Do Španělska autem

Začínáte už plánovat letní dovolenou a chtěli byste zkusit něco nového? Cestování autem po Evropě se těší stále větší oblibě. Už „nefrčí“ jen klasické cesty do Chorvatska nebo italského Bibione a zpět. Ani já jsem nemohla zůstat pozadu.

S přítelem jsme měli v loňském roce možnost zakusit život digitálních nomádů a strávit letní měsíce v cizině. Nakonec jsme se rozhodli pro mé milované Španělsko a cestu naší starou Fiestou z roku 96. Španělské království jsme nakonec projeli úplně celé a na chvíli se podívali dokonce i do Afriky. Proto jsem se rozhodla podělit se o užitečné rady, které by vám mohly při plánování vaší dovolené pomoci.

Cesta do Španělska

Snažili jsme se zvolit nejkratší a nejlevnější cestu a začít Katalánskem, tedy provincií, kterou pouze Pyreneje oddělují od jižní Francie. Cesta z Prahy na tuto francouzsko-španělskou hranici měří okolo 1 500 km.

Nejjednodušší je vyrazit z Čech směrem na Norimberk po dálnici A6. Zvažovali jsme také cestu přes Švýcarsko, ale z finančních důvodů jsme se rozhodli zvolit přímou trasu Německo – Francie – Španělsko. Přece jen, německé dálnice jsou skvěle udržované a zdarma, tak proč se na nich nezdržet co nejdéle.

šikovným natankováním ušetříte

šikovným natankováním ušetříte

Z Norimberku jsme pokračovali na Heilbronn a Heidelberg a poté podél hranic s Francií po A5 až do Mulhouse, kde jsme hranici překročili. Až do této chvíle tedy musíte počítat jen s českou dálniční známkou a nákladem na benzín. Pokud vyrazíte z Čech s plnou nádrží, v Německu byste nejspíš ani tankovat nemuseli. Já bych ale doporučila se na benzínce zastavit ještě před opuštěním Německa, protože zde benzín zpravidla pořídíte o něco levněji než ve Francii.

V současné době se v Německu cena benzínu pohybuje okolo 1,4 €, naftu pořídíte za 1,2 €. Ve Francii stojí 1,5 € benzín a nafta 1,3 €. Pokud budete chtít ušetřit, i tento malý rozdíl pocítíte, vzhledem k počtu kilometrů, které máte před sebou.

Besançon, Comté

Besançon, Comté

Ve Francii jsme se z Mulhouse vydali po A36 na Besançon, což je malebné městečko v oblasti s názvem Comté. Všude kolem vás se už objevují charakteristické vinice a vy si můžete začít užívat typickou Francii. Pokud si budete chtít udělat přestávku, Besançon je skvělé místo na odpočinek a kávu. Výhodou je jeho dostupnost z dálnice, zajížďka vás proto nezdrží.

Ve Francii už je třeba počítat i s náklady na mýtné, které platíte přímo na dálnici u mýtných bran. Abyste se vyhnuli stresu, když za vámi stojí kolona aut a francouzští řidiči nervózně troubí, mějte vždy připravenou zásobu drobných. Mýtné vychází zhruba na 10 € za 100 km cesty po dálnici. Můžete samozřejmě jet i mimo dálnici, kde jsou cesty zdarma. My jsme je využili na cestě přes střední Francii, nicméně pokud se chcete do Španělska dostat co nejrychleji, držte se placených silnic. Vyhnete se bloudění a ušetříte mnoho času.

Z Besançonu jsme se vrhli směrem k Dijonu a poté už po nejznámější francouzské dálnici A7 dolů na jih přes Lyon až do oblasti Provence. Těsně před Avignonem z dálnice A7 uhnete a budete pokračovat do Montpellier po A9. Pokud se tu zastavíte, přivítá vás známý cvrkot cikád a v závislosti na ročním období také vůně levandule. Bohužel také počítejte s vyššími cenami. Oblast Azurového pobřeží je jimi proslulá, a pokud budete chtít ušetřit, rozhodně si kupte svačinu ještě před Avignonem.

Po A9 budete pokračovat dále na Perpignan. Pokud jste mořský nadšenec jako já, budete výskat radostí, protože se vedle dálnice kousek za Montpellier moře konečně objeví.

Pyreneje

Pyreneje

Okolo Perpignanu už se podél dálnice tyčí Pyreneje. Krajina se znovu mění a s ní i podnebí. Jedete‑li v létě, na jihu Francie už budete mít klimatizaci zapnutou na plný výkon. V Pyrenejích ji možná ztlumíte, ne však na dlouho. Za Perpignanem se totiž octnete na vytoužených španělských hranicích a dálnice A9 se změní na AP‑7, která se ve Španělsku nazývá Autovía Mediterranea. A vás vítá Katalánsko se svou chloubou – Barcelonou, která leží asi 400 km od francouzských hranic.

A pak už záleží jen na vás, zda zůstanete poblíž Barcelony na turisticky oblíbeném pobřeží Costa Brava, nebo se vydáte prozkoumávat Španělsko dále.

Cesty ve Španělsku

Dálnice jsou zpoplatněné různě, pokud se budete držet cesty Autovía Mediterranea, zaplatíte zhruba stejně jako ve Francii. Jakmile se ale napojíte na silnici jinou, ceny se rapidně sníží, a v některých úsecích dokonce mýtné neplatíte vůbec. To platí hlavně na jihu v Andalusii, kde se i kvalita silnic poněkud zhoršuje.

Ceny ve Španělsku

Cena benzínu bývá často nižší než u nás, v současné době je zhruba na stejné úrovni. Podobně je to i s jídlem v supermarketu, za které zaplatíte v přepočtu také stejnou cenu, jako byste platili za nákup v Čechách. Ceny v restauracích jsou vyšší, nicméně na západní Evropu velmi slušné, oběd nebo večeři pořídíte za 10–15 €.

4 tipy, kam se ve Španělsku vydat

Pokud chcete Španělsko poznat, doporučuji nezůstat pouze na turistických plážích Costa Bravy. Španělské království je rozlehlé a nabízí velice rozmanitou přírodu, kulturu i kuchyni. Samozřejmě záleží na tom, kolik času na cestování máte, protože přesuny znamenají většinou několik set kilometrů. Zde jsou tipy na 4 místa, která pro mě byla ve Španělsku absolutní špičkou, a pokud budete mít možnost, rozhodně si jejich návštěvu nenechte ujít.

Barcelona

La Rambla, Barcelona

La Rambla, Barcelona

Město architekta Gaudího, které patří k mým nejoblíbenějším městům Evropy a uchvátí vás nejen architekturou, ale i naprosto jedinečnou atmosférou. Jakmile se poprvé projdete z Plaza Catalunya po nejznámější ulici La Rambla, která je plná pouličních umělců a hudebníků, zastavíte se na tržišti plném čerstvých ryb a ovoce a dojdete až na městskou pláž, Barcelona si vás získá a už nepustí.

Valencie a Costa del Azahar

Valencii se přezdívá „malá Barcelona“ a učaruje vám věčně slunečným počasím. V jejím okolí si užijete skvělé písečné pláže, které nejsou přeplněné turisty, jako je tomu u severnější Costa Bravy, a zároveň opravdu vysokou teplotu vody.

Granada a Sierra Nevada

Alhambra, Granada

Alhambra, Granada

Pokud se vydáte na jih, dostanete se do Andalusie, země plné olivovníků a horka. V letních měsících tu teplota málokdy klesá pod 30 stupňů, proto i okolí často připomíná vyprahlou poušť plnou kamenů a kaktusů. Město Granada však leží přímo pod pohořím Sierra Nevada a potěší vás velmi příjemným klimatem. Jedno z nejpříjemnějších španělských měst si vás rozhodně získá svou krásou. Kromě proslulého paláce Alhambra všemi deseti doporučuji i arabskou čtvrť Albaczín, kde zažijete nezapomenutelný výhled právě na Alhambru a nevadské pohoří tyčící se přímo za palácem.

Gibraltar

Gibraltar

Gibraltar

V cestě na jih můžete pokračovat a dostat se až na Gibraltar – kousíček Velké Británie uprostřed Španělska. Gibraltar je vlastně skála s městem a vesničkou pod ní, ale jakmile překročíte španělsko-britskou hranici, octnete se uprostřed Anglie. Typické domy i pokrmy a všudypřítomná angličtina vás vyvedou ze španělského stereotypu. Velmi doporučuji cestu až na vrchol gibraltarského útesu, jediného místa, kde v Evropě žijí opice ve volné přírodě. Potkáte jich požehnaně a rozhodně si budete muset hlídat tašku, protože opice si neberou servítky. Na úplném vrcholu se vám naskytne neuvěřitelný pohled na Gibraltarský průliv a při dobré viditelnosti uvidíte až do Afriky.

Cestu zpět do Čech můžete volit buďto opět stejnou na jih Francie, nebo si ji prodloužit, přejet španělské vnitrozemí a dostat se třeba až do Baskicka. Španělsko toho nabízí opravdu mnoho a byla by obrovská škoda nevyužít vší rozmanitosti, kterou tato obrovská země skýtá.php отправка смсkarelia villageолимп трейд в чем подвох

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email