Nejedná se o překlep ani neznalost české gramatiky, Epydemye (či původně Epy de Mye) je název českobudějovické folkové kapely, která nedávno představila své v pořadí již třetí album s názvem Kotlina. Ačkoliv se od předchozích dvou (Stopy nezmizí a Maso!) velmi podstatně liší, fanoušky rozhodně nezklamalo. Naopak, i z per hudebních kritiků na něj prší slova největší chvály a hovoří se o kandidatuře na album roku v prestižních cenách Anděl.

Jak už to tak u kapel bývá, v historii hrála v různě obměněných sestavách. Tu aktuální:
Jan Přeslička (JP) – zpěv, elektrická a akustická kytara, autor;
Mirek Vlasák (MV) – zpěv, akustická kytara, autor;
Lucie Vlasáková (Cíchová) (LV) – zpěv, kontrabas;
příchod prostředního jmenovaného změnil hodně. Kromě toho, že Lucce přinesl nové příjmení a krásného synka Adámka, vstoupil s Mirkem (bývalým rockerem) do kapely nový výrazný prvek jak po stránce hudební, tak textové. A na novém CD je to citelně znát.

HONZO, PROČ PRÁVĚ NÁZEV KOTLINA? CO SI POD TÍM MAJÍ FANOUŠCI PŘEDSTAVIT?
JP: Kotlina byl původně pracovní název myšlenky, která již nějaký čas u nás v kapele visela v éteru…
Jezdíte po české kotlině, vyprávíte si a navštěvujete místa, která jsou nějak spjatá s historií. Bavíte se o svých známých a příbuzných, co dělali za války, za protektorátu, v šedesátém osmém, za totality. Najednou si začnete uvědomovat, že ta historie je přímo hmatatelná, že ta historie, to jste vy, respektive, to jsme my. Uvědomíte si, jak neuvěřitelný příběh nese ten „náš“ kus země, který je ze všech stran obklopen horami. Začnete žít příběh české kotliny.
Původně jsme se chtěli věnovat kotlině od dob, kdy pocítila první stopy člověka, ale čas ukázal, že bylo správné se zaměřit spíše na novodobé dějiny, tedy 20. století. A název Kotlina se natolik zažil, že již neměl žádnou konkurenci.

LUCKO, PŘEDSTAV KOTLINU NAŠIM ČTENÁŘŮM, KTEŘÍ JI JEŠTĚ NEZNAJÍ. ČÍM JE TAK JEDINEČNÁ?
LV: Kotlina, to je jedenáct písní, jedenáct silných příběhů. Osudy komunistických obětí, odbojářů, výsadkářů a nezdolných idealistů. Mezi nimi najdete příběh Jana Palacha, Milady Horákové, Artura Londona nebo Adolfa Opálky.  Kotlina, to je pro mě trochu splněný sen. Velmi silné písně, které jsme hudebně zpracovávali s jedním z nejlepších producentů a se skvělými muzikanty. Moc se těším na 5. října, kdy v pražském Divadle Za plotem odehrajeme Koncert pro Kotlinu. Písně zazní tak, jak jsme je natočili na CD, tedy s hosty Daliborem Cidlinským, Davidem Landštofem a Josefem Štěpánkem.

MIRKU, PŮVODNÍ NÁPAD VĚNOVAT PÍSNĚ NA NOVÉM ALBU ČESKÝM A ČESKOSLOVENSKÝM HRDINŮM DVACÁTÉHO STOLETÍ PRÝ POCHÁZÍ Z TVÉHO ZÁŽITKU Z BELGIE. MŮŽEŠ NÁM TO BLÍŽE VYSVĚTLIT?
MV: Před lety jsem chvíli žil v Belgii a navštívil jsem místa jako Ypry nebo bojiště na řece Sommě ve Francii. Hodně to na mě zapůsobilo. Na základě toho vznikla písnička „Zítra je daleko“ příběh vojáka, který se vrací na pár dní z fronty. Tehdy jsme o Kotlině samozřejmě ještě nepřemýšleli, ale je to asi první písnička, která se tématu alba přibližuje. Nápad věnovat album skutečným osobnostem českých dějin přišel až později.  

HONZO, TY JSI UČITELEM NA ZÁKLADNÍ ŠKOLE. NEMÁŠ POCIT, ŽE ÚCTA K LIDEM, KTEŘÍ BOJOVALI ZA NAŠI SVOBODU A BEZPEČÍ, SE UŽ VYTRÁCÍ I Z OSNOV A ŽE JE TĚŽKÉ JÍ V DOBĚ, KDY TO VĚTŠINA SPOLEČNOSTI POVAŽUJE ZA SAMOZŘEJMOST, DĚTI NAUČIT?
JP: Z období novodobých dějin 20. století, které je našemu současnému světu nejpodobnější, je možné čerpat mnoho inspirace, modelů a vzorů. Bivoj, svatý Václav a Karel IV. přeci jenom působí na děti více jako pohádkové postavy.
Určitý problém vidím v tom, že dějiny se ve škole vyučují chronologicky a logicky tak na události nám nejbližší zbývá méně času a trochu se ošidí. Z mého pohledu by bylo více než zajímavé se dějinám věnovat retrospektivně.
Dějiny jsou někdy předkládány dětem jako soubor poznatků a nechvalně proslulých „telefonních seznamů“. Mně osobně to takto nikdy nepoznamenalo a neobohatilo. Za nejdůležitější považuji příběhy reálných lidí. Koneckonců, každý film, každá kniha má své hrdiny, se kterými sledujeme a prožíváme události. To je to, co přitáhlo k zájmu o dějiny mě, a to je to, co přitahuje i mé žáky. Když mi někdo bude rozprávět o důležitosti domácího odboje v protektorátu, bude to pro mě asi trochu „zívačka“. Když se však dozvím o jistém chlápkovi, jménem Morávek, který si za protektorátu v přestrojení nechal připálit cigáro od šéfa skupiny, která měla na starosti jeho dopadení, začínám pátrat sám po tom, co to bylo za člověka, jaká to byla doba a proč dělal to, co dělal…

LUCIE, TVŮJ MANŽEL TI TAKŘÍKAJÍC NA MÍRU SLOŽIL (DLE MNOHÝCH NÁZORŮ) TU NEJKRÁSNĚJŠÍ PÍSEŇ Z CELÉHO ALBA KOTLINA, VĚNOVANOU PAMÁTCE MILADY HORÁKOVÉ. JAKÉ TO JE, STÁVAT SE NA PÓDIU PŘI KONCERTECH ZNOVU A ZNOVU TAK STATEČNOU ŽENOU?
LV: Když mi tuhle píseň hrál Míra poprvé, tekly mi slzy a ještě dlouho poté mi bylo těžko. Tenhle pocit se v různé míře vrací na každém koncertu. Před sebou vidím hrdou a odhodlanou ženu, která nepodlehla tlaku a která v půl třetí ráno píše své rodině dopis na rozloučenou. Víc se k tomu napsat ani říci nedá. Za tuto píseň nejlépe promluví její text:

Milada
Je půl třetí ráno a mně je dáno
ještě posledních pár minut a pak dost
pak mě moji vlastní lidi pošlou na věčnost

Můj život tekl proudem a před svým vlastním soudem
moje svědomí se nebojí a život před Bohem snad obstojí
Někdy hladil jako samet jindy s námi pěkně zamet
ale byl skutečný a bez příkras a dala bych ho ještě jednou a pak znova a pak zas…

Tisíckrát ohraný scénář
odmítám před vámi číst
odmítám odejít ve lži
odmítám nenávist.

(hudba/text Miroslav Vlasák, album Kotlina, 2015)

MÍRO, CO BUDE DÁL? JAK MÁTE V PLÁNU TUHLE VYSOKO STANOVENOU LAŤKU UDRŽET, NEBO DOKONCE PŘEKONAT?
MV: Nejkrásnější je, že nikdo neví, co bude dál. Ze dne na den může přijít něco, s čím nikdo z nás nepočítá. Zatím nebudu konkrétní, ale už teď přišla jedna velká výzva, která se neodmítá, a myslím, že nás zase posune o velký kus dopředu. Máme radost, že se Kotlině daří, ale přistupovat k příští desce s tím, že musíme něco překonávat, by nás zbytečně svazovalo. Kotlina vznikla ve velké pohodě a pro radost a je to na ní znát. Snad bude taková i příští deska.

Dá se říct, že tato sympatická trojice svým počinem vcelku napodobila odkaz oněch obdivovaných hrdinů, když v dnešní komerční době přišla s tak odvážným krokem, jako je vést národ k uvědomění, hrdosti a úctě. Nutno říci, že všechny skladby jsou velmi silné i po hudební a textové stránce, takže pokud by snad někomu jejich význam nedošel, i tak získá CD plné krásných písniček. Soudě podle reakcí těch, kdo Kotlině již propadli, však převládají velmi silné hudební i emoční zážitky.

Pro ty, kdo by si chtěli alespoň některé skladby, včetně zmiňované Milady, poslechnout, doporučuji navštívit profil kapely na stránkách Bandzone, kde kromě nich naleznete i ukázky z předchozích alb.диски купить киевхорошие планшетымедицинская форма купить

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email