davida Vrbíka, které rozechvěním vytváří zvuk. I když si na instalaci vyčekáte frontu, jak její akustická, tak vizuální podoba rozhodně stojí za vidění.

Ve Vojanových sadech se díky přičinění diváků rozsvítí a rozcvrliká stovka ztichlých a potemnělých světlušek od kanadského umělce Maotika a v Cihelné ulici zase připravil americký umělec a vědec Zachary Lieberman velký světelný stůl, kde si příchozí vyzkouší malovat pomocí světla a stínu.

Videomapping na pokračování

Každoročně bývají součástí festivalu i videomappingové instalace – tedy promítání světelných projekcí na fasády významných pražských budov. Už jednou zazářil i kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, a proto se letos můžete podívat na druhý díl cyklu Point Line Surface Solid od Daniela Rossy. Další vizuální show od ruského Radugadesign můžete sledovat na paláci Kinských na Staroměstském náměstí a trojlístek uzavírá španělské studio Tigrelab s 3D videoprojekcí na Michnův palác – tady je nutné mít speciální brýle, které se na místě prodávají za 50 Kč. Obě budovy sloužily pro videomapping i v minulých ročnících.

Zaujala vás letošní nabídka? Tak na co ještě čekáte!

Fantastic Planet, Amanda Parer, Karlovo náměstí, foto: Pavel Český

Fantastic Planet, Amanda Parer, Karlovo náměstí, foto: Pavel Český

Kromě statických světelných instalací, interaktivních instalací, videomappingů a projekcí v SIGNAL Domu na Klárově najdete v ulicích Prahy i SIGNAL pointy, kde vám poradí kam dál, poskytnou podrobnější informace o programu a nabídnou k zakoupení průvodce nebo festivalové upomínkové předměty.

Na mapě jsou vyznačené i Foodpointy s občerstvením a majitelům chytrých telefonů vřele doporučuji aplikaci Signal Festival 2016, s níž neminete nic podstatného.

Festival SIGNAL, jehož přípravy trvají celý rok, se dnes dá díky své velikosti a počtu návštěvníků směle označit za největší kulturní událost v ČR. Pořadatelé se navíc rozhodli rozšířit aktivity i do výchovy a vzdělávání v tomto uměleckém oboru, takže pracují na projektu kreativního centra SIGNALlab v holešovické hale č. 40, a na březen připravují druhý ročník inspirativní konference Transmit.

Více informací na www.signalfestival.com.

Zdroj foto: Pavel Český, úvodní foto: Garden in Development, Javier Riera, Karlovo náměstí

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email