7 + 1 tip pro váš single zájezd

6 min. čtení
shutterstock_221472679

Také vás láká představa strávit dovolenou jen sama se sebou? Odjet, kam chcete, dělat si tam, co budete chtít a kdy budete chtít, neplánovat a rozhodovat se podle své momentální chuti? Tak to nejste sama. Čím dál víc cestovatelek se vydává na single zájezdy, a nemusí to být jen travel bloggerky, které si tím vydělávají na živobytí.

Cestování mě baví. Víkend nebo týden v některé evropské metropoli, čtrnáctidenní zájezd k moři, cokoli z toho si užívám sama naplno. Takové „osamělé“ cestování má mnoho výhod. Nemusíte se dělit o koupelnu, vařit, svítíte si třeba ve čtyři v noci, abyste dočetla detektivu, a pokud jste introvert, nemuset na nikoho celý den promluvit je luxus. A nejen to, takové zkušenosti přinesou mnoho pozitivního pro váš osobní rozvoj:

  • ověříte si, jestli jsou vaše jazykové schopnosti opravdu tak dobré, jak si myslíte
  • zjistíte, jestli dokážete reagovat na nepředvídané situace, ujíždějící spoje a půlnoční opožděná ubytování v neznámých čtvrtích
  • stoupne vám sebevědomí, protože jste to všechno zvládla
  • a možná po návratu z cest získáte i větší respekt

Největší překážkou bývá často (zcela neopodstatněný) strach okolí, že se vám něco určitě stane. I když pojedete na pobytový zájezd a delegát vás bude navštěvovat obden. Žena v ohrožení, žena, která potřebuje chránit – pěkně zakořeněný stereotyp, který stojí za to vytrhávat. Přijměte to jako programový úkol!

Možná se v duchu ptáte, jestli nejednáte sobecky, když vyrazíte na cestu bez rodiny, bez nejlepší kamarádky, bez partnera. Odpověď je samozřejmě NE. Žijete ve svobodném světě. Máte plné právo vyzkoušet, co vás láká, pokud se zrovna nechystáte do země, ve které zuří občanská válka. Jak jinak si můžete ověřit, že dokážete zůstat delší čas jen sama se sebou? To je také první fakt, se kterým se musíte hned na začátku vyrovnat.

1) Jste svůj nejlepší kamarád

Někdy je to těžší než zavazadlo, které odmítá pojmout všechny šaty a střevíce, bez nichž se neobejdete. Na výletech, večerních procházkách či před spaním na terase budete mít s sebou jen jednu kamarádku – sebe. Horší nálada čas od času přijde zákonitě na každého. Zabalte si mp3 přehrávač s oblíbenou hudbou nebo rozhlasovými hrami a audioknihami, čtečku nebo hromádku detektivek. Překonání pár chmur vlastní vůlí vás pak neskutečně nakopne.

2) Příprava je základ

Zní to velmi banálně – ale všechno důležité je obvykle velmi banální, proto se nad tím tak lehce mávne rukou. Doklady, léky a pojištění zkontrolujte ne dvakrát, ale třikrát. Sice se o vás postarají úřady, lékaři, zástupce pojišťovny na telefonu, ale na každou situaci musíte reagovat vy. Roaming a volná data jsou samozřejmostí, a především: všechno, co je možné vytisknout, si vytiskněte předem. Nespoléhejte se na to, že jízdenku ukážete v mobilu nebo že si ji někde přes e-mail vylovíte z automatu. Na místě zjistíte, že se vám vybil telefon, nechápete heslo wi-fi sítě nebo má služba výpadek, a zažijete perné chvilky.

3) Máte jen dvě ruce

Vaše zavazadla se podobají šnečí ulitě – budou všude s vámi. Opravdu potřebujete dvoje střevíce, a ne jen jedny? Musíte mít patery šaty? Kosmetiku si nakupte v cestovním balení, nebo si je vyrobte doma: malé lahvičky a krabičky všeho druhu nevyhazujte, ale schovávejte – budou se hodit. Někdy se při cestování objeví pomocná ruka, ale raději se spolehněte na svoje svaly. Můj rekord je kufr, kabelka, velký notebook a příruční taška plná oliv a věřte, že odbavení na letišti se rovnalo návštěvě posilovny.

4) Mluvíme rukama nohama

Dnes se prakticky všude domluvíte anglicky. Na méně chápavé jedince zabírá silná gestikulace. V nejhorším případě papír, tužka a obrázky. Někdy i zřetelná čeština se správnou intonací. Při cestě do země, kde angličtina není mateřským jazykem, může být dokonce problém, pokud mluvíte až příliš dobře – v souvětích a s bohatou slovní zásobou. Zapomeňte na hodiny konverzace: mluvte v krátkých větách a používat nejjednodušší výrazy.

5) Gentlemani…

Kolem osaměle cestující ženy – zejména na pobytovém zájezdu – se vždy muži vyrojí, proto je třeba se dopředu rozhodnout, co chcete. Zajímá vás navazování nezávazných známostí? Nebo milujete samotu tak, že si ji nechcete nechat vzít ani místními ctiteli? Je obtížné vycouvat, pokud zpočátku opětujete pozdravy a necháváte muže, aby vám kupovali drinky. Není dobré na všechny strany hýřit úsměvy, zbytečně budíte naději! Pokud nestojíte o seznámení, otázka „Co pro vás mohu udělat?“ pronesená sebevědomým, ale rázným tónem pomáhá. Musíte být připravená říkat zdvořilé, ale neoblomné ne. Je to důležité, protože mnoho z nás to ve svém běžném životě vůbec neumí.

6) … a ti druzí

Říkám to nerada, ale osaměle cestující žena rovněž láká k podvodu. Buďte vždy připravená, že se vás především příslušníci opačného pohlaví budou snažit okrást. Nejen cizinci, ačkoli zejména jižané mají v sobě pořád zakořeněnou mentalitu, že na ženu je možno si dovolovat, protože se neumí bránit. Kdykoli kupujete jakoukoli službu, ptejte se víc než podrobně na všechny informace a podmínky. Mně se stalo, že jsem koupila fakultativní výlet, který se neměl konat, a kdybych si neřekla o vrácení peněz, dotyčného by ani nenapadlo mě informovat a byl by si je nechal. Pokud zjistíte, že něco nehraje, žádejte nápravu – ale bez velkých emocí a s klidem. Nepodporujte obraz hysterické a vztekající se ženy J

7) Žádný zbytečný risk

Určitě se nevydáte na noční procházku zapadlými uličkami přístavního města nebo nebudete plavat půl kilometru od břehu, abyste se podívala, jak vypadá Olymp z námořnické perspektivy. Ale vyplatí se opatrnost všeho druhu. Apartmány a hotely si vybírejte tak, aby měly mezi službami možnost využít trezor, na výlety si berte jen nejnutnější hotovost a jeden doklad. Vždy je dobré mít při ruce antihistaminikum, i když netrpíte alergií – nevíte, na co váš organismus kde zareaguje. Střídmost v jídle a alkoholu se rozumí sama sebou. To neznamená nudu, jen trochu ostražitosti.

+ Mluviti zlato!

Při cestování za všech okolností. Možná je to ta nejdůležitější rada ze všech: nikdy není ostuda přiznat, že si s něčím nevíte rady. Pokud dojde ke komplikaci, hlavně se nebojte zeptat na radu nebo požádat o pomoc, i kdyby vám připadal váš problém směšný. Hrdost by neměla velký smysl, kdybyste se z cest vrátila v pěkné zinkové schránce…

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email