zero waste

Zero waste je ve své podstatě velmi jednoduchá myšlenka, která vychází ze snahy zanechávat za sebou nulové množství odpadu. Hlavní propagátorka tohoto životního stylu Bea Johnson prý se svou čtyřčlennou rodinou vyprodukuje za celý rok jednu zavařovačku odpadu. To se nám, obyčejným smrtelníkům, asi jen tak nepovede. Ale podobně jako u jiných životních filozofií ani u Zero waste není nutné skočit ze dne na den z nuly na sto. V tomto případě tedy spíše ze sta na nulu. Jde o to, že i cesta může být cíl.

Není potřeba hned zavrhnout všechno zboží, co má nějaký obal, začít jíst kořínky a v koupelně mít jedno mýdlo s jelenem. Sympatické na Zero waste je, že nikomu nic nevnucuje a není dogmatické. Záleží na každém konkrétním člověku a jeho možnostech, nakolik ze svého života odpad (ne)vypustí.

Lidé z malých měst budou asi těžko každý den nakupovat na farmářských trzích nebo v bezobalových obchodech, a v těch větších nebude stát na každém rohu kompost. Nulový odpad taky neznamená, že se z vás stane militantní ekoterorista nebo sluníčkový hipík. Ačkoli jimi klidně být můžete, volba je jen na vás. Primárně běží o udržitelný a zodpovědný přístup k okolnímu prostředí a je jedno, jestli jste ředitel korporace nebo student.

Refuse, rot

Známe to asi každý. Jeden den vynesete odpadky a druhý abyste s nimi šli znovu, většinou i v případech, kdy poctivě třídíte. Zvláště u plastů to občas vypadá, že se množí dělením. Přitom není zas až tak těžké nepřinést domů část věcí, ze kterých se stane odpad okamžitě. Případně už jednou použitým věcem vdechnout nový život a zužitkovat je k úplně jinému účelu.

S trochou fantazie budete nejenom eko, ale taky in, vzhledem k tomu, jaké oblibě se v současnosti těší nábytek nebo doplňky do domácnosti z recyklovaných a znovu použitých materiálů. Internet je plný instruktážních videí, jak na homemade produkty, nebo rad, jak si vyrobit cokoli z věcí, které se vám válí nepoužívané doma. Příznivci znovu využívaných věcí hlásají heslo „reduce, reuse, recycle“ (omezení, znovupoužití, recyklování). Zero waste před něj přidává „refuse“ (odmítnutí) a za něj „rot“ (rozložení).

Jak na to?

V čem tedy ten život bez odpadu pro běžného člověka spočívá? Základní rady bude znát asi každý a někteří je možná i nevědomky dodržují. Člověk se totiž kvůli nim nemusí nijak zásadně omezovat. Vykročit na svoji cestu za co nejmenším množstvím odpadků můžete tak, že přestanete kupovat nápoje balené v jednorázových pet lahvích, pořídíte si svou cestovní lahev a začnete využívat vodu z kohoutku. Papírové kelímky s plastovými víčky s ranní kávou na cestu vyřešíte vlastním termo hrnkem nebo keep cupem.

Ne každý má možnost a prostředky nakupovat zboží na místech, kde je standardně nabízeno bez obalu. Nicméně velký krok, který zásadně sníží množství produkovaného odpadu, jsou vlastní nákupní tašky a látkové pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo. Určitou možností jsou rozložitelné varianty obalů. Pokud už dané zboží prostě bez obalu koupit nejde nebo jste právě svou tašku doma zapomněli, stačí se jen rozhlédnout okolo. Ve spoustě případů najdete místo plastového obalu papírový, který se rozkládá asi tak o několik desítek let rychleji. Řekněte ne letákům, prospektům a tištěným reklamám, stejnak už je dneska všechno online.

Upeč třeba chleba

Dalším krokem k Zero waste jsou věci vyrobené a vypěstované doma. Zkuste upéct svůj vlastní chleba nebo pěstovat bylinky v potlučených hrnkách, které byste jinak vyhodili. Každý se může svobodně rozhodnout podle svých možností. Porozhlédněte se po okolních prodejnách, jestli vám zboží neodváží do vašich krabiček nebo skleniček.

Než něco vyhodíte, zkuste se chvíli zamyslet, jestli by se pro to nenašlo nějaké praktické využití. A než něco koupíte, popřemýšlejte, jestli to skutečně potřebujete a stihnete spotřebovat. A jako vždy platí pravidlo – myslet globálně, jednat lokálně.купить литый дискиviesmannmigesco отзывы клиентов плохие

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email