5 druhů facebookových přátel, které rádi blokujeme

5 min. čtení
shutterstock_234907441

Kdyby bylo po mém, Facebook bych raději nepoužíval. Problém je však ten, že když jsem chtěl spolupracovat s některými lidmi, sdělili mi, abych je kontaktoval právě tam. Na maily hodně lidí pro jistotu nereaguje a seznam kontaktů na ICQ mi poslední dva roky jeho používání také kvetl šedivými, nikoliv zelenými květy. Pak často není jiná volba než modrého démona přijmout.

Hodně z nás ví, že Facebook dovede být otravný. Nabídky přátelství od lidí, které neznáme, pozvánky na akce na druhé straně republiky (ideálně v pracovním týdnu dopoledne a trvající hodinu) a žádosti o deset melounů v jakési farmářské hře. Většinu z toho lze ignorovat a zprávy související s konkrétními hrami dokonce vesele blokovat, aby už nikdy nechodily. Zrovna tahle funkce v mých očích zachránila mnoho lidí. Jenže pak tu jsou samotní uživatelé a věci, které sdílí na své zdi. Nezábavné, otravné, k naštvání, prostě něco, co nemá nikdo z nás zájem vidět. Je možné si daného uživatele vyhodit z přátel, ale co když je to někdo důležitý, s kým si chtě nechtě musím jednou za dva týdny psát? Naštěstí se dá nastavit, aby se mi příspěvky od tohoto člověka nezobrazovaly. Po rozmluvě s pár dalšími uživateli jsem se rozhodl vytvořit krátký seznam. Jaké druhy lidí rádi blokujeme?

1) Stěžovač

Zcela chápu, že mnoho lidí využívá sociální sítě jako veřejný deníček. Je naprosto normální pochlubit se úspěchem, povzdechnout si nad každodenními trablemi nebo pobavit své přátele vtipnou historkou, co se vám stala. Horší jsou takoví, kteří s vámi sdílí každou sekundu svého života. Oběd, procházku v parku, málem i fakt, že právě sedí na záchodě a uhráli tam nové nejvyšší skóre v Tetrisu.

A pak zde máme lidičky, co také sdílí v podstatě vše, ale umí si jen stěžovat. A ne nutně kvůli těžké životní situaci. Stěžují si, že je někdo nutí vstávat už v osm ráno, že asi mají na displeji mobilu maličkou prasklinku nebo že se na ně pokladní v obchodě málo usmála a teď mají zkažený den. Takové lidi je dobré zablokovat, aby jim člověk po páté podobné zprávě nezačal pod všechno vkládat animaci poplácání po ramenou a sarkastické komentáře, jací jsou chudinkové.

2) Zpravodaj

Pokud ráno začínáte tím, že si otevřete zpravodajský web a přečtete si, co je nového ve světě, je vše v pořádku. Také je v pořádku, pokud sem tam nějakou zprávu sdílíte. Když ovšem po otevření Facebooku vidím jen odkazy na deset dnešních článků, které jsem už četl, nepřinesli jste mi nic nového. Pouze jste mi zaplevelili stránku s novinkami odshora dolů a já klikám hned na volbu blokace. Myslím, že takový uživatel si vlastní profil plete s profilem svého oblíbeného webu. Nechtěl by rovnou pracovat pro ty stránky jako oficiální sdíleč? Podle frekvence sdílení by to některé lidi nejspíš i uživilo.

3) Fotošopák

Navzdory označení podobný uživatel obvykle Photoshop ovládat neumí a spoléhá spíš na různé automatické filtry. Tak se může stát, že během jediného dne hodí veřejně na zeď stejnou fotografii v deseti různých variantách. Vzhled staré fotky, jiná barva očí nebo vlasů, přidaná svatozář… Blokace vám může zachránit vztah s tímto člověkem, protože třetí den plný nových obrázků je touha sáhnout po méně lichotivých filtrech a upravit pár fotek za něj neobyčejně silná.

4) Písničkář

Nenabádám váš, že pokud sledujete například Nohavicu, máte ho zablokovat. Naopak. Osobně mám mezi přáteli na Facebooku pár hudebníků a neblokuji ani jednoho. Na fotky a videa z jejich koncertů se podívám rád. Stejně tak nejsou od věci občasné odkazy na YouTube, alespoň se dozvím něco o hudebním vkusu daného uživatele. Problémem jsou lidé, kteří považují nejspíš za poetické sdílet úryvky textů písniček. Možná, že ty úryvky odrážejí jejich náladu, ale naprosté většině jejich přátel stejně nic neřeknou a tak nemají ani potřebu se k nim vyjadřovat. Nebo z recese naopak začnou reagovat jinými z kontextu vytrženými kousky, ideálně nesouvisejícími s původní zprávou. Nastalý zmatek stojí za to a takový uživatel pak často sám poprosí, abyste na jeho statusy nereagovali.

5) Hoaxák

Celkem zaručeně časem narazíte i na někoho, kdo sdílí obrázky nemocných dětí, kterým pomohou vaše zvednuté palce, štěňat, jež musí najít páníčky, jinak budou utracena, případně sdělení, že Mars se přiblíží Zemi a na obloze bude velký jako Měsíc. Je opravdu lahůdka těmto lidem vkládat pod příspěvky odkazy na hoax.cz nebo snopes.com, z nichž se dozví, že pouhé sdílení nikomu nikdy operaci nezaplatilo, ta fotka štěňat koluje po internetu od roku 2002 a Mars měl být takhle blízko za poslední roky prý už třikrát, ale nikdo si to kupodivu nepamatuje. Boj je to však většinou marný, protože lidská naivita nezná mezí.

A jaké lidi blokujete vy?

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email