Petr Koukal – návrat bojovníka

5 min. čtení
Petr Koukal

Petr se věnoval badmintonu neskutečných 20 let. Raketou odehrál miliony úderů do míčku, absolvoval přes 1000 soutěžních zápasů, třikrát si vybojoval účast na olympijských hrách a devětkrát získal titul Mistra republiky. Když jsme se poprvé potkali a já slyšel vyprávět jeho inspirativní osobní příběh, napadla mne dvě slova – respektpokora. Jsem rád, že jsem mohl Petra poznat i trochu více a objevit v něm i výborného parťáka s obrovským smyslem pro humor.

Petr Koukal je pro mne ryzím ztělesněním bojovníka: nejen že dokázal ve svém vlastním životním zápase porazit rakovinu, ale jde dál a v boji s tímto těžkým a zákeřným protivníkem pomáhá i ostatním. Letošek pro něj byl přelomovým rokem – na olympiádě v Riu ukončil svoji bohatou sportovní kariéru, řekl své „ano“ biatlonistce Gabriele Soukalové a vydal knihu s všeříkajícím názvem „JSEM.“.

Petře, zajímá mne, co bude dál? Jaký bude tvůj návrat do života, ve kterém už nebude hrát hlavní úlohu profesionální sport?
Předně děkuji za možnost rozhovoru pro tento zajímavý server, Radku! Návrat do „nesportovního“ života je zatím podstatně náročnější, než jsem si ho představoval. Těšil jsem se, jak si konečně odpočinu a budu mít trochu klidu, ale po těch 20 letech v maximálním nasazení mi to nějak nejde. Mám pocit, že toho každý den musím stihnout hrozně moc. Snažím se dotáhnout projekty, které jsem úspěšně odstartoval už během kariéry, a beru to jako velmi zavazující. Věřím ale, že se brzy uklidním a srovnám. Cítím, že je to potřeba. Člověk není stroj a nikdo není nenahraditelný.

Předpokládám, že se budeš s ještě větší intenzitou věnovat aktivitám v rámci své nadace a podporovat projekt „STK PRO CHLAPY“. Získat podporu sponzorů bude nejspíš mnohem těžší než v době, kdy ses aktivně věnoval profesionálnímu sportu. Je to tak?
Projekt STK PRO CHLAPY rozhodně patří mezi aktivity, kterým bych se rád věnoval a dlouhodobě je rozvíjel. Mám sen, že si jednou dám v hospodě pivo a u vedlejšího stolu se budou chlapi bavit o tom, že byli na preventivní prohlídce a že to považují za důležité. Co se sponzorů a partnerů nadačního fondu týká, je pravda, že s několika z nich jsem spolupracoval i při mé sportovní činnosti a příjemně se to doplňovalo. Nyní sice už vrcholově nesportuji, ale mám zase o to více času nabídnout společnostem jiné aktivity – firemní badmintonový turnaj či exhibici, motivační workshopy, mentální manažerský trénink, dny zdraví pro jejich zaměstnance apod. Věřím, že si projekt bude podporu nacházet i nadále.

Zaujala mne tvá myšlenka na získání vlastního zdravotnického kamionu, s nímž bys jezdil po republice a pomáhal s prevencí. Měl jsi vůbec čas ji nějak posunout?
Zatím je to čistě v rovině úvah, ale už mám kontakt na vedení společnosti Scania, která navíc patří do stejného koncernu jako náš zásadní partner Volkswagen osobní a užitkové vozy. První schůzky i s dalšími potencionálními partnery mě čekají už v lednu a přál bych si, aby kamion vyjel v roce 2018.

Petr Koukal a Gábina Koukalová na svatbě

Petr Koukal a Gábina Koukalová na svatbě

Novým prvkem ve tvém životě je manželství. Mám radost, že se Gábině znovu daří, a její úspěšnou jízdu v Ostersundu byla radost sledovat. Tvoje přítomnost na závodech je nejspíše pro vás oba premiérou. Jak jste ji oba prožívali?
S Gabčou už jsem na závodech byl vloni i předloni, takže už jsme si to vyzkoušeli. Snažím se být oporou, ale zároveň naprosto respektuji týmová i Gabčina pravidla, zvyky a „rituály“, takže jsem spíše takový pozorovatel zpovzdálí, který je připraven s čímkoliv pomoci, kdykoliv je to potřeba.

Mám už to tak nastavené, že vědomě odlehčuji i vážná témata. Upřímně mne překvapily pěvecké kvality tvé manželky. Dovol mi tedy jednu relaxační otázku. Zpívá ti Gábina doma?
Ve sprše pořád! A někdy, i když vaří. Zbožňuji ji za to, je to prostě úžasná renesanční žena. Nebo vlastně spíš antická :-)

Tvoje kniha PETR KOUKAL: JSEM. mne dostala, přečetl jsem ji doslova jedním dechem. Můžeš nám k ní říci něco bližšího?
Vznikala asi rok a půl. Psal ji se mnou výborný člověk Martin Moravec – bývalý sportovní redaktor a dnes šéfredaktor Magazínu MF DNES, se kterým jsem v roce 2010 natočil také 13. komnatu. Od té doby jsme přátelé a vlastně i díky tomu se nám knížka psala tak dobře. Můj příběh zná vlastně od počátku, zná se s mými rodiči, sám je sportovec… prostě nám to přišlo jako dobrý nápad, tak jsme to zkusili. Knihu prezentuji jako svoji naprosto upřímnou zpověď, ve které popisuji všechny zásadní okamžiky dosavadního života. Detailnější informace včetně možnosti zakoupení najdete na webu.

Petr Koukal - kniha

Petr Koukal – kniha

Petře, díky za statečnost, se kterou šíříš svůj životní příběh a pomáháš tak ostatním v jejich životním zápase. Díky za to, že JSI.

Foto: archiv Petra Koukala

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email