mamahotel

Určitě si řeknete, že bydlení v pohodlném hotelu se všemi perfektními službami není vůbec špatné. Což takhle „mamahotel“? Nenechte se mýlit, není to nějaké ubytovací zařízení pro matky s malými dětmi kdesi v exotické zemi. „Mamahotel“ je označení pro situaci, kdy potomek, ač dosáhl ideálního věku pro osamostatnění a má své vlastní příjmy, stále setrvává s rodiči, téměř se nepodílí na chodu rodiny a vše je v naprostém pořádku. Aspoň z jeho pohledu.

Zkuste se na chvíli vžít do kůže takového „dospělého dítěte“. Měli byste chuť vyměnit služby ultra all inclusive, jež mimo jiné obnáší permanentně naplněnou lednici, za nejistotu? Představte si tu hrůzu, když si nic neobstaráte a následně se můžete kochat jen osvětleným vnitřkem prázdné spíže nebo chladničky. To tady nepřipadá v úvahu, a ještě jako bonus máte téměř každý večer teplou večeři servírovanou pečující matinkou. Její všetečné dotazy jsou sice drobnou vadou na kráse, ale ty lehce zvládnete a full servis přece za to stojí.

Prádlo se také patrně pere samo – no uznejte, odložíte ho v koupelně, v lepším případě do koše se špinavým prádlem, a pak ho nějakým zázrakem najdete vyprané a vyžehlené v prádelníku. No není to úžasné? Když se rozhlédnete kolem sebe, všude je uklizeno, teplo a útulně. Ne, nejedná se o science-fiction. Je to realita. Představujeme vám „mamahotel“ v celé své kráse.

Synáčci se máminy sukně drží

Paradoxem je, že se víc než 12 % mladých mužů po 30. narozeninách ještě pořád nevzdálilo od rodinného krbu. Je to trochu smutné zjištění, že právě ti, kteří by brzy měli být živiteli a postarat se o rodinu, nezvládnou ani přestřižení matčiny pupeční šňůry. A to by v určitém věku dospělosti mělo být zcela samozřejmé. Podotýkám, že vůbec nezáleží na tom, je-li chlapec jedináček, nebo není.

Dívky jsou schopnější se o sebe postarat mnohem dříve, méně než 6 % setrvává doma i po ukončení studia. Mají-li s kým, docela rády si budují svou vlastní domácnost. Nic jim nebrání, aby začaly žít samy a měly za sebe, za partnera i za své „hnízdečko“ zodpovědnost. Často takhle jednají, i když žijí single.

U maminky je nejlépe

„Mamahotely“ fungují napříč republikou daleko lépe než síť mezinárodních hotelů a stále jich přibývá. Znám případy, kdy si v péči maminky lebedí i pánové kolem 40. roku věku. Nikam se nehrnou a ani to v nejbližší budoucnosti neplánují. Jeden kolega to komentoval vtipnou a pravdivou větou: „Dokud máma funí, zůstaneme u ní.“

Jaké jsou důvody, proč mladí muži netouží být dospělí? Tady jsou:

  • Žádné jiné hotely nejsou tak finančně výhodné – zbývají jim tak peníze i na náročné koníčky.
  • Lenost a sobeckost – nemusí se o nic starat, jen o svou práci a záliby.
  • Netouží založit rodinu – vyhovují jim „nezávazné“ vztahy.

Nikdo je nevyhání

A co vy, milé dámy, maminky chlapečků? Nejste samy tak trochu na vině? Troufám si tvrdit, že v drtivé většině případů bezpochyby ano. Od mala je k ničemu nevedete – přece na nich nemůžete chtít, aby se podíleli na chodu domácnosti. Hlavně musí stihnout školu, spoustu kroužků a také potřebují čas na nějakou zábavu. Jsou zvyklí, že v mnoha případech na co si ukážou, to dostanou, bez sebemenšího přičinění. To, že vy se honíte jako šílené, je přece normální.

Kdy konečně „mamahotel“ zavřít?

Neexistuje striktně daná věková hranice, po niž jsou rodiče povinni svá dítka živit. Omílaná hranice 26 let se týká zejména studentských slev a výhod, nikde v zákoně to není stanoveno.

Možná namítnete, že někdy váš potomek prostě nemůže najít práci, a tak mu nezbývá, než se zatím nechat živit. Hledá ale dost intenzivně? Pokud by žil sám, věděl by, že prostě musí sehnat peníze, aby mohl přežít. Ale když se mu v „mamahotelu“ žije báječně a ještě občas vyloudí nějakou tu korunku na přilepšenou, tak proč by se snažil?

Je dobré si vyjasnit pravidla, a ještě lépe stanovit časový horizont, tzv. deadline, do kdy se potomek osamostatní a „mamahotel“ opustí. A na tom pak trvat. Zadostiučiněním pro vás bude, že jedině tak mu uděláte tu nejlepší službu a jistě to i on jednou ocení.отдых с детьми в карпатах летомwww dver nik ruvisite de la ville moscou

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email