Advent – čím býval a čím je nám dnes?

1
6 min. čtení
adventní tradice

Venku vládne nevlídné podzimní počasí, často prší, občas se po většinu dne válí mlha a ani trochu to nepřipomíná blížící se zimu. Martin letos sice na bílém koni přijel, ale už po několika dnech jsme místo sněhu měli opět v pohotovosti deštníky. I v tomto uplakaném počasí se ale okolo nás pomalu a nesměle začíná klubat vánoční výzdoba. Nastává nejhezčí období v roce, čas příprav na Vánoce.

Pro většinu z nás je sice vyplněn stresem, ale na druhou stranu se na něj těšíme. Najednou je všechno osvícené a rozzářené. Čtyři týdny před Štědrým dnem začíná advent, pro křesťany období půstu, zklidnění a příprav na oslavy narození Páně.

Slovo advent pochází z latinského adventus = příchod. Letos začíná poslední listopadovou neděli a završuje se po západu slunce na Štědrý den, v den narození Páně. Jedná se o pohyblivé svátky, přičemž datum 1. adventní neděle je stanoveno tak, aby ta poslední byla před 25. 12.

Adventní věnec přetrvává

K nejoblíbenějším předvánočním tradicím patří bezesporu adventní věnec. Symbolizuje vítězství, projev úcty, lásky a radosti. Má dlouhou tradici a v našich krajích se tento krásný zvyk plně obnovil po roce 1989. Co vlastně pro nás, moderní lidi, znamená dnes? Náboženské důvody nás k jeho pořízení většinou nevedou, pouhá potřeba ozdobení bytu však také ne. Často jsme už přesyceni vším tím konzumem, reklamami, nabízením zboží a nesmyslným pachtěním se za dokonalostí v každém směru. Začínáme se znovu učit od našich předků, že tento čas je především časem rozjímání.

Klasický adventní věnec se původně zavěšoval nad jídelní stůl, dnes ho pro lepší manipulaci se svíčkami pokládáme na něj. Rozsvícení svíček v určený čas nám pak odměřuje dobu, která zbývá do Štědrého dne. Jiné věnce, ovšem bez svíček, plní funkci adventní dekorace vchodových dveří nebo výzdoby zavěšené libovolně v bytě.

Svíčky na adventním věnci

Počet svíček i jejich barva měly podle církevní tradice svůj význam. V dávných dobách, kdy byl adventní věnec veliký, často na ozdobeném kole od vozu, a zavěšený od stropu, na něm bývaly 4 velké bílé svíce na neděli a mezi nimi 19 malých, na každý den jedna.

  • První svíčka podle křesťanských tradic bývá v barvě fialové a je svíčkou Naděje a Očekávání. Tu zapalujeme 1. adventní neděli, letos tedy 27. listopadu. Podle pozdějšího názvosloví, vzniklého zejména z komerčních účelů, je tato neděle nazývána železná.
  • Druhá svíčka, také ve fialové barvě, je svíčka s názvem Mír. Rozsvěcuje se na 2. adventní čili bronzovou neděli, jež v letošním roce připadá na 4. 12.
  • Třetí svíčka, Přátelství, bývá růžová a zaplane na stříbrnou, tedy 3. adventní neděli, 11. 12.
  • Poslední, opět fialová, je svíčka Lásky. O zlaté neděli (18. 12.) nám připomene, že čas adventu se chýlí ke konci a Vánoce jsou opravdu za dveřmi.

Dříve se někdy doprostřed věnce umístila ještě pátá svíčka, bílá, která představovala Krista, Vánoce, očekávání. Zapalovala se spolu se všemi ostatními na Štědrý den a společně se pak nechaly vyhořet.

Adventní věnec je dodnes často opletený zeleným chvojím, symbolizujícím život, a svíčky jsou jako pozůstatek církevních tradic umístěny do kříže. Kromě svící se pochopitelně věnce zdobily tím, co bylo po ruce, tj. přírodninami, šiškami, malými jablíčky, oříšky, jeřabinami a pentličkami. Dnes jsou materiály a možnosti obrovské, každý si může vybrat jak barvu svíček, tak doplňků a stuh. Věnce se zdobí, jak kdo má chuť a výtvarné cítění. Fantazii se meze nekladou. Existují i různé tvůrčí dílny, které můžete i se svými dětmi navštívit a věnec či vánoční dekoraci si vyrobit podle svého vkusu.

Nejnovější trendy už nepoužívají podklad ani klasický kulatý tvar věnce, ale často staví svíčky na podnos jednu vedle druhé a klidně i různě vysoké. Jejich okolí bývá zpravidla nazdobeno třpytivými ozdobami a zapalují se, stejně jako na klasickém věnci, jedna po druhé.

Téměř každý rok se můžete dočíst, jaká barva Vánoc, a tedy i adventního věnce je moderní. Letos je „in“ pastelový odstín starorůžové, pastelová modrá, pudrové odstíny růžové a fuchsiové.

Adventní kalendáře krátí dětskou nedočkavost

Zejména děti si oblíbily zvyk, při němž si každý den z okénka vyloupnou nějakou „dobrůtku“ a zároveň si tak zkracují čekání na Vánoce, Ježíška a dárečky. Poslední dobou tak i adventní kalendáře k adventu neodmyslitelně patří a v nabídce je jich celá řada. Pokud však nesplňují vaše požadavky, můžete si je pro svá dítka vyrobit sami. Okýnka či kapsičky naplníte drobnými mini dárečky, texty koled či obrázky. Kreativní nápady na jejich zhotovení najdete v mnoha ženských časopisech.

K dalším dosud udržovaným zvykům adventu patří „barborky“. Čtvrtého prosince se uříznou větvičky z třešně, višně nebo jiného stromu a dají se doma do vody. Měly by pak přesně na Štědrý den rozkvést a podle pověry by se svobodná dívka, jíž barborka vykvete, měla do roka vdát. Podle mých osobních zkušeností to sice neplatí, ale kdo ví? Za zkoušku to určitě stojí. Minimálně budete mít krásnou ozdobu na vánoční stůl.

Čas pohody a těšení

Až se spolu se svými blízkými v klidu uvelebíte v křesle a zapálíte první adventní svíčku, uvařte si vánoční čaj se skořicí a pomerančem. Pusťte si nějakou krásnou hudbu a nepřemýšlejte nad tím, co všechno ještě musíte nebo byste měli udělat. Kolik dárků vám chybí, co dál sehnat, upéct a uklidit. Vypusťte to z hlavy.

Pozorujte plamínek svíčky a beze shonu popíjejte voňavý čajík. Vždyť advent je dobou zklidnění. Tiše rozjímejte, meditujte a nechte do své duše vstoupit klid a mír. Když něco nebude hotovo, nevadí. Svět se nezboří. Vánoce nejsou o množství dárků a počtu druhů napečeného cukroví.

Radujte se z blížících se svátků, navštivte nějaký krásný adventní koncert. Projděte si v klidu vánoční nebo adventní trh. Některé už fungují od minulého týdne. Nasajte tu správnou atmosféru. Zažívejte pospolitost, lásku a porozumění se svými blízkými a přáteli.

O tom je, podle mého mínění, ten nejkrásnější čas v roce, čas adventní. A nám všem teď právě začíná. Tak krásný a pohodový advent!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email

Jeden komentář: “Advent – čím býval a čím je nám dnes?”

  1. Mirka napsal:

    Každý rok si říkám,že to bude tak jak popisuje paní Vlasta, leč do klidu a rozjímání se většinou uchýlím v momentě, kdy mě zákeřně skolí virus.Krásný advent, jak jinak než z postele