10 zimních akčních a dobrodružných filmů pro něj

4 min. čtení
akční filmy

Kulky létají vzduchem, auta vybuchují a drsnými hláškami se nešetří – takové jsou akční filmy. A kdy jindy si je dopřát než právě za mrazivého počasí. Zatímco dámy budou bedlivě sledovat romantické filmy od Nancy Meyersové či Nory Ephronové, pánové si mohou vybrat z našeho seznamu akčních a dobrodružných trháků. V „menu“ máme samozřejmě klasiky jako Smrtonosná past či Cliffhanger. Chybět však nebudou ani méně okoukané snímky, například čínská Drogová válka.

  1. Smrtonosná past

Hrdinové, které na plátně ztvární Bruce Willis, to nemívají jednoduché. Lépe na tom není ani postava newyorského detektiva Johna McClanea ze série Smrtonosná past. V prvním (předvánočním) díle se musí vypořádat s německým teroristou v podání brilantního Alana Rickmana. Smrtonosná past všem odpůrcům tohoto žánru dokazuje, že i akční film může být kvalitní. Čtyři nominace na Oscara to ostatně potvrzují.

  1. Cliffhanger

Gabe (Sylvester Stallone) se coby bývalý horský průvodce, jenž kdysi zapříčinil smrt kolegy, vrací zpět do hor. Tam ovšem spadne letadlo se zlotřilým agentem FBI a jeho psychopatickými kumpány. Co víc, před havárií ztratil letoun náklad (kufry plné ukradených peněz), které musí najít právě hrdinný Sylvester Stallone se svojí bývalou přítelkyní. Jinak ho čeká jistojistá smrt…

  1. Poslední skaut

Bruce Willis podruhé, tentokrát v roli soukromého detektiva, jehož si zpěvačka Cory (Halle Berryová) najme coby tělesnou stráž. Moc úspěšný v této úloze ale náš hrdina není, neboť Cory je v noci zastřelena neznámými muži. S detektivem se spojí také bývalý přítel oběti, aby společně zločin objasnili, což vůbec není tak jednoduché.

  1. V tajné službě Jejího Veličenstva

Přestože jsou klasické bondovky z minulého století o něco chudší na akci než ty současné, nemůžeme je opomenout. Který muž někdy nezatoužil být jako James Bond? On Her Majesty’s Secret Service je navíc snímek, který se odehrává vysoko v Alpách, a tak se skvěle hodí k současným venkovním teplotám.

  1. Sicario: Nájemný vrah

Kanadský režisér Denis Villeneuve nám v tomto snímku představí agentku FBI (Emily Bluntová) pověřenou speciálním úkolem: v zemi nikoho – tedy mezi hranicemi Spojených států a Mexika – podpořit eskalující válku proti všudypřítomným drogovým kartelům. Villeneuve, který se proslavil již svým hollywoodským debutem Zmizení, nám prezentuje promyšlený příběh plný intrik i akce.

  1. Drogová válka

Jde o příběh neúnavného boje speciální policejní jednotky proti překupníkům drog. Vyčerpaným detektivům má nově pomoci jeden obviněný, který místo trestu smrti volí raději spolupráci s justicí. Zpočátku celý příběh působí poněkud chaoticky, ale jeho rozuzlení potěší všechny milovníky propracovaných zápletek.

  1. 96 hodin

Otec je pro svoji dceru schopen udělat cokoli. To platí i v případě filmu 96 hodin od mistra žánru Luca Bessona. V Paříži je unesena dcera bývalého špióna Bryana Millse (Liam Neeson), který je ochoten pro její záchranu udělat cokoli, třeba i zabíjet, a to ve velkém stylu. Herec Liam Neeson ve filmu předvádí kousky, za které by se nemuseli stydět ani Chuck Norris nebo Bruce Lee.

  1. Terminátor

„Já se vrátím.“ Jedna z nejznámějších filmových hlášek všech dob je jednou ze sedmnácti vět, které Arnold Schwarzenegger coby zabijácký stroj za celý film pronese. Ano, není to příliš. Přesto si dnes jen těžko dovedeme představit, že by se role terminátora zhostil někdo jiný. Jen pro zajímavost – zvažováni byli například Kevin Kline nebo Michael Douglas.

  1. Kill Bill

Pomsta je námětem nejen mnohých řeckých tragédií, ale také akčních filmů. Sladkou odvetu přichystala i Uma Thurman svému zákeřnému šéfovi Billovi ve slavném snímku Quentina Tarantina z roku 2003. No, co k tomuto filmu ještě dodat? Je to přeci Quentin Tarantino, mistr akčních bijáků!

  1. Sedm samurajů

Na závěr tu máme malou lahůdku z roku 1954. Nebýt tohoto populárního japonského filmu, John Sturges by nikdy nenatočil svých Sedm statečných. Jelikož byl Akira Kurosawa, režisér snímku Sedm samurajů, Sturgesovým velkým fanouškem, s přepracováním filmu pro Západ bez problému souhlasil. Oba snímky – japonský originál i americký western – jsou dnes právem považovány za kultovní.

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email