„Miluji 100kg vousáče…“

4 min. čtení
lov sumce

To mi upřímně sděluje usměvavá Petra Hrdobcová. Předmětem její lásky ovšem není žádný český chasník s vyrýsovanými svaly, ale ryba. Sumec velký (Silurus glanis) je jednou z největších sladkovodních ryb v Evropě. Běžně se dožívá věku mezi 20 až 40 lety. Je zároveň naší jedinou rybou, která může dosáhnout hmotnosti 100 a více kg. Rozeklaná tlama nočního dravce je vybavena dvěma dlouhými vousy v horní čelisti a v dolní pak čtyřmi kratšími, které obsahují chuťové buňky.

lov sumce

lov sumce, Petra Hrdobcová

Při pohledu na ta ohromná vousatá monstra se mi nechce věřit, že si je oblíbila křehká žena, jako jsi ty. Jediným důvodem může podle mne být láska…
Máš pravdu. K rybařině a zejména k lovu sumců mne přivedl můj manžel Libor. Zpočátku jsem jezdila na ryby pouze jako doprovod. Pak to na mě pomalu a polehoučku začal zkoušet. V roce 2002 mne nechal zdolat prvního „velkého“ kapříka o délce 45 cm a stále častěji mě zapojoval do vylovování. Postupem času jsem udělala rybářské zkoušky, získala rybářský lístek a tak nějak to všechno začalo.

Můžeš naše čtenáře seznámit se svými největšími úlovky?
Na svém kontě mám několik sumců mezi 160 a 190 cm, ale tím nejdelším stále zůstává sumec měřící 213 cm. Mám radost, že většina těchto ryb byla ulovena na přírodních divokých vodách. Největší zážitek jsem měla z ulovení svého prvního sumce přes dva metry. Měřil krásných 205 cm.

lov sumce, Petra Hrdobcová

lov sumce, Petra Hrdobcová

Zdolat sumce přes dva metry je neskutečný úspěch, který zůstane po celý život pro mnoho mužů nedostižný. Jaké pocity jsi měla při souboji s vodním monstrem ty a co pro tebe bylo nejtěžší?
Při zdolávání takhle velké ryby jsem zažívala neskutečné pocity radosti a překvapení, které vygradovaly v ohromnou euforii. Nejtěžší pro mne bylo udržet sumce na prutu a nikam ho nepustit. Bolely mne opravdu všechny svaly. Nečekala jsem, že složité bude i focení. Ryba strašně klouže a vůbec není jednoduché ji udržet.

Jak se na tvé rybářské úspěchy tváří ta trochu méně krásná polovina lidstva? Jaké chlapské komentáře tě nejčastěji na rybách provázejí?
Na ryby jezdím s manželem a přáteli, takže reakce jsou vždy kladné. Mám naprostou podporu u všech mužů z naší party. Jediné komentáře, které občas zaslechnu, jsou tyto: „Už máš nachytáno, tak vaříš kávu!“

lov sumce

lov sumce, Petra Hrdobcová

Co tvé rybářské sny?
Jsem teď hlavně maminka na plný úvazek, takže mé sny jsou velmi prozaické – občas se dostat k vodě. A pokud se to povede, aby rybaření bavilo naši holčičku stejně tak jako nás. Určitě mne potěší, když budeme moci vyrážet na ryby společně jako rodina. A když se podaří nějaký pěkný úlovek, zlobit se určitě nebudu…

Tvůj manžel Libor je také rybář. Panuje mezi vámi při plánování společných výprav naprostá shoda, anebo máte drobné rozmíšky?
Při plánování výprav jsme většinou ve shodě. O poznání horší je to ale při balení a následném stavění tábora. Nepochybuji o tom, že to každý z vás už zažil – nakonec se tomu stejně společně zasmějeme…

Klasik tvrdí, že láska prochází žaludkem. Na jaké kulinářské poklady jsi zlákala Libora a čím naopak on imponoval tobě?
S Liborem jsem se seznámila, když mi bylo sedmnáct. Vařit jsem tehdy ještě neuměla, takže jsem ho nejspíše zlákala na jiné přednosti :). Libor si mne získal především svým sympatickým vystupováním a smyslem pro humor, který mu ostatně nechybí ani dnes.

Pokud by ses měla narodit znovu jako ryba, o jaký druh by se jednalo a proč?
Na tuto záludnou otázku odpovím jednoduše. Nechtěla bych být žádnou rybou, v příštím životě bych byla raději rybářkou :).

Díky za rozhovor a pozdravuj ode mne vousáče :-).

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email