Do Říma cestou našich předků

4 min. čtení
pouť do Říma

Chodíte rádi na pěší túry? Jak to dopadne, když se jeden Čech rozhodne podniknout pěší pouť do Říma, vybavený pouze historickým oděvem a zavazadly, a navíc odmítne ke svému cestování využít moderní asfaltové cesty? Výsledkem je dobrodružné putování přes pole, louky a lesy, spousta nevšedních zážitků a spokojený poutník. Nevěříte, že je tohle vůbec možné? Tak to neznáte Karla!

pouť do Říma, Karel Sýkora

pouť do Říma, Karel Sýkora

Karel Sýkora, stár 25, povoláním umělecký kovář, původem z Jablonce, byl odjakživa nadšeným fanouškem dějin, o něž se aktivně zajímal. Ve volném čase se věnoval historickému šermu a takzvané oživlé historii, ponejvíce se skupinou Marobud, která se zaměřuje na staré Germány a Vikingy. Tomu přizpůsobil i svou uměleckou tvorbu – vyráběl často různé šperky inspirované právě dějinami. Když na jaře letošního roku ukončil studia, rozhodl se, že než se usadí a začne žít spořádaným životem, měl by vyrazit do světa „na zkušenou“. Šel na to ale jak jinak než velice originálním způsobem.

Vybaven byl pouze raně středověkým oděvem, ručně šitou krosnou s dřevěným rámem a obuví navrženou podle archeologických nálezů ze severských zemí. Jediným moderním výdobytkem, který si s sebou Karel vzal, je chytrý mobilní telefon, aby mohl na svém facebookovém profilu mapovat svou cestu. Kromě toho se rozhodl urazit pěší pouť do Říma pouze po stezkách, jež jeho předkové teoreticky mohli použít. Jedná se tedy o turistické cesty, lesní pěšiny i neznačené kančí stezky. Jako výchozí bod svého putování si symbolicky zvolil Velehrad a začátkem září se začal připravovat na své dobrodružství.

Požehnání na cestu

pouť do Říma, Karel Sýkora

pouť do Říma, Karel Sýkora

Ze všeho nejdříve navštívil kněze Mons. J. Peňáze, který mu před cestou požehnal, jak je to u poutníků ve zvyku, a vystavil mu doporučující list k návštěvě hrobu sv. Petra a Pavla v Římě spolu s přáním všeho dobrého pro všechny lidi dobré vůle. Jako talisman mu daroval raženou minci k 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Poté Karel 11. září navštívil baziliku ve Velehradě a oficiálně zahájil pouť, o které předpokládá, že zabere zhruba půl roku.

Přes moravská hradiště došel až na slovenské hranice. Odtud neplánovaně pokračoval do Maďarska, kde se setkal s místními milovníky historie. Již 4. října se pak octl na hranici se Slovinskem. Zde mimo jiné strávil čas s mnichy v klášteře na Ptujské hoře, než se vydal na další cestu směrem do Itálie, kam dorazil 19. října. Jeho další kroky od té doby směřují stále více na jih.

Když boty doslouží

pouť do Říma, Karel Sýkora

pouť do Říma, Karel Sýkora

Cestou se musel potýkat s celou řadou problémů, jako například oprava vybavení a oblečení za pochodu, přespávání na prapodivných zříceninách, noční setkání s kanci a v neposlední řadě také nenávratně rozbité boty. Od té doby, co dosloužily, jde Karel bos. Až přijde zima, bude si muset obstarat moderní. Jeho kamarádi v Čechách, kteří mu velmi fandí, ale uspořádali sbírku na novou obuv a jsou odhodláni mu ji poslat do Říma.

V současné době se Karel nachází v Benátkách. Počasí mu přeje, ostatně tam došel bosý a svlečený do půli těla po pláži. Odtud má v plánu pokračovat po ostrovech k Ravenně. Pokud by vás jeho pouť zaujala, můžete jej sledovat na jeho FB profilu Karel’s journey – pilgrimage to Rome. Naleznete zde nejen podrobnou dokumentaci cesty s přesnými daty překročení hranic jednotlivých států, ale také množství fotografií a ukázky novinových článků, které o Karlovi vydala rozličná lokální periodika, například Ptujský deník. Nezbývá než Karlovi popřát hodně štěstí, protože zima se blíží a putování tak bude den ode dne náročnější…

Foto: archiv Karla Sýkory

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email