před odletem

Ačkoli se teprve blíží jaro, já už několik měsíců plánuji, jak naložím s létem. Čekají mě totiž poslední studentské prázdniny, a tak jsem se rozhodla vytěžit z nich co nejvíc. A jak? Pojedu do Ameriky! Přijde mi totiž škoda nevyužít výměnných programů a příležitostí, které se studentům nabízí. Mě konkrétně čeká horský hotel blízko kanadských hranic a po dvou měsících práce čtyřtýdenní trip napříč USA. Těším se na nové zkušenosti i zážitky, nové lidi, kulturu a cestování.

Pokud jste se i vy rozhodli strávit pár měsíců bez známých, rodiny nebo manželky, dám vám několik tipů, co je dobré zařídit ještě před tím, než odletíte. I když je vaše angličtina brilantní, je přece jenom lepší si některé věci zajistit už z domova než se pak dohadovat s nepříjemným úředníkem na letišti.

  • Včas si ověřte, jaké jsou vízové podmínky pro vstup do země, kam chcete vycestovat. Někdy se totiž schvalování víz protáhne i na několik měsíců.
  • Myslete na to, aby byl váš telefon funkční i v zahraniční. Navštivte svého operátora a ujistěte se, že nemáte zablokovaný roaming. Zeptejte se na ceník služeb a ověřte si, zda a za kolik budete moci využívat datové připojení. Vaši blízcí jistě ocení, až se jim ozvete, že jste dorazili v pořádku. Spoléhat na free wifi se vám nemusí vyplatit.
  • Při návštěvě své banky si zkontrolujte, zda máte povolené výběry z bankomatů v zahraničí a zda můžete v jiných zemích i platit kartou. Zvažte, jakou elektroniku budete mít s sebou, abyste měli přístup do svého internetového bankovnictví. Pouvažujte nad možností pořídit si mobilní verzi.
  • V závislosti na tom, do jaké země cestujete, si ověřte podmínky povinných a dobrovolných očkování. A to s dostatečným časovým předstihem, třeba i půl roku.
  • Na poště si zajistěte průkazku, která bude opravňovat někoho z vašich blízkých k tomu, aby za vás vyzvedával poštu. Vyřízení stojí asi 50 Kč a vy se po návratu nezhrozíte přeplněné poštovní schránky, ani vám případně neuteče důležitá zpráva.
  • Projděte si diář, co všechno by vás čekalo stihnout a zařídit v období, kdy tu nebudete. Termíny buď posuňte, nebo si dopředu nachystejte plnou moc. Tu už dneska akceptuje kdekdo a vám to ulehčí nepropást důležité termíny v práci či ve škole. Například já jako student budu takto muset vyřešit zápis do dalšího ročníku, který bývá zpravidla v srpnu.
  • Máte-li v plánu si v cizině půjčovat auto, zjistěte si, jestli vám tam k jeho řízení postačí český průkaz, nebo vyžadují mezinárodní. Ten dostanete obratem po zaplacení nízkého poplatku na svém úřadě. Jedná se spíše o formalitu, která ovšem často rozhoduje o tom, zda vám ve výsledku bude auto zapůjčeno, nebo ne.
  • Rozhodně se nezapomeňte pojistit. Ačkoli vám to teď možná připadá jako zbytečné výdaje navíc, až si zlomíte nohu nebo vás začne bolet zub, budete si děkovat, že jste si pojištění sjednali. I banální lékařské ošetření je totiž v zahraničí nesrovnatelně dražší. Nehledě na to, že někde vás bez pojištění ani ošetřit nemusí.

Doufám, že jsem vám alespoň trochu pomohla. Mě samotnou tenhle maraton teprve čeká, ale snad nakonec všechny ty zážitky tenhle předodletový stres několikanásobně překonají.ssd ценавидеокамеры для наблюдениядверь 2 40

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email