foto: Marek Madenský

Matně si vzpomínám na dobu, kdy jsme si před odjezdem na dovolenou kupovali filmy do foťáků, šetřili počtem snímků a celí zvědaví čekali, jak se výsledek vyvedl. Dneska si fotíme desítky selfíček denně, a když snímek proženeme skrz pár filtrů, jako bychom právě sešli z přehlídkových mol. Dneska už se za fotografa zkrátka považuje kdekdo.

Jak se tedy v době instagramové žije fotografům – těm opravdovým, kteří fotí na foťáky a za vrchol technického vybavení nepovažují selfie tyč? Ptala jsem se svého kamaráda ze studií na Slezské univerzitě v Opavě Marka Madenského. Jakožto studenti uměleckého oboru jsme se nakonec profilovali každý jiným směrem.

Foto: Marek Madenský

Foto: Marek Madenský

Marku, proč sis vybral právě tuto cestu?

Od malička jsem rád kreslil a umění obecně mě dost přitahovalo. Během bakalářského studia se mi poprvé dostal do ruky profesionální foťák a od té doby už jsem ho z ruky nedal.

Začal jsem s Nikonem D5100, který mi vyhovoval především v poměru cena/výkon, což jsem jako začátečník ocenil.Dnes jsem se dostal až k full frame Nikonu D750, se kterým jsem naprosto spokojen.

 

Foto: Marek Madenský

Foto: Marek Madenský

Jak se naprostý laik, fotografickým vzděláním nepolíbený, může naučit fotit?

Má rada zní: foťte všechno, všude, a hlavně pořád. Zkuste se začít na svět dívat přes hledáček.

Pokud byste rádi začali více teoreticky, zkuste využít fotografické kurzy. V dnešní době existují kurzy na kdeco, a focení není výjimkou. Lektoři vám vysvětlí, jaké funkce foťák má, jak ho nastavit, a vysvětlí termíny, kterým třeba nerozumíte. Naučí vás, jaké používat clony, jak nastavit světlo a co je to ISO. Já osobně na ně moc nechodím, protože ke všemu, co umím, jsem došel metodou pokus-omyl.

Foto: Marek Madenský

Foto: Marek Madenský

S přicházejícím létem se neodmyslitelně blíží i sezona svateb. Co bys poradil těm, kteří žádného fotografa mezi svými známými nemají? Jak se nespálit nebo nenaletět při výběru toho pravého nejen na svatbu, ale obecně na jakoukoli akci?

Na doporučení známých nebo internetových recenzí bych oslovil fotografa, jehož fotky mě nejen svým obsahem, ale hlavně stylem zaujmou. Prohlédněte si jeho portfolio, aby vás ve finále nepřekvapilo, jaké fotky vám dodá. Rozhodně je dobré se s ním sejít ještě před akcí, ukázat mu dané místo a dobře si vyjasnit, co od něj očekávám. Profesionál si už dopředu vytipuje vhodná místa a promyslí i variantu za nepříznivého počasí. A když se pak slunečný srpnový den změní v liják, není zaskočený, ale ví, že svatební fotky za bouře jsou prostě wow.

Foto: Marek Madenský

Foto: Marek Madenský

Dá se fotografováním vůbec uživit?

Bohužel všeobecné povědomí o ceně fotek vychází z tzv. množíren fotografií. Jasně, že vás průkazová fotka vyjde na pakatel. Za umění se nedá považovat ani focení v pseudoateliérech s dřevěným rámem v ruce.

Naštěstí si čím dál více lidí uvědomuje, kolik práce a času za každou fotkou stojí a taky že pořizovací cena celého vybavení není zanedbatelná.

 

Foto: Marek Madenský

Foto: Marek Madenský

Fotografů je spousta a určitě existuje i velký konkurenční boj. V čem vidíš ty svou přidanou hodnotu?

Já se snažím o co nejosobnější přístup. Rád fotím s dýmovnicemi a různými světelnými efekty a ty se taky snažím zakomponovat i do focení novomanželů. Focení tak není nudné a výsledky jsou velmi originální.

Jestli i vy pořád váháte, nečekejte na tu správnou příležitost nebo náladu. Vezměte prostě první foťák, který máte po ruce, a vyrazte objevovat svět skrz fotografie.снастиavto-mechanicульяновские межкомнатные двери техно3

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email