Vegefest 2016: Ve znamení pohody a nových zážitků

4 min. čtení
shutterstock_377670052

Před časem jsme vás lákali na zdravé pochoutky a zajímavý program na Vegefestu 2016. Aby o zážitek nepřišli ani ti, kteří se letos zúčastnit nemohli, vyslali jsme jednu z redaktorek našeho online magazínu, aby pro vás zmapovala terén a ochutnávala množství různých pochoutek. Takže k věci – jaké to bylo, stálo to za to a můžeme tento foodfestival s čistým svědomím doporučit? To vše na následujících řádcích!

Celý festival se konal v prostoru před starým purkrabstvím na pražském Vyšehradě. Na volném prostranství vyrostlo malé tržiště, jemuž vévodilo obrovské šapitó uprostřed. Z něj se již od rána linula meditativní hudba, kterou čas od času vystřídal hlas moderátora, oznamujícího, že se blíží nějaký workshop či přednáška. Přesto na místě panoval klid a mír, nikdo nespěchal a lidé posedávali kolem mnoha různých stánků. Za naši redakci jsme vyzkoušeli hned několik z nich.

Ochutnali jsme…

První návštěva vedla do stánku poměrně známé sítě veganských restaurací Loving Hut, který nabízel především asijské pokrmy v jejich bezmasých variantách. Vyslankyně redakce ochutnala smažené závitky, které, ač trochu mastnější, byly velmi dobře kořeněné a jako svačinka rozhodně vděčné.

U dalšího stánku proběhlo testování veganské a bezlepkové dýňové polévky s kokosem. Z tohoto receptu byla opravdu cítit Indie a byl také velmi vydařený.

Na samý závěr pak naše redaktorka neodolala ochutnávce veganského burgeru v krámku Kuchařek bez domova. Tento charitativní projekt pomáhá resocializovat ženy z ulice a nabízí jim práci v kuchyni. Nutno poznamenat, že kuchařky, které byly přítomné na místě, působily moc mile a burger se jim opravdu povedl, můžeme tedy jen doporučit. Kuchařky bez domova vaří například ve veganské restauraci Moment na pražských Vinohradech, jejich pochoutky tedy můžete ochutnat i dříve než na příštím Vegefestu.

Nejen jídlo, ale i zážitky a móda

Nutno dodat, že nejen stánky, z nichž vonělo jídlo, byly zajímavé. Své prodejní místo zde mělo hned několik ševců, kteří se zabývají výrobou zdravé a kvalitní obuvi, malé oděvní značky, které překvapily pestrostí barev a kvalitou materiálů, nebo stánek velmi zajímavého darovacího projektu Hearth.cz. Tam můžete velmi snadno nabídnout dalším lidem věci, pro které už sami nemáte využití, ale někomu dalšímu by se ještě mohly hodit. Také, pokud vás zaujme něco z místní nabídky, můžete dar bezplatně přijmout.

Pro odvážlivce zde byla možnost vyzkoušet si bosou chůzi po chodníčku ze střepů. Naše redaktorka se ale necítí být fakírem, a proto tuto možnost raději nevyužila. Nešlo ale o jedinou tělesnou aktivitu v nabídce. Po celou dobu bylo možné využít služeb profesionálních masérek nebo se zúčastnit lekce jógy přímo v přilehlém parku.

Nenucená pohoda

Atmosféra mezi lidmi byla velice příjemná. Nikdo nekřičel ani nedělal zmatky, většina lidí posedávala na lavičkách nebo trávníku, všichni jedli a bavili se. Pokud se v takovém prostoru posadíte, abyste si vychutnali oběd, úplně klidně se může stát, že vám někdo cizí s úsměvem popřeje dobrou chuť nebo že si s vámi prodejce začne povídat, místo aby se vám pokoušel vnutit své zboží. Každý byl zkrátka přátelský a vlastně to vůbec nepůsobilo nijak nuceně.

Ohleduplní zde však lidé nebyli jen k sobě navzájem, ale také k životnímu prostředí. Hned vedle hlavního stanu se nacházelo mnoho košů na tříděný odpad, u kterého ochotná asistentka vysvětlovala, kam ve skutečnosti který kousek odpadu patří. Největší překvapení vyvolaly asi svítivě zelené lžičky, které sice na první pohled působily jako plastové, ale ve skutečnosti byly celé z organického materiálu, což znamená, že je s klidem můžete zahodit třeba na kompost a ony se po čase rozloží.

Ani po důkladném zamyšlení jsme nenašli nic, co bychom Vegefestu mohli vytknout. Jednalo se o opravdu relaxační a příjemnou akci na víkend, kterou s chutí můžeme doporučit i těm, jejichž nejoblíbenější jídlo je knedlo-vepřo-zelo. Něco zajímavého se tam opravdu dá najít opravdu pro každého. Nevíme, jak vy, ale my příští rok vyrážíme znovu. Třeba se tam potkáme!

Sdílet

facebook twitter google+ linkedin email