minimalismus

Stres, dluhy, impulzivní utrácení, přetlak digitálních vjemů a shon. To jsou některé nemoci moderního životního stylu. Nový nábytek, technologické hračky, větší dům, televize a auto snů se totiž samy nekoupí a my se musíme na této hysterické vlně svézt, aby nám bylo fajn. Nebo nemusíme?

Minimalismus jde o krok zpět a naše posedlosti zpochybňuje. Tento trend přináší zpomalení, úlevu a vrací naši pozornost od konzumerismu zpátky k těm malým momentům, na kterých záleží. Jste připraveni zbavit se zátěže? Jste připraveni zbavit se svých věcí?

Méně je někdy více

Magazín LA Times v roce 2014 zveřejnil výsledky statistického průzkumu, podle nějž vlastní průměrná americká domácnost 300 tisíc položek. Od propisky přes kuchyňské roboty až k automobilům… 300 tisíc věcí, které je potřeba opečovávat, opravovat, uspořádávat, umývat, leštit, uklízet a samozřejmě, za většinu z nich je potřeba zaplatit.

Ačkoliv je svět za Atlantickým oceánem možná extrémnější než ten náš, i my jsme zvyklí kupovat si potěšení ve formě předmětů. Zároveň ve svých životech často postrádáme to, co bychom nejvíce potřebovali. Klid, pohodu, dobrodružství, čas na sebe a na své blízké… zážitky, které si za peníze nekoupíme.

Minimalisté si toto uvědomují a zaměřují se právě na tyto radosti života. Někteří z nich nechávají prostor jen pro základní osobní předměty. Když se ale zbavíte všech těch věcí, které jste za léta na téhle planetě nashromáždili, co vám vlastně zbyde? Minimalismus je především o zjednodušení. A méně věcí znamená méně starostí, menší výdaje, ale i snadnější úklid, lehčí zavazadla na cestách nebo snadnější stěhování.

Zbavit se zbytečností

Mít méně věcí a být šťastnější je pro nás Evropany, zvyklé neustále nakupovat, možná těžko představitelné. Přesto se v posledních letech stal trend minimalismu útočištěm pro nejednoho vyhořelého workoholika.

Minimalismus jako životní styl dnes můžeme vystopovat v různých formách. Jsou lidé, kteří zahánějí jeho myšlenky do extrému a omezili svůj majetek na minimum (blogger Colin Wright prý používá jen 51 věcí). Jiní se oproti tomu nechali jen letmo inspirovat, provedli audit svých věcí a zbavili se těch přebytečných. Dávají si také pozor na volání sirén z reklamního průmyslu. Minimalismus je totiž mimo jiné o vědomějším přístupu k nakupování a o lepším plánování výdajů.

Svobodná cesta ke svobodě

Mít poloprázdný dům nemusí podle tohoto trendu ale znamenat chudobu. Minimalisté jsou často odborníky na spoření a nižší výdaje jim pomáhají akumulovat peníze na poklidnou budoucnost, cestování a investice. Žádná správná ani špatná cesta, jak žít minimalisticky, neexistuje… a stejně tak neexistují žádná minimalistická dogmata. Jen lidé, kteří sdílí svá know-how a navzájem se inspirují ve způsobech, jak uniknout z pasti materialismu do prostoru klidu a malých radostí.

Cesta minimalismu nám může pomoci přehodnotit, co je v našem životě opravdu důležité a co je jen balast, který za sebou vlečeme ze setrvačnosti. Nemusíte hned zahazovat všechny svoje boty. Pro začátek se zkuste podívat do očí svému masážnímu křeslu, odšťavňovači, škrabátku na záda nebo jinému hitu, který jste poslední dekádu nepoužili, a zeptat se: Vážně tě potřebuju?lenovo yoga 13 3immigrationsтоп планшетов 2016 года

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email